Emzirerek uyutmayı bitirme - başarı öyküleri

babu soruyor: 10

Başta (9 ay kadar) çok kaçındım ama daha sonra bir şekilde kendimi Poyraz'ı hep memede uyuturken buldum, benim dışımda birilerinin uyutması da neredeyse imkansız. Yakında bunu da değiştirmeyi düşünüyorum ve tamamen şu sorudaki ( http://www.nurturia.com.tr/questions/267abd20-8d85-4e1e-b625-9e11014f7271/1/gece-beslemeyi-birakma-basari-oykuleri) mantıkla bunu başarmış annelerin hikayeleri bir arada dursa diye düşündüm.

Bu konuyla ilgili benim aklıma gelen ve daha önce gündeme gelmiş sorular aşağıda. Bunları da gözönüne alarak yanıtlarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler...

 

- kaç aylıkken bıraktınız?

- daha önce durum nasıldı? meme dışında uyumuyor muydu? gündüzleri de mi memede uyuyordu vb?

- nasıl bıraktınız? ne kadar sürdü?

- uyku kalitesine etki etti mi?

 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


deryaazra

süpersin banu. aynı dertten muzdaripim bende bekliyruuum


onuranne

ben de bekliyorum valla..


fatos

Bende yakında işe başlayacağım ve kara kara düşünüyorum nasıl uyuyacak diye. Cevapları bekliyorum bende


elvan

ilk cevap benden olsun o zaman :) 18 aya kadar çok yoğun bir şekilde emiyordu kızım. uyurken-uyanıkken, evde, her yerde. "emm" dedi mi önüne geliyordu anında. gelmezse pek hoş olmuyordu bizim için... k.validemin yazlığına gittik 18 aylıkken. karar verdim, "burada hem emerek uyumayı bıraktıracağım hem de gündüz emzirmelerini keseceğim." dedim. sonucunda başarılı da oldum. artık gündüz emmiyor ve uykuya da memede geçmiyor. kayınvalidemin yazlığında salıncağı vardı. uykuya sürekli orada hazırladım. aniden pat diye "hadi yat kızım, uyuyacaksın..." demek olmazdı. ona başka bir araç verdim. çok da severek yattı oraya uyumak için. gündüz de memeyi bir şekilde unutturdum. ev kalabalıktı, 6 ay büyük kuzeni vardı. günler doluydu, memeyi hatırlayacak pek vakti olmadı... bu şekilde başardık diyebilirim :) oradan döndüğümüzde sadece geceleri emiyordu artık... gündüz istediği zamanlar da oldu. ona güzelce anlatınca "kızım artık gündüzleri yok, sadece gece emeceğiz." dediğimde beni ikiletmedi, bu şekilde unuttuk.

eve geldiğimizde salıncak yoktu. yazın birlikte yerde yatıp babyfirst'ün yatma zamanı ninnileri eşliğinde uyuyorduk. bazen de uyumazsa ayağımda sallıyordum. bir düzen tutturmuştuk iyi kötü. ta ki bayramdan sonra 1 ay benim ailemin yanında kalana kadar... şimdi sadece ayakta sallanmak istiyor. bu aralar gece de sık uyanıyor. köpek dişlerinin çıkmaya çalışmasına-hatta çıkmasına- bağlıyorum, bir de hasta gibi. yine eski düzene dönecektir diye umud ediyorum...

geceleriyse, herhangibir problemimiz olmadığında, pek uyanmıyor. en fazla 1 veya 2 kez uyanıyor. bazen hiç uyanmıyor, emzirmediğim geceler oluyor. bir ara bırakıyor muyuz acaba diye de düşündüm.

cevap olmuştur inşallah. sizlere de kolay gelsin, ben asla bırakmayacak beni diye düşünüyordum. ama koşullarda değişiklikler olunca onlar da ortama ayak uyduruyorlar. düzene girecek herşey... zaman ve sabır lazım sadece.


CiciAnne

http://birannedogdu.blogspot.com/p/memeden-kesme-dosyas.html

ben de uzun süre arkadaşlardan yardım istedim ama ses çıkmayınca bunu hazırladım kendimce :)
babu

elvan, gercekten oyle kalabalik icinde unutturmak daha kolay galiba. biz evde ikimiz basbasa olunca durum cok zor oluyor. ama bir sekilde oluyor iste demek ki, ne guzel.
nehir, bizim zamani gelince yasayacagimizi tahmin ettigim gibi bir tecrube yasamissin.ben becerebilirsem uykuya gecisleri once ahlletmek istiyorum, ayrıca uyanınca da aynen emiyor poyraz, onları da halletmem lazım.  ben bu meme bıraktırma hikayelerinde çok fena oluyorum. seninkini okurken de ağladım bir güzel. kaç kere aman şimdi dayanamaz verirdim ben oldum. :) bravo, umarım günü gelince ben de senin kadar iradeli olurum. bu arada kaçırdım galiba, kac aylıkken bıraktırdın? 
kuzeytan, sizin hikayenizi de daha once okumustum baka bir sorunun altında galiba. biraz buyuyup akıllandıklarında daha mı kolaylaşıyor acaba. 

yine bi sorda şöyle bir tecrübsini okumuştum bir annenin: gece uyku rutini uygulamis, ama emzirme isini uyku saatinden daha erken ve ışıklar açık ortalık gürültülüyken yapmış, sonra karanlığa ve uyku moduına geçmiş, yatağına koymuş, uykuya geçme süresi de gittikçe kısalmış. bu da mantıklı gelmişti, daha küçükken uygulanabilir. 


 


babu

teşekkür etmeyi unuttum, herkese teşekkürler yanıtları için bu arada ben hala başka tecrübeler de gelir diye umuyorum :)Aysegul_

6 aylığa kadar çok güzel bir şekilde kendi kendine yatağında uyuyan bir oğlum vardı, ne olduysa 6 aylıktan sonra oldu. taşınma, uzun yolculuklar, sürekli başkalarının evinde kalma derken bir şekilde emerken uyumaya alıştı. bir de yine bu dönemde ek gıdaya ilk geçtiğimde memeyi bırakacak duruma gelmişti hiç emmiyordu uyanıkken, uykusu gelince emiyordu sadece. öyle oluncaster istemez alıştık, başka türlü uyumaz oldu artık. Şu an aslında rahatım emerken çabuk uyuyor, çok zorlanmaöış oluyorum uyutmakta ama yarın bir gün işe başlayınca napıcam onu düşünüyorum, gerçi daha en az 4 ay var işe başlamama ama sıkıntısı sardı şimdiden. banu son anlattığın bana çok uygulanabilir geldi şu an için, diğer arkadaşların öykülerini henüz okuyamadım ama.


babu

Aysegul, simdiden kolay gelsin :)

NehirT, bir soru daha sorabilir miyim sana? Gece uyanmalarda eşini devreye sokmayı hiç düşünmediniz mi? Benim aklımdan o geçiyor ama????Cevaplamak için Üye ol