Bebekler ne zaman alkış yapmalı?

guniz1980 soruyor: 9

Merhaba, kızım 9,5 aylık. yaklaşık 3 haftadır alkış ve gel gel öğretmeye çalışyoruz ama kesinlikle öğrenmiyor. Bize bakmıyor bile, sürekli etrafındaki diğer şeylerle meşgul. Biz elinden tutup yaptırmaya çalışınca direniyo, kızıp bağırıyo. Etrafıyla o kadar ilgili ki ismiyle seslenice de dönüp bakmıyor. Acaba bir sorun olabilir mi?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ema

8 aylık alkış yapıyordu ama bay bay halen yapmıyor bence her bebeğin gelişimi farklı.


ozlemada7

Bir aydir falan yapiyor alkis ve bay bay,ama cani isterse tabiki


CokBilmis

Göz teması kurmakta zorluk yaşıyorsanız ya da herhangi bir şekilde bir sorun olduğunu hissediyorsanız muhakkak doktorunuzla paylaşın.

Eğer herhangi bir sorun yoksa, asla bebeğinizi herhangi bir şey yapması için zorlamayın. Yapması gerekeni, zamanı gelince yapacaktır. belki bebeğiniz gözlemci bir bebektir ve şu anda etrafında gördüklerini sünger gibi emmekle meşguldür. Çocuğun dikkatini dağıtmayın :)


heroina

her cocugun gelişim asamaları farklı oluyor. eğer dr.unuza danıstıysanız ve anormallik yok diyorsa bende cokbilmişe katılıyorum bebeginizi zorlamayın. o kendi istediği zaman yapsın. birlikte vakit harcamaya özen gösterin bir süre sonra dikkatini cekeceksiniz bence :)
bir de cocugunuzu kimseyle kıyaslamayın her çocugun gelişim asamaları farklı. ben bebeginiz de bir sorun oldugunu düşünmüyorum..pertuni

Bence de bebekleri kıyaslamak çok gereksiz ve anneyi strese sokan bir durum. Benim oğlum bazı konularda ilerdeydi bazı konularda geride. Çünkü onun kendi karakteri var ve ona göre önceliği verdiği konulara yoğunlaşıyor. Eğer dikkati devamlı aynı yerde ve sakinse içine kapanıyorsa doktora bir görünün. Ama bence denildiği gibi sadece onun için yepyeni ve eğlenceli dünyayı keşfetmeye çalışıyor. Baybay onun için ne anlam ifade edebilir ki çekmece varken? Baybaylar kendimiz için yaptığımız eğlenceler bence. Sakın kafanızı takmayın bırakın o sizi yönlendirsin yetenekleri konusunda.


sharlavuk

gel gel 6 aylıkken, alkış halen yok..zorlamıyorum da artık...


guniz1980

Herkese cevabi icin tesekkur ederim. Gercektende cekmecelerin ici cok daha fazla dikkatini cekiyor. Ulasabilecegi vir yerdeyse mutlaka cekmeceyi acip icine bakiyor. Bu arada cok guzel ceee oynuyor. Hosuna giden bir oyun oldugunda katiliyor gulmekten. Sanirim suanda kesifte:)) herseyi ellemek ve agzina almak isitiyor. İnsanlarla ve cevreyle inanilmaz ilgili. Sanirim zamani gelince alkis yapmayi ve el sallamayi da ogrenecektir.


ema

Çekmeceleri açıp baksa iyi hepsini dışarı boşaltıyor ve karıştırmaca oyunu oynuyor en sevdiği oyun bu eli sıkıştı bir kaç kere sonra vazgeçti.


uzayinannesi

9,5 ay bu tip telaslar icin cok erken,zamane anneleri cok evhamliyiz, sirf benim annem ve esimin annesi bizim bebekken 10 aylikken yurudugumuzu soyledigi icin ayni evhami ve stresi yasadim 9 ayliktan itibaren. Once rahat birakmadim stres yaptim, uzuldum, doktorum sunu diyene kadar "ben 16 aylikken yurumusum, abim 10 aylikken yurumus ben doktorum, abim ortaokulu zor bitirdi, kafandan bu sacma evhamlari sil cocugu strese sokma her aninin keyfini cikar! " yani hiiic alakasi yok, her bebek ayri bir hayat, ayri bir karakter. Nitekim 14 aylikken yurudu, simdi ucuyor :-) hala asla alkis yapmiyor, baybay cani isterse. Bana anne demiyor ama sikisinca beni burdan al diye bagirarak annneee diyor vs. 15 aydan itibaren goz kontagi kurmuyorsa, sosyal iletisimi diger cocuklarla sifirsa, cok uzun sure dalip gidiyorsa iste o zaman yine panik olmadan durumu inceletmek lazim.


Cevaplamak için Üye ol