Oyun grubunun mantığı nedir?

birbebekannesi soruyor: 10

13 aylık bebeğim var; çevremizde 11 aylık ve 23 aylık bebekler var. Birbirimizin evine gidip çocukların oynamasına fırsat tanıyoruz ama hepimizin başı ağrımış ve sinir harbi içinde aramızdan birinin ayrılmasıyla biraz azalıyor, tek kalınca son buluyor. Çocuklar birbirlerinin elindeki oyuncağı almak için çırpınıyorlar, benim kızım onceden almak için çaba gösterirken! şimdi bana bakıp ağlıyor. Bağrış çağrış, çığlıklar, ağlamalar...Bizde katılıyoruz aynı, müdahale etmiyoruz yine aynı...Oyun grubunun mantığı nedir? Bir çocuk gelişimi uzmanı mı oynatır çocukları veya anneler parkta veya kapalı mekanlarda mümkün olduğunca az müdahale ile çocukları mı izler? Önceden oyuna katılmak için çaba harcayan bebeğim, mesela bir oyuncak yerine hemen alternatif bir oyuncak bulup oynuyordu, şimdi beğendiği oyuncak alınınca veya elindeki oyuncak alınınca gözyaşlarıyla ağlıyor. 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


cerenkrm

Benim kızım henüz 2 yaşında , arkadaşları ile oyun kurmuyor kendi kendine oynuyor ki sanırım 2,5 veya 3 ten sonra sanırım oyun kurmaya başlayacaktır o nedenle bence verdiği tepkiler normal. Bende kızımı arkadaşımla beraber bebek yogasına götürdüm ve pişman oldum bir daha götürmemeye karar verdim zira öğretmenin dediklerini yapmadı, beraber dans bile etmedi benim yanımda bile durmadı odanın içinde kosusturmak ve platestoplarıyla oynamak daha zevkli geldi herhalde . Bu tip şeylerin artık özenti olduğunu , etkinlik yapma adı altında anne baba günü bağırmış çığırış ve arkada çalan gürültülü müzik eşliğinde bir kaostan başka bişey olmadığını düşünmeye başladım açıkçası, bir kaç video seyrettim bu etkinliklerden, arkada son ses çalan bir cocuk şarkısı, bir öğretmen sesini duyurabilmek için oda son ses bağırıyor, diğer çocukların ağlaması üstüne anne babaların da hadi kızım hadi billmem ne gürültüsü , yani tam bir kaos değil mi ben videonun ilk dakikasında gürültüden rahatsız oluyorum küçücük çocuklar nasıl hissediyorlar kim bilir, lütfen yanlış anlaşılmasın bu tip etkinliklere kesinlikle karşı değilim ama çocuğumun bu gürültülü ve aşırı uyarıcılar içeren bir ortam için henüz küçük olduğunu düşünüyorum.


cerenkrm

Bu arada bebek yogasındaki davranışları nerdeniyle ağladığımı hatırlıyorum kızım neden diğerleri gibi bize katılmadı diye. Boşuna üzmüştüm kendimi ...


esrtu

merhaba biz oyun grubuna 2 3 aylıkken başlamıştık, yurtdışındaydık, çok faydasını grdük evde nasıl olur bilmiyorum  1 sene kadar devam ettik eğitmen gözetiminde değildi her yerde var avrupada oyun grupları anneler bebekleriyle geiyor hatta buraya gelince 2 yaşından önce çocukların sosyalleşmediğine çok şaşırmıştım belkide buyuzden paylaşmayı oynamayı bilmiyorlar diyede düşünmüştüm türl çocuklar cidden farklı. amacı çocukların bebekken daha iletişime geçebilmesi oaylaşması sosyalleşmesi aileler çok müdahaleci zaten olmamalı yaş aralığı farketmez her çocuk herkesle oynayabilir genelde. okadar kaos ortamı anımsamıyorum kalabalıkta olurduk 15 20 kişi bazen bir okadarda çocuk. serbest zaman geçiriliyor düşe kalka yabancılar bu konuda oldukça iyi.


guta

Ben de 1.5 yaşındayken oğlumu bir anaokulunun anneli çocuklu oyun grubuna götürmüştüm. 2 ay devam ettikten sonra saçmalıktan başka bir şey olmadığına karar vermiştim. Çünkü o kadarcık çocuk denilen şeyi yapmıyor. Öğretmen şimdi hamur oynayacağız diyor, bizimki kalkıyor top peşinde koşuyor. Gün geliyor kucağımdan hiç inmiyor, öğretmen kucağımdan indirmenin çarelerini arıyor. Dans ediliyor, biri gidip oyuncaklara saldırıyor. Çok küçükler, tabi ki anlamayacak çocuklar. Sosyalleşme ancak 2-3 yaşından sonra başlıyor. 2 yaşında bile çocuklar aslında beraber oynamıyorlar, aynı ortamda herkes kendi takılıyor. Ancak 3 yaşında başka çocuklarla oyun kurabiliyorlar. Küçük oğlum için hiç düşünmüyorum oyun grubu filan, zamanı gelince hepsi sosyalleşiyor zaten. 

Evde yapılanlarda da dediğiniz gibi sürekli oyuncak kavgası, sürekli annelerin ama paylaşmalısın öğütleri, paylaşmayan çocuğa aman bu da ne biçim çocuk damgası :) Hiç gerek yok, paylaşmama filan gelişimin bir parçası.


mustafamami

biz de arkadaşlarla aynı yaş grubu çocukları birkaç kez biraraya getirmiştik. ama küçükken beraber oyun oynamıyorlar. genelde aynen dediğiniz gibi oluyor. dışarda hiç öyle bir yere götürmedim. iki yaştan sonra biraz daha arkadaşla oynama olayına geçiyorlar sanki. ama yine de iki yaş bile erken... geçenlerde bir arkadaşımın oğlunun iki yaş doğumgününe gittik. birbirleriyle hiç oynamadıkları gibi hediyeler ortaya çıkınca ağlama ve el atma, onu aç demeler filan... hayır o bizim değil... vs, vs :)))  birgun

Benim oğlum küçük yaşta tam gün kreşe başlamak zorunda kalanlardan. Ben soruyorum oyun oynuyorlar mı diye, hepsi bu işin uzmanı oyuncakları döndürmeli oynatıyoruz henüz birlikte oyun oynayamazlar diyorlar. Fakat kendisinden büyük çocuklarla çok rahat oynayabiliyor. Hatta hoşuna bile gidiyor.


rikoksal

işte oyun grubu o birazda anneler içn oyungrubu mesela düşünün bir şehre taşındınız kimseyi tanımıyorsunuz ve bebek yaptınız ne yapacaksını z oyun grubuna gidiceksiniz arkadaş demiş yurtdışında her sokakta var. anneler gider tanışır ciddende 2 aylık bebeklerde gidiyor annesinin memesini emip uyuyo annede mutlu oluyo diğer annelerle paylaştıkça ve tanıştıkça arkadaş ediniyolar çocuklar birlikte büyüyo hiçbi sakoncası yok 2 çok geç hatta.bence yani. oyun kurmasınlar ne olucak yalnız oynasınlar evde başbaşa kalmaktan faydalıdır diye düşünüyorm.


hndgul

Merhaba arkadaşlar

Oyun gurubunun amacı; çocukların annelerinin eşliğinde yaşıtlarıyla bir yandan gelişimlerini destekleyen oyunlar oynarken, bir yandan da hem annenin hemde çocuğun sosyalleşebilmesini sağlamaktır.Çocuk anneninde yanında olmasından duyduğu rahatlıkla,birlikte oynayamayacak yaşta bile olsa yaşıtlarıyla yanyana oynamaktan zevk alır ve bu sayede özgüveni gelişir. Bunu kızımla çok kez denemiş ve faydasını görmüş bir anne olarak yazıyorum hatta bu sebeple kendimde şuan oyun evi açma çalışmaları içerisindeyim.esrtu

açın hndgul 0 yaştan itibaren türkiyede büyük eksikmiş yeni yeni anladım.


munisal

başka çocukların varlıkları bile yeterli.illaki aynı anda 10 çocugun hamur oynamasını veya top peşinden koşmasını bekleyemezsiniz.

topla oynamak istiyorsa 2-3 cocuk donusumlu topu bir birine verse bile yeterli. bizimki daha buyuk cocuklarla daha iyi anlaşıyor mesela.özellikle ona konusanlar. Ona konusuyorlar ,gösteriyorlar ve beraber yapıyorlar (tabii buyuk cocuklar da kucuklerle pek istemez ama bulunur)Cevaplamak için Üye ol