Annelik ağır mı?

ssibel soruyor: 10

sizede oluyor mu bilmiyorum ama bu aralar bana annelik çok ağır geliyor.kendime bile itiraf edemiyorum ama içimden biri sürekli 'bu sorumluluk hiç bitmiyecek sen hiç gezip tozamıyacaksın'diyor ki ben çocukları için canını veren onların psikolojisi bozulmasın diye vs vs diyen biriyim.heralde iki kişi var içimde sürekli anne rolünü yaşıyorum.diğer rolü(eş,kadın,ben) yaşamaya enerjimin kalmaması ağrıma gidiyor.
Gezip tozmaktan kastım özgürce sıkıntısız gezmek.yoksa hergün çocukları parka götürüyorum zaten.halimize gülesim geliyor hep her sabah kucakta bebek arabada çocuk haydi parka.

Çocuklarının yaşı büyük olan anneler siz nasıl bakıyorsunuz hayata?

not:asla şikayetçi değilim sadece gelip giden bir durum psikolojisi

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


nadia

Cokbilmis: sanırım cevabın soruyu soran arkadasa ama kendi adıma ben de âmin demek istiyorum :)


turkuazz

azıcık daha sabır anneler,3 den sonra kreş vs devreye girince bugünleri hatırlamayacağız bile,hatta özleyeceğiz küçüklüklerini.


Bana da annelik çok ağır geldi.Hep peşpeşe iki tane olsun derdim ama şimdi iyi ki olmadı diyorum.Ya oğlum zordu ya ben kolaylaştırmayı bilemedim , eşimin desteği olmasa ''normal'' sınıfından çıkabilirdim,belki de çıkmışımdır :) Mola şart,eşlerle mutlaka işbirliği yapılmalı.Her işi üstümüze alıp onu da yaparım bunu da yaparım moduna girmemeli.İmkanlar elveriyorsa yarım gün kreş vs düşünülmeli.

Bazı eşlerden şöyle şeyler duyuyorum ''annem 5 çocuk büyüttü,o zamanlar kreş/bakıcı mı vardı'' vb ve onları boğmak istiyorum..


hip

baisy lohusalık 3 yıl sürer diye yazmış ya, doğru galiba.Ben de geçen gün Kadın doğum doktoruma lohusalıktan çıkamadım hala diye dert yanmıştım. Ondan bu duruma iyi gelebilecek ilaç istemiştim. O da bana evde olduğum için böyle olduğunu kendisinin de evde yapamadığı için 10 aylık bebeğini kreşe verip işe başladığını söyledi. Ben de oğlumu kreşe başlatalı bir ay oluyor.İşe başlamama daha 8 ay var ama hem işe başlamadan sevdiğim şeylere zaman ayırayım hem de kreşin ilk yılı çok hastalanıyormuş ki doğru,(bir ayda tam 3 kez hastalandı) hastalandığında rahatça ilgileneyim diye henüz işe başlamıyorum. Benim de çocuğumu beş dakika bırakacak kimsem yok ve işyerimdeki amirim işe başlayınca çocuk hastalandı vb. şeylerle izin almak için bana gelme diye tavrını baştan koydu. Bütün gün kreşte olmasına,akşam da saat sekizde yatıyor olmasına ve eşim evdeyken onun herşeyiyle ilgileniyor olmasına rağmen onunla başbaşa iki üç saat kalmaya tahammül edemiyorum.  Çok huysuz...Köpek dişler yüzünden olduğunu düşünüyorum ama benim psikolojim de iyi olmadığı için çok zor geliyor. Tam diş çıkıyor, biraz rahatladık derken bu sefer hastalanıyor.Huysuzluk baki kalıyor. Dişler bitecek bu sefer iki yaş sendromu başlayacak.Ben annelikten istifa etmek istiyoruuuuumm


GULONEN

1 sene daha sabret biraz daha dayan gibi cumleler sadece GECİCİ teselli oluyor arkadaslar :) 7 yasında bir oglum var 2 yasına kadar cok uslu bir bebekti 2-4 yas arası kresle birlikte 2 yas sendromunada girdik ailecek sinir hastası olduk desem yeridir.inadına hırcınlıgına ragmen sukrediyordum cunku cok titiz asla odasını dagınık bırakmaz yasıtlarıyla kavga etmez vs vs olumlu yonude coktu yani ve ben buyudukce hep rahatlayacagıma inanırdım bu sene okula basladı ve ben son 1 aydır geride bıraktıgım 6 seneyi arar durumdayım ergenlik doneminde bugunleride arayacagımı soyluyorlar ki inanırım.simdiki cocuklar eskilere benzemiyor memnun etmek cok zor.birde uzerine kardesi olacagını duyunca oglum bambaska biri oldu ama yinede benim nefes alma sebebim beklentisiz en saf sevgidir evlat sevgisi.kısaca bunun sonu yok sadece ufaklıktan bir duzene sokulursa yemesi icmesi yatması kalkması vs ozaman biz anne babalarada 1-2 saat kalabiliyor.gece 9 dan sonra evimizde sakinlik var.ama sanırım bu sakinlikte 6 ay sonra 2.bebekle bozulacak :) umutsuz vaka yani :))


ediluj

benim bir tane 2 yaşında oglum var..çok hareketli banada zor geliyor..baba olmak daha kolay..ama benim 2 tane kısa aralıklı anne olan arkadasım var sizin gibi ogulları 4 ve 2,5 yaşında şimdi ikiside krese başladı,şuan cok daha iyiyim diyor..belki zamanla bizde kendimize zaman ayırabildikce daha iyi olacak..elifozkan

okuduklarımdan da anlıyorum ki aramızda bazıları şanslı. destekçileri, çocuklarını bırakıp kendilerine zaman ayırabilecekleri durumları var. bizde eşimle baş başa kalmayalı yıllar oldu.5 ve 1,5 yaşında çocuklarımdan yoruldum.bana yapışıklar, kendi kendilerine hiç zaman geçirdiklerini görmedim.çok hareketliler ve tatmin olmuyorlar herşeyden çabuk sıkılıp çok ilgi istiyorlar. ve ben psikoloijik destek almama rağmen yetemiyorum. hafta sonu gelsin istemiyorum. o kadar çok yorgun olup sinirlerim bozuluyorki anlatamam.ve bunun sonucu onlara bağırmamla bitiyor. sonra da üzülmekle. tabii öbür taraftanda çok evcimen çocuklarıma çok düşkünüm. onlar mutluluğum herşeyim. yine de ikincisi olmasa oğlumla çok daha sakin, güzel vakit geçirir, daha rahat olurdum diye düşünmekten kendimi alamıyorum. çok git gelli bir durum yani. hem güzel hem yorucu. onlarla olmuyor onlarsız hiç olmuyor. yani yapmadan önce iyi düşünüp enerjik, sabırlı olup olmadığını iyi tartmak ve kendini bir müddet unutmayı kabullenmek en doğrusu herhalde. artık büyüselerde dertleri farklılaşıyor deniyor. kurtuluş yok onlara mutlu olmaya çalışmaktan başka.  


hulya_anne

gördüğüm kadarıyla yaşları yakın iki çocuk sahibisiniz
kendi tecrübemden yola çıktığımda bu zor ve yıpratıcı bir süreç
ikiside ilgiye muhtaç çünkü fazlasıyla
pek yardımcı olamadım ama yalnız değilsiniz demek istedim
birde bu bir süreç elbette geçecek
elifozkan

ben rahat bir anne hiçbir zaman olamadım.bu bir yapı meselesi. olay oraya buraya bırakıp gezme meselesi değilki. belki bırakıp gidebilirdim ama rahat biri olmadığım için aklım onlarda kalacaktı o yüzden tercih etmedim. zaman zaman bunalmak, zorlanmak normal bence.hele çocukların yorucu, hareketli ve iki taneyse.bende arkadaşlarımda görüyorum benimde böyle 10 tane olsa zor gelmez diyorum. kendi kendine oynayan, sessiz, sakin çocuklar da çok. özetle hiç bir anne diğerini anlayamaz. nasıl her çocuk farklıysa her annenin yaşadığı da farklıdır.  


mert_mert

çoçuklar büyüyünce ancak kreşe verilince biraz rahatlık söz konusu ama maddi durum iyiyse kreşe verilebilir iki bebe birden..sonuç itibari ile en kötü yarım gün kreş 600 tl ..iki kardeş giderse 1200 tl ..yani bütçesini zorlar insanın.eve bakıcı alsan fiyatlar aşağı yukarı aynı..her halukarda yine yorulan anne..birde kreşe vermeklede olmuyor gidip almak getirip götürmekde zormuş..Cevaplamak için Üye ol