Arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

zzzzzz soruyor: 10

Yeni üye oldum ilk sorumu soruyorum ..

10 gün sınra 2 yaşına girecek bir oğlum var.

20 kelimesi var . Ama cümle yok henüz .Göz teması iyi. Yüz organlarını biliyor . Ve birkaç uzvunu da öğrendi . Anne ve baba diyor . Merdiven çıkıyor inerken elimi tutarak iniyor çok hevesli .parkta çocuklarla oynuyor .

Benim kafamı karıştıran işaret parmağı kullanımı şöyle ki işaret parmağını dokundurarak kullanması çok iyiydi ama uzak şeyleri çok nadiren gösterirdi .bende biraz zorladım kolunu kaldırıp işaret parmağıyla göstermeye onu . Şu an çok iyi gösteriyor . Yolda yürürken herşeyi gösterip gözümün içine bakıp onay alıyor . Ama bu süreçte orta parmağını işaret parmağının üstüne bindirmeye başladı ..gün içerisinde de bazen yapıyor . Zorlamamdan mı bu şekilde yapıyor bilmiyorum . Kafam çok karışık tam anlamıyla konuşmaya başlamaması da canımı sıkıyor . Birde kapı açıp kapamayı çok seviyordu bu aralar azalttı 1.5 ay önce çocuk psikoloğuna Gittiğimizde bu durum yoktu sadece konuşmadığı için götürmüştük psikolog çocuğumu gözlemleyip herşey olması gerektiği gibi konuşma geriliği bile diyemeyiz sadece geç kalmış konuşma diyebiliriz demişti . Ama bu bile rahatlatmadı . Anne yüreği işte . Hep otizm belirtilerini okuyorum çocuğumu bütün gün gözlüyorum . Bu tarz bir parmak hareketi yapması çok kafamı bulandırıyor anlayacağınız . Yorumlarınızı bekliyorum ..

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ilaydaaa

Ahhh su otizm....benimde ara ara davranislarindan supelendigim oluyor. Benim oğlunda iki gündür orta parmağını isaret parmağının üzerine koyuyor. Ben oyun diye dusunuyrum.öyle bir belirti de varmı otizm de sizmi supelendiniz.


zzzzzz

Teşekkür ederim buregmus

Sevgili ilaydaaa siZinde kafanızı karıştırmak istemem ama otizmde değişik parmak hareketleri olur diyorlar ya . O sebeple böyle bir şüphe oldu içimde ama sadece sağ elini yapıyor .


ilaydaaa

Benimkide sadece sağ elini ve iki gündür yapiyor .bende fark ettim ama oyun diye düşündüm..... Sizin ayiniza gore konusmaniza dönersek gayret normal gibi uzmanların dediğine göre.


nisa2010

cümle kurması için erken bence.


guta

Sevgili anneler, çocuklarınızı rahat bırakın bence :) İncelemeyin bu kadar. Şimdi sizi okuyunca şöyle bir düşündüm acaba benimki parmağını kullanıyor mu diye :) İnanın hiç aklıma gelmedi işaret parmağını kullanıp kullanmadığı. Bir de öğretmeye çalışmak inanılmaz bir şey :) Zamanı gelince her şeyi yapacak, acele etmeyelim. Cümle kurmak için zaten çok erken. Benimki de kurmuyor, çoğu çocuk kurmuyor zaten. Kızlar biraz daha ileri olabiliyor. Bilinçli anne olmak ile evhamlı anne olmak arasında gidip geliyoruz bence. Ve bu evhamımız çocuklara zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Çocuğumuzda bir sorun varmış da onu anlamaya çalışıyor gibi  bakmak yerine aferin sana 20 kelime söylemeyi başardın diye bakalım. Negatif değil pozitif yönlerini görelim ve gelişimiyle baş başa bırakalım bence. 

Bir de şu açıdan bakın olaya. Bu çocuklar büyüyor, anaokuluna başlıyor. Anaokulu öğretmenleri kasları tam gelişmemiş, biraz evde parmaklarını çalıştırın diyor. Burada anneler hemen bir konu açıyor, el kadar çocuğuma nasıl gelişmemiş der bir öğretmen, çocuk çocukluğunu yaşamalı filan. Eee ama aynı şeyi anne olarak asıl biz yapıyoruz, sorunsuz çocuğumuza illa bir teşhis koyma çabasındayız. Bırakalım kendi gelişimlerinde gelişsin çocuklarımız. zzzzzz

Sevgili guta.

Evet çok haklısınız yazdıklarınızda. İnanın bende sizin gibi düşünüyorum .22 aya kadar oğlumu hiç

Sıkmadım .sadece uyku ve yemek düzenine dikkat ettim sakınmadım . otizmin belirtilerinden birinin işaret parmağıyla göstermeme olduğunu okuduğumdan beri bu haldeyim . Evet fazla evham yaptım .farkındayım. Umarım kendimi sıkıyorumdur .


guta

Yine aynı açıdan yaklaşıyorum, bunu okumadan önce böyle bir endişeniz var mıydı? Çocuğunuzda bir problem olsa okuduğunuzda değil daha başından beri kafanızda bir soru işareti olurdu.  Durduk yere otizm belirtilerini okumak bilinçli anne olmak değil kesinlikle. Eleştirmek için söylemiyorum lütfen yanlış anlamayın. Her gün bir anne çocuğum otistik mi diye soru soruyor. Nedeni de internet. Her hastalığın, otizm değil sadece, mutlaka bir belirtisi size uyar. Allah korusun kanseri okuyun, yorgunluk, halsizlik yazar belki. O zaman hemen doktora koşalım, siz de kendinizi halsiz hissediyor olabilirsiniz. Rahat olun, bir problem olsa siz bunu çoktan anlamış olurdunuz, annelik iç güdüsü böyle bir şey. 


zzzzzz

söylediklerinize kesinlikle katılıyorum ..guta.

Evet okumadan önce böyle bir endişem yoktu . Ve kafamı karıştıran bir akraba oldu. 2 aydır uyku uyumayacak kadar sıkıntılıyım . Biraz rahat davranabilsem herşey yoluna girecek belki.burkatek

Konuşma konusunda oğlumu örnek verebilirim 24 aylıkken 10 kelimesöylüyordu , oyun grubuna başladı kelime sayısı arttı ve 27 aylıkken konuşmayabaşladı. Konuşmayı yaşıtlarından veya kendinden birazbüyük çocuklardan çok güzel öğreniyorlar bunu deneyin mutlaka.

Parmak hareketi oğlumda başparmağını işaret parmağına bastırıyor, iki pedegog, üstünedüşmeyin ilgilenmeyin zamanla bırakır dedi.


zzzzzz

Teşekkür ederim Burkatek.

Evet akranlarıyla parkta birarada olabiliyor sadece . Birkaç arkadaşı var ama fazla görüşemiyoruz uzaklar .

Siz acaba hangi oyun grubuna verdiniz ? Birkaç tane araştırdım ama 2 yaş tam dolunca götürmeyi düşünüyorum .

Bende parmak hareketine hiç müdahale etmedim.15 gündür devam ediyor . Gözüm takılıyor harekete . Umarım kısa sureli bişeydir .Cevaplamak için Üye ol