keçi sütü anne sütüne çok yakınmış,hem mama hem keçi sütü de versem olurmu?

derinnehir soruyor: 6

malesef 5 aydır verdiğim anne sütü savaşının sonuna  gelmek üzereyim.günde sadece 70ml çıkıyor ve git gide de azalıyor.artık psikolojim bozulmaya başladı ve kendimi sürekli napsam diye düşünmekten,üzülmekten alamıyorum.arkadaşımın sözleriyle kendime geldim.bebeğime sağlıklı mutlu bir anne mi olmak daha iyi ,süt için kendini hırpalayan,sinirlenen,üzülen bir anne mi olmak?.KEÇİ SÜTÜ önceden de tartışılmış fakat dağlarda otlayan has keçi sütü buldum pastorize değil.adam bana günlük getirecek acaba kaynatsam içine azcık da su katsam günde 2 kere versemmi?formül mamaya gıcık oluyorum hem hepimiz inek sütüyle büyümedikmi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


pinar16

KEÇİ SÜTÜDE OLSA BENCE ÇOK ERKEN DAHA 5 AYLIK.2 AYLIKTAN İTİBAREN MAMAYLA BÜYÜDÜK MECBUREN. 1 YAŞINDA SÜTE GEÇTİK.SEVGİLER..


AOA

direk süt için çok erken bence de. 1 yaşına kadar süt vermeyin.


kuzumismail

imkanın varsa ,bebeği çok sık emzirsen süt artabilir.
bol sıvı almakta fayda var.relax olmak lazım.sadece süt vermek için  erken
alerji ihtimalini de unutmamak lazım. 5 aylık olmuş bebeğin.doktoruna sor yoğurt başlanabilir mi?veya meyve suyu


bucubucu

   öncelikle kendinizi strese sokmayın strese girdikçe süt daha da azalıyor.ben kızıma 4 aya kadar sadece anne sütü verebildim 8. ayda da tamamen bırkaktı. Bu dünyanın sonu değil.Bir damla bile anne sütü alamamış çocuklar var.önemli olan çocugunuzun sağlıklı ve huzurlu olması.ama siz stres yaparsanız bu ona da yansır ve huzursuz mutsuz bir çocuk olur.

    ama keçi veya inek sütü farketmez bence daha çok erken. biz onlarla büyüdük tabi ama yine de şimdi bütün dr.lar karşı. bence mamaya başlayın zaten 1-2 ay sonra ek gıdaya geçiceksiniz. mamayı takviye olarak verirsiniz. iyi günler.. 


derinnehir

teşekkürler erken diyorsunuz anladım ama ben mama zaten veriyorum ama sevmiyorum mamaları.günde 2 kere keçi sütü versemmi?demiştim alerji riski var demişsiniz off offf bi büyüseydi yaa


derinnehir

Standart Keçi sütü, anne sütü gibi


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayri Coşkun, yeni doğan bebeklerin anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı bazın besin elementlerini keçi sütünden alabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, yaptığı açıklamada, keçi sütünün protein benzerliği açısından anne sütüne yakın olduğunu belirterek keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranının düşük ya da sıfıra yakın olduğunu bildirdi.

Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi 180 gün geçmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, ''Bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olduğu halde keçi sütünde bu oran 4,3'tür'' dedi.

Keçi sütünün yağ kürecik çapının, inek sütüne göre oldukça düşük olduğunu vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:

''Yağ kürecik çapı keçi sütünde 1 mikronsa inek sütünde 17-18 mikrondur, insan midesinde daha yumuşak pıhtı yapar. Bu açıdan, çocuklar ve midesi zayıf veya hassas olanlar için daha uygundur, sindirilmesi kolaydır. Keçi sütünde alerji riski daha düşüktür. Bu nedenle keçi sütü, inek sütüne göre anne sütüne daha yakındır. Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.''

KALSİYUM ORANI ANNE SÜTÜNDEN 4 KAT FAZLA
Keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, ''100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligram. Bu şu demek: Keçi sütü, diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağı'' diye konuştu.

Coşkun, keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne yakın olduğunu bildirdi.

Hiçbir gıda maddesinin tek başına insanı besleyecek güçte olmadığını vurgulayan Coşkun, ''Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir'' dedi.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ VE KANSIZLIK RİSKİ
Her türün sütünün, kendi yavrusu için en uygun ve mükemmel süt olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle devam etti:

''Hiç bir şey anne sütünün yerini tutamaz. Sadece, keçi sütünün bazı özellikleri anne sütünden iyi. Ancak hiç bir gıda başlı başına her derde deva değildir. Keçi sütünün de eksik yönleri vardır. Folik asit bakımından eksiktir. Bu bir vitamindir eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir.

Bu, yegane bir besin değildir. Bebek, sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar. Demir, bakır, folik asit ve vitamin B12 eksikliği kansızlığa sebep olabilmektedir.''

KEÇİ, İNEK VE ANNE SÜTÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI
Prof. Dr. Hayri Coşkun'un verdiği bilgiye göre, keçi, inek ve anne sütünün 100 gramında bulunan bileşenler şöyle:

Bileşen/100g Keçi sütüİnek sütüAnne sütü
----------------------------------------------------------------
Kurumadde 13 12.1 13
Protein (g) 3.6 3.3 1.0
Yağ (g) 4.2 3.3 4.4
Karbonhidrat (g) 4.5 4.7 6.9
Kalori (mg) 69 61 70
Fosfor (mg) 111 93 14
Kalsiyum (mg) 134 119 32
Mağnezyum (mg) 14 13 3
Demir (mg) 0.04 0.05 0.03
Çinko (mg) 0.30 0.38 0.17
Sodyum (mg) 50 49 17
Potasyum (mg) 204 152 51
Vitamin A (IU) 185 126 241
Tiamin (mg) 0.05 0.04 0.014
Vitamin B6 (mg) 0.05 0.04 0.01

ARKADAŞLAR YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.YAZIDA YENİDOĞAN BEBEKLERE DE VERİLECEĞİNDEN BAHSEDİLMİŞ ALERJİ ORANININ DA NEREDEYSE YOK DENECEK KADAR AZMIŞCevaplamak için Üye ol