Başkalarına vuran cocuklar !!!!!

bit_bit soruyor: 10

ne yapsam olmuyor kum fırlatıyor cocukların oyunlarına dalıyor.eve gelen cocuklu kişisinin cocuguna vuruyor bazen bugun hatta konuşmaya bile calıstım ama gördüm ki çok saçma 1şey yapmışım ona böyle tatlı tatlı anlattıktan sonra kafam araba attı.sanırım sorun bende ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.1 yerde cocukların kavgalarına mudahale etmemek gerektiğini okdugumdan beri yapma demekten baska 1şey yapamıyorum daha ileri gitmeye kalkarsa tutup elinden uzaklastırıyorum ama bu da 1 çözüm olmadı şimdiye kadar.vurup gülmeye kum atıp kahkaha atmaya bayılıyor.acaba diyorum bunda çok zeki amcasının hadi vur puaaa nidalarının etkisimi olmuştur.kesin olmuştur.öfff çok sıkıntıdayım.hiç yasadınız mı çözüm önerileriniz varmıdır cidden ihtiyac halindeyim bunlara...bendeki afacan 25 aylık oldu dana.1de böyle seyler yapmasa keske!!!
şimdiden tesekkürler...

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


fistikcik

Henüz bu yaşa gelmedik ama okuduklarımdan çıkardığım müdahele etmek için bu yaşa kadar beklememek gerektiği yönünde. Çok erken dönemlerden itibaren istemediğiniz bir davranışı olduğunda "Hayır vurmuyoruz canım. Cici yapıyoruz, seviyoruz, bak böyle" diye elini tutarak göstermek gerektiği. 15 aylık olana kadar istenmeyen bir davranışı belirterek, yerine doğrusunu gösterdikten sonra sadece dikkat dağıtmak yeterli oluyor.

Ama daha sonraki dönemlerde doğrudan müdahele etmek gerekiyor. Çocuğa uzun açıklamalar yapmaya gerek yok (hatta aksine, yapmamak gerekiyor). Kısaca "Vurmanı istemiyorum, vurmak yok" diyerek çocuğu bulunduğu ortamdan (gerekirse zorla tutup kaldırarak) uzaklaştırmak gerekiyor. Uzaklaşmak yetmiyorsa da doğrudan eve ya da başka bir yere gitmek gerekli. Böyle bir durumda çoğu çocuk ağlamaya ya da huysuzluk yapmaya başlar. Yapılması gereken çocuğun yanında kalarak (Bazen itse bile ona arkadan sarılarak) "Seni oyun alanından uzaklaştırdığım için sinirlendiğini biliyorum. Ama kimseye vurmanı istemiyorum canım. İstersen şimdi sakinleşmek için bir müddet ağlayabilirsin. Ben yanındayım. Sakinleştiğin zaman tekrar oyuna dönebiliriz" demek.
Ama bunu dedikten sonra ağlama devam etti diye hemen pes etmemek gerekiyor. Çocuk sakinleşmeden oyuna tekrar dönmemelisiniz.
Bu şekilde her defasında müdahele eder ve kararlı durusanız sonunda vurulmaması gerektiğini öğrenecektir.


bit_bit

cok teşekkür ederim öncelikle...daha önceleri hiç böyle seylerle karsılasmadım.hatta kendisi cici diye severdi ben vurucagını düşündüğüm zamanlarda.ama ne olduysa 1 kaç aydır vuruyor.bunda belkide bu vurma oyunun etkili oldugunu düşünmüştüm ben.çünkü amcası her vur dediğinde amcasından aldıgı tepki gülme oldugu için bunu 1 oyun olarak gördüğünü sanıyorum.zor ve gıcık 1 durum.(yani 2 yasına o zamanlar için söylüyorum bunu gelmemiş bir çocuga boks yapmayı ögretmek ya cok sinirlerim bozuldu çok anlatamam)dediğiniz gibi hadi oglum cici bak o hem senden küçük desem bile 1-2 cici yapıp benden onay alıp sonra pat diye geçiriyor.inanın mahcup oluyorum müdahale etmeyide sevmiyorum ama ortada 2 arkadas arasından cıkan 1 sürtüşme olmadıgı için arada kalıyorum.zaten bu olayların akabinde ona hayır vurmuyoruz desemde onun bundan mutluluk duyması endişelendiriyor beni.


fistikcik

Amcadan aldığı tepki etken olmuş olabilir, haklısınız. Bir de yaş faktörü var tabii, 2 yaş krizinin içindesiniz artık.

Amcaya nazikçe böyle yapmaması gerektiği anlatılamıyorsa başka bir erkek figürü (ideali baba, ama baba bunu yapamıyorsa başka bir erkek aile büyüğü), ona oynarken vurmamak gerektiğini başka bir oyunla gösterebilir belki.


GOGO05

bizim oğlumuzda aynen böyle olmaya başladı babasının kafasına kumanda atar vs konuşuyoruz bazen eline vuruyorum istemesemde ama olmuyor hiç saldırgan olmayan oğlum çok değişti inşallah geçici bir durumdur çünkü yaklaşık 1 ay öncesine kadar akıllı sakin bir çocuktu


neretva

Erkek çocuklarının doğasında var sanırım. Bizimki şimdiden sevmek istediğinde yüzümüze pençe atıp gülüyor. Hayor yumuşak yaacaksın, cici yapacaksın, acıyor diyorum, ağlıyorum yalandan. Bazen işe yarıyor bazen yaramıyor. İnşallah zaman içinde bunu anlar.

Çocuklara kural koyarken kural sayısının az olması gerektiğini, ama bazı kuralların katı uygulanması gerektiğini duymuştum. Şiddete tolerasyon göstermeyeceğinizi anlamalı. Bugüne kadar sadece sözle uyardığınız için ilk başta kafası karışacak. Tepki gösterecek, tutarlı olun. Fıstıkçıkın bahsettiği şekilde onu ortamdan uzaklaştırın, krize girerse ona arkadan sarılıp kısa empati cümleleri kurun (vurmak istiyorsun, oynamak istiyorsun, anne izin vermedi gibi), sakinleşince göz hizasında konuşun onunla: Canım, sakinleştiğin için aferin sana, seni oyundan aldım çünkü arkadaşlarına vurdun, biz vurmuyoruz, kimseyi acıtmıyoruz gibi. Amcayı da baba uyarsın bence. İnşallah zamanla geçer.mert_mert

bit bit benimde oğlum 25.5 aylık aynen anlattığın gibi şeyler yapıyor..zaten kendinden küçükleri hiç sevmiyor yani bebek kıvamında olanlara 3 5 aylık bebelere bebek cici diyor ama gerisi onun için dayaklık çoçuklar gibi..bir oyuncağına dokunan olursa benim benim git deyip bağırıyor eğer dokunulmaya devam edilirse vay dokunanın haline ..3 gün önce parkta 1.5 yaşında olan bir kız çoçuğu ile bayağı kavga ettiler..ilk müdahale etmiyim dedim çoçuğun annesi ile ben uzaktan hayır o kardeş cici vurulmaz beraber oynayın dedik baktık benimki saçını çekmeye başladı kızın kızda tşörtünü çekiyordu bizim oğlanın..zor ayırdık ama kızda çok dişli çıktı :)) benimde sorunum oyuncaklarını asla paylaşmıyor ama herkesin oyuncağını sahipleniyor ..birde çok sinirli istemediği bir davranış karşısında hemen pat küt girişiyor ben ne yapacağımı saşırdım..kedi köpek asla korkmuyor nerde görse hemen koşup seviyor ama sevmesi biraz kabaca ..elini ağzına sokmaya çalışıyor kafasına pat pat vurarak seviyor filan ..25 ay sendromu olabilirmi acaba :)))


selencem

Sabirla soylemek gerekiyor. Ben yaptiklarimi anlatayim, oglum 26 aylik ve son 6 aydir vuruyor. Vurmak derken baya osmanli tokadini cakiyor. Her seferinde daha vurmadan kolunu tutmaya calisiyorum. Ya da o an, eger yetisemezsem. Onun boyunua inip (çömelerek genelde) sariliyorum yandan ama kolunu tutuyorum, sıkmadan ama geri kaldiramayacagi gibi. Vurmuyoruz arkadaslara, kucuklere vs diyorum, opucuk ver diyorum, genelde yumusuyor. Onceden yumusamiyordu, kucagima alip bir yere oturuyordum o bagirinirken. İnatla konusuyordum vurmak guzel degil vs diye. Giderek buna gerek kalmamaya basladi. Bugun de parkta arkadasiyla top kavgasi yapti, tetikteydim ama vurmadi. Cok sevindim, evde de babasiyla oynarken surekli ikisini de uyariyorum vurmadan oynayin diye.


seltim

MERHABA SÖYLEDİĞİNİZ VURMA ISIRMA İTME V.B DAVRANIŞLAR BU YAŞ GRUBUNUN GENEL DAVRANIŞLARIDIR 3 YAŞA KADAR AZALARAK DEVAM EDER ÇOCUKLARIN TAM OLARAK KONUŞAMAMASI KENDİNİ İFADE EDEMEMESİ DUYGULARINI BU TÜR DAVRANIŞLARLA İFADE ETMESİNE NEDEN OLUR DAVRANIŞI DAVRANIŞ ÖNCESİNDE NELERİN OLDUĞU YANİ DAVRANIŞA NEDEN OLAN OLGUYU BELİRLEYİP OLUMLU VE OLUMSUZ PEKİŞTİREÇLERLE DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMESİ GEREKİR ÖRNEĞİN VURMA DAVRANIŞINDA ETRAFINDAKİLERİN GÜLMESİ ÇOCUK AÇISINDAN OLUMLU PEKİŞTİREÇTİR DAVRANIŞI PEKİŞTİRİR AĞLADIĞINDA İSTEDİĞİNİN YAPILMASI AĞLAMA ANNE AÇISINDA OLUMSUZ PEKİŞTİREÇ SUSSUN KURTULAYIM DÜŞÜNCESİ İSTEDİĞİNİ ELDE ETMEK ÇOCUK AÇISINDAN OLUMLU PEKİŞTİREÇTİR DAVRANIŞI BELİRLEYİP OLUMLU DAVRANIŞIN YERİNE YENİ BİR DAVRANIŞ KOYMAK GEREKİRbit_bit

aslında 2 yas ve davranıslarında bu tip şeyler bekliyordum yani okuduklarım beni yönlendirdi yalnız 1 husus daha var mesela alışverişe gittik dün tabi öyle fazla uyaran var ki etrafta dogal olarak şaşkın ve çaresiz gibi 1 ordan 1 oraya dolanıp inceliyordu.etrafta oyun kolonları var yap boz yapsın diye cocuklar benimki kendi oynuyor kendi oynarken diğer yonayan cocugun oyuncagına yöneliyor gülüyor sesli 1 şekilde anne bak diyor bana sakin değil kesinlikle yüksek sesli ve heyecanlı sizde yaşıyormusunuz böyle şeyler?


ipekkusgoz

Çocuklara karşı istikrarlı olmak gerekiyor.Yani bugün bir şey yapmasına izin verirken, aynı şeyi  yarın yapsa sorun olur mu diye düşünmek gerekiyor.Daha çok küçükken o kadarcık çocuğun gücüyle vurması kimseye bir zarar vermezken aynı çocuk büyüyüp güçlendiğinde sorun olabiliyor. Ama o zaman çocuk ben bunu daha önce de yapıyordum o zaman gülüyordunuz, hoşunuza bile gidiyordu şimdi ne oldu da kızıyorsunuz diyor(muş:)).

Bizde de bu durum şu şekilde yaşandı. Bebekken akşamları babası dizlerinde uyuturdu.o sırada oynamak istediği zaman ellerini yüzüne götürür sakallarıyla oynar, sonra gözlerini falan ellermiş (ben genelde o sıralarda uyuyor oluyordum:)). Sonra büyüdükçe çocuğun gözlerini ellemesi ,elleme olmaktan çıkıp gözünü oyma:) şekline dönüştü gücü arttığı vs için. babası da yakınırdı 'oğlum canımı acıtıyorsun' diye.Sonra bir ara farkettim eve gelen misafir çocuklarıyla gayet güzel oynayıp onları okşayıp cici yapıp severken birden elleri karşısındaki çocuğun gözlerine gidiyor.aslında bu onun için bir oyun ve bir sevgi belirtme şekli,çünkü babası küçükken yaparken yapmasını engellememiş, o da böyle bir mantık geliştirmiş zihninde. Bir kaç aydır baba uyutmuyor geceleri, o yüzden de unuttu sanırım.Cevaplamak için Üye ol