oyun grubu

mugeguler soruyor: 10

merhabalar tekrar herkese :)
başağın açtığı "hiçbirşeye ilgisini çekemiyorum" cevaplarını okurken (bayada fazlacaymış :)) oyun grubu konusu ilgimi çekti etrafımızda birkaç tane aynı yaş grubu var ama çalışan insanlarız hepimiz ve haftada bir akşam bile ayarlayamıyoruz toplanmak için. benim perşembe günleri dersim olmadığı için evde olucam bir süre. oğlumu götürebileceğim onun yaş grubunda arkadaşlarıyla oynasın paylaşsın istiyorum ama bursada böyle bildiğim bir oyun grubu hiç yok. bilen gören varsa çok sevinirim.
bu arada alışveriş merkezlerinin içindeki oyun yerleri var. annelerde çocuklarla birlikte girebiliyormuş. henüz cesaret edemedim oğlum ne yapar acaba diye ama çok istiyorum. ne dersiniz denemelimiyim sizce???

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


nilberk

valla denemelisin.ben de şu sıralar bu konuya taktım hatta haftada 2 gün 2 şer saat oyun grupları varmış neresi uygundur nedir diye kurcalayıp duruyorum.

dün marmariste kreşte öğretmen bir arkadaşımla konuştum götür mutlaka 20 li aylardan sonra sen anneanne bakıcı yeterli olunmuyor çocuğa tam gün için zorlama ama oyun gruplarına katılsın dedi 

bizde annem bakıyor o 3 yaşında gitsin kreşe diyor bakabildiği sürece 3 yaşından önce tam güne gerek yok diye düşünüyorum  ama oyun grubu mantıklı geliyor.hatta izmir de bir yer var kameralı odadan izliyormuşsun neler yaptığını oyun oynarken 2 saat senden ayrı oluyormuş.fiyatları durumları araştırıyorum izmir karşıyakalılardan fikir akıl veren olursa ayrıca sevinirim.

valla biz nasıl büyüdük bilmiyorum oyun grubu olmadan organik besinler olmadan ama madem doğurduk racona göre de büyüteceğiz di mi ama :))


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

nerede oturduğunuzu bilmiyorum ama şurada saatlik oyun grupları var. İstanbul anadolu yakası için tavsiye olunur. Yaşıtları ile ayni sınıfta haftada bir kaç kez oynayabilir.

http://www.happyfamilyclub.com.tr/


GulcanDeniz

Mugeguler,
ben İzmir'de otoruyorum. Buradaysan tavsiyede bulunabilirim.
Benim oğlum oyun grubuna 2 yaşından beri gidiyor.
Çok eğleniyor.
Bence tek çocukların gitmesinde fayda var.

Bir iki deneyimin ardından Jou Jou diye bir yerde karar kıldık.
Öncesindekiler biraz "eğitim" gibi bakıyordu olaya. Mesela, renkleri, sayıları filan gösteriyorlardı, müzik dinletiyorlardı. Oğlum istemedi oralarda kalmayı (2 farklı bakmıştık) ve biz de başka yer aradık.
Bir de çocuğu bırakıp 2 saat sonra almamızı istemişlerde. Ben çalıştığım için oğlum zaten bir terk edilmişlik hissi geliştiriyordur, bir de orada bunu yaşamasın dedik.

Bence 2 yaşındaki çocuğun orada oyun oynayıp eğlenmesi lazım, zaten o yaş çocuklar için oyun yaşı... Oğlum da oyun ve eğlenceyi bulduğu yere deyim yerindeyse koşa koşa gitti.
(Bu arada oyun grubunda masa etrafına toplaşıp hep beraber meyve yeme, elleri yıkamak için sırasını bekleme, birlikte oynama, elindeki oyuncağı arkadaşına verme, onunkini izin isteyerek alma, hep birlikte resim yapma (resim derken daha çok karalamalar tabii)  vs. gibi şeyler de öğreniyor tabii) 

Şu çok önemli bence:
Annesi, bakıcısı vs'nin orada ya da yan odada olduğunu bilmeli, istediği an yanına çağırabilmeli.
Oğlum hala bakıcısını istediğinde yanına çağırabiliyor. Başlarda sık sık yapıyordu, giderek seyrekleşti. Ama bence mutlaka biri beklemeli orada.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar...


MineAda

Biz Pendik'te oturuyoruz. Kızım kışın oyun grubuna başladı alışana kadar geçiş döneminde bende yanındaydım. Şimdi öğretmenleri eşliğinde oyuna devam ediyorlar yavaş yavaş süreyi uzatmaya başlayacağım. Bir de belki yuvayı değiştireceğim. Daha profesyonel bir yer istiyorum.
Bu arada alışveriş merkezlerinin içindekiler çok parlak değil. Çoğu anne babayı almıyor falan ama Palladium'da ki play garden'ı tavsiye ederim. 3 yaşına kadar çocuğunuzla girebiliyorsunuz hemde istediğiniz her yere. Oraya giremezsiniz burada duramazsınız diyen yok. Çocuğunuz büyüdüğünde de tekbaşına girebilyor ilglenen ablaların bazıları çocuk gelişimi mezunu. Ada çok memnun oradakilerde artık Ada'yı tanıyorlar :D  Çıkarken her seferinde elini uzatıp " bana kelp çiz diyor" bu arada kullandıkları ürünler açısından da dikkatliler. Yüz boyama kalemlerini kullanıyorlar ellinin üzerine kalp yaparken. Çoğu yerde bu kadar ilgili değiller.


bsa

   herkese merhaba...  bu paylaşım sitesini çok duymuştum ama hiç üye olan arkadaşım yoktu bildiğim.  az önce yeni devraldığım işyeri ile ilgili yorumları araştırırken, (jou jou) google'da sizlerin yorumları çıktı ve Zeynep hanımla da kısa bir süre önce tanıştık tesadüfen:) geçtiğimiz cumartesi günü kızının doğum gününü kutladı jou jou'da.

  kardeşimle beraber devraldık ve açıldığı ilk günden beri artık jou jou'nun demir başı olmuş öğretmenimiz Fatoş hanımla devam ediyoruz. hatta gelecek günlerde bir çok yenilikle daha çocuklarımızla olmayı planlıyoruz. yaz için yaz kursları projelerimiz var örneğin. 5-8 yaş arası, haftada 2 ya da 3 gün olacak şekilde. biliyorum ki İzmir'de ,Bir çok çalışan ve çocukları için yazları nasıl değerlendireceğini düşünen anne var. Benim de 6 yaşında bir kızım var ve aynı şeyleri ben de hep yaşadım, hala da yaşıyorum. öncelikle bu fkirleri oluşturken, kendi kızımdan ve arkadaşlarının beklentilerinden yola çıktım.

  eğer hala oyun grubu arayışınız var ise, her zaman beklerim. bir telefon açmanız yeter. hatta talep olursa 4-5 kişilik gruplar oluşturarak, 12-18 ay arası da anne-çocuk oyun grupları açmayı planlıyoruz.

  herkese keyifli paylaşımlar dliyorum. sevgiler...GulcanDeniz

bsa, merhaba ,
Oğlum (Deniz) Jou Jou'ya geçen yıldan beri devam ediyordu. Yukarıda yazdım, çok da memnunduk.  Diğer yerleri de deneyip en memnun kaldığımız yer Jou Jou olmuştu.

Ama oğlum bu aralar gitmek istemiyor.
Sebebini sorduk, henüz uzun cümle kuramıyor, ama sorularımızla anlamaya çalıştık.
Sonuçta yeni Jou Jou'dan (yeni öğretmen hanım olur kendileri :)) bahsetti.
Ne yapıyor yeni Jou Jou diye sorduğumuzda, sert bir tarzla "HADİ OYUN", "HADİ MAMA" dedi.
Peki Fatoş öğretmen nasıl diyor sorduğumuzda yumuşak sesle "hadi mama leee" "hadi oyun leee" (lee: gel demek Deniz'cede) dedi.
Hatta bakıcımızı da Jou Jou'ya götürdüğü için istemediğini ifade etti.
Durum böyle...

Diğer ebeveynlerin de psikoloğun bir süredir gelmediği şeklinde şikayeti varmış, ama, benim en önemli kriterim oğlumun mutlu mesut gitmesi ve güzel vakit geçirmesi... Ve bu bozulmuş görünüyor maalesef :((

Sevgilerimle,
Gülcan Kaplan


bsa

merhaba gkaplan...

yorumunuzu okuyunca oldukça üzüldüm . keşke bu düşüncelerinizi önce bizimle de paylaşsaydınız, bir sorun varsa yardımcı olmak için elimden geleni yaparım  ya da keşke siz de gözleme olanağı bulabilseydiniz. çünkü biz de burayı devraldık ve en iyisi olmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. tabii velilerimizin de yardımlarına ihtiyacımız var olumlu olumsuz görüşler açısından ki kendimizi geliştirebilelim.

psikolog konusuna gelince, elbette ki bunu sürdürmeyi düşünüyoruz fakat biz de çocukları tanımadan başkasının görüşüyle hareket etmek istemiyoruz. çünkü takdir edersiniz ki psikoloğun gelip kısa bir süre çocukları gözleyerek anlatacakları beni de tatmin etmez. daha önce en son ne zaman psikoloğun geldiği konusunda bilgim yok ama bunu yeni bir psikologla  devam ettireceğiz tabii. aslında benim de isteğim keşke her veli ile yüzyüze tanışma olasılığımız olsa ve çocuklarını bize kendileri anlatsa.  böylece daha verimli olabiliriz diye düşünüyorum.

yine de görüşleriniz için teşekkürler. umarım Deniz  için geçici bi prblem olmuştur ve bunu aşabiliriz. en kısa zamanda tanışmak dileğiyle...

sevgiler

bsa

 


GulcanDeniz

Bsa,
sizi üzmek için değil, paylaşmak için yazdım.
Biz de çok yeni anlayabildik zaten.
Benim gözlemleme fırsatım olamazdı, zira çalışıyorum.
Oğlum bakıcıyla geliyor Jou Jou'ya.
Ve bir süredir gitmeye karşı direnç olduğunu gözlemleyince, sorup anlamaya çalıştık ve az önce anlattıklarım çıktı ortaya. Oğlumu zorla göndermeye de gönlüm razı olmadı. (Bu arada oğlumun oyun grubuna devam etmesini çok istiyorum, ama tek kriterim oraya severek gitmesi ve güzel vakit geçirmesi)

Eminim elinizden gelen en iyisini yapmaya çalışıyorsunuzdur.
Ben de buna bir katkı olabilir diye düşünmüştüm, ama rahatsız ettim sanırım, aktarıp paylaşmakla.GulcanDeniz

Bsa, bir de, Jou Jou'dan o dönemler ne kadar memnun kaldığımızı görmek adına 3 hafta önce yazdığım yorumu okursanız sevinirim.


bsa

:) gkaplan, siz beni yanlış anladınız sanırım. ben zaten dün o yorumunuzu okuyunca sevinmiştim çünkü biz burayı devralalı 1 ayı geçti. rahatsız etmek ne demek ,aksine olumlu ya da olumsuz yorumları öğrenmek bize de yardımcı olur.  dediğim gibi bu Deniz için umarım geçici bir durumdur, yine mutlu olur. çünkü bütünnn amacımız bu. sevgiler bsa


Cevaplamak için Üye ol