Yardımmmm

baranbaran soruyor: 10

25 temmuzda doğum yaptım.bebeğimi 15 gün emzirdikten sonra göysüm çok yara oldu ben o halde bile emzirdim öyleki göyüs uçlarımdan kan geliyordu.4 gün sonra bebeğimi kontrole götürdüğümde bebeğimin zayıfladıgını ogrendım doktor hemen mamaya başla dedi başladımda o gunden bugune mama verıyorum tabı bıberonla kızım yeme konusunda cok sabırsız tabı emzırmek ıcınde ugrasıyorum ama sutum ınanın bır cay kasığı kadar ya var ya yok

ben hala pes etmıs degılım sutumu artırmak için herseyı denedim ama kar etmedi sizce bırakmalımıyım yoksa savasa devammı etmelıyım edeceksem nasıl davranmalıyım ya çok çaresisizim ve bir okadarda üzgün birileri lütfen sesimi duysun :''''(

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Göğüslerinizin yara olması ve sütünüzün azalmaya başlaması bebeğin göğsü doğru kavrayamadığını gösteriyor. Bu çok rastlanan bir durumdur. Bebek göğsü doğru alamaz, bu yüzden etkin ememez. Etkin ememeyince göğüsleri tam boşaltamaz. Göğüsler boşaltılmayınca süt üretimi azalır. Çünkü sütü arttıran tek şey göğüslerin sık sık boşaltılmasıdır.

Mama veriyorsanız memeyi reddetmemesi için kaşıkla vermenizi öneririm. Biberonun emilmesi memeden farklıdır. Biberonun sabit akışına alışan bebek memeyi reddedebilir, göğsü nasıl kavrayacağını şaşırabilir. Sizin durumunuzda zaten etkin ememiyor, bir an önce biberona son verip kaşıkla verin.

Şu adresteki videolara bir bakın. Burada göğsü doğru kavrayan ve emen bebeklerin videoları var :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Bebek göğsün tüm kahverengi halkasını ağzına almalıdır. Sadece meme ucunu alırsa göğüsler yara olur ve etkin ememez. (Doğru bir emzirmede göğüsler yara olmaz).
Emerken bebeğin dudaklarına dikkat edin. Alt dudağı dışa doğru dönmelidir. Dudağın üst bölümünden göğsün kahverengi halkası görünür, alt bölümünden ise az görünür halde olmalıdır.

Doğru emzirme pozisyonunu bulduktan sonra bebeğinizi sık sık emzirin. Siz emzirdikçe sütünüz gelecek. Eğer tiroid gibi hormonal bir şikayetiniz yoksa süt üretiminize engel hiçbir durum yoktur.

Bu arada iyi bir elektrikli sağma makinesi edinin. (Ameda önerebilirim, Medela da iyidir). Her emzirmeden sonra ve en fazla 2,5 saatte bir göğüslerinizi sağın. Çıkan miktar önemli değil. Önemli olan göğüsleri uyarmak ve süt üretimini tetiklemektir. Bunu düzenli olarak yaparsanız 2-3 gün içinde sonuç alırsınız.

Önce emziririn, ardından bebek istekli görünürse mama verirsiniz. Ama uykuya dalarsa zaten karnı doymuş demektir ve mama vermenize gerek yoktur.ozalp07

biberonla vermek zorunda olduğunuz zamanlarda 0 numaralı biberon ucu (en küçük uçlu )memeyle verinki süt akışı az olsun. memeyi de emsin. diğerleri büyüktür  ve hızlı süt gelirse memeyi daha çabuk bırakır. zaten kırkı çıktıktan sonra hem biberon hem meme alan bebek çok etrafımda. oğlumda 3. aydan itibaren biberonla devam sütü alıyor ve hala emiyor. moralinizi bozmayın sağlıklka büyüsün bebeğiniz.


ipekkusgoz

18 aylıkken sütü kesilmiş ve her yolu deneyip geri getirmiş bir anne ( ki 6 ay sadece anne sütü aldı, 18 aya kadar da anne sütüne devam etti.Gayet rahat alacağını aldı, hazır kesilmişken bırakayım dememiş )olarak daha 2 aylık olan bebeğinizin anne sütü alması için tabii ki pes etmemenizi rica edeceğim.


baranbaran

   ben pes etmemek için her gün kendimle savaşıyorum.kızım doğduğu günden beri memeye ön yargılı memeyi ağzına almak istemiyor.biberon olarak phılıps avent yeni doğan biberonlarını kullanıyorum.

    bir yerden okumuştum bebeğin size temasını sağlayıp ayakta gezerek şarkı söyleyerek emzirmeye çalışın diye bu sabah onuda yaptım ama kızım memeyi ağzına dahı almadı belki emerse çoğalacam ama emmiyoda :''(

     hoş sütümde yokartırmak için denemediğim bir sey kalmadı bira mayasından tutun pak mayaya rezeneden ızsırgana herseyı denedım öyle oldumki artık midem suyu bile kaldıramıyo ama pes etmiycem kızımın yüzüne bakamıyorum

    bana cvp yazan herkese burdan tesekkur edıyorum fıtıkcık elımde milkway in elektrikli süt pompası var 1 aydır onunla düzenli sagmaya calıstım ama sutum olmadıgındanmıdır nedır oda göysümü morartıp agrımaya baslattı ben ankarada oturuyorum dedıgınız marka pompayı kıralıya bılırım yanı umarım :) çünki buraya yabancıyım yalnız size birsey sormak istıyorum bana onedıgınız marka ıle bendekı arasındakı fark vakum gucumu bıde  bunların hastane tıplerı var onumu alayım ve bana onerebılecegınız sut artırıcı tecrubelerınizle beni aydınlatmanızı beklıyorum


fistikcik

Sevgili baranbaran,
Avent biberon da diğer biberonlar gibidir. Memeden farklı emilir. Tekrar memeye döndürmek istiyorsanız yukarıda anlattığım gibi biberona son verip mamayı kaşıkla vermeniz gerekiyor.

Milway'in pompasını kullanmadım, ama normalde bir pompanın göğsünüzü morartmaması gerekir. Böyle bir durum oluyorsa ortada bir sorun vardır. Belki en son hızda kullanarak göğüsleri tahriş etmiş olabilirsiniz. Kendinize uygun bir hızı ayarlamanız gerekir.

Şu adreste Ameda pompaların satışı ve kiralaması ile ilgili bilgi var. Tüm illere gönderim yaptıkları yazıyor :
http://www.annesutupompasi.com/kiralama.aspx

Ameda pompaların vakum gücü diğerlerinden daha kuvvetlidir. Hastane tipi pompalar elbette en kuvvetli olanlardır. Ama bana sorarsanız normal bir Ameda elektrikli pompa işinizi görür.

Tiroid ile ilgili tetkikler yaptırdınız mı ? Böyle bir sorun varsa süt üretimin azlığı ondan kaynaklanabilir. Önce bu konuyu araştırın.

Ayaktave sallanarak emzirmek memeye dönüşte kullanılan yöntemlerden biridir. Ama biberona son vermeden ve sütünüzü sağarak arttırma yoluna gitmeden tek başına bu yöntem başarılı olmaz. Önce en az 3-4 gün boyunca kaşıkla mama verin. Bu süre içinde  2,5 saatte bir sütünüzü sağın. Sonra memeye döndürme çalışmalarına başlayın.
Üst kısmınızda kıyafetiniz olmadan bebeği omzunuza alın. Bırakın omzunuzu emsin. Siz ayakta iken, yavaşça sallanarak (bir müzikle birlikte dans eder gibi de yapabilirsiniz) bebeğin ağzını yavaş yavaş omzunuzdan önce kolunuza, sonra da memeye doğru yaklaştırın. Memeye bir kaç damla süt damlatılabilir. Bebeği ayakta ve sallayarak emzirmeye çalışın. Bazı durumlarda bebeğin dik konumda tutulması ya da annenin yatarak emzirmesi de işe yarar.

Eğer imkanınız varsa şu sistem hemsütü arttırma, hem de memeye döndürme için idealdir. "Ek beslenme sistemi" Medela'nın bir ürünü. Ürün göğüs ucuna takılan ufak bir boru içeriyor, borunun bir ucu bir mama kabına bağlı. Bebek böylece memeyi emdiğini sanarken süt ile birlikte mama da geliyor ağzına. Bu ürünün amacı bebeğin süt gelmiyor diye sinirlenerek emmeyi bırakmasını önlemek. Böylece bebek emmeye devam ediyor. Süt üretimi uyarılıyor ve artıyor. Bir süre sonra borudan gelen mamaya gerek kalmıyor. Bu ürünle evlat edinen anneler bile emzirebiliyor.

Ürünle ilgili bilgi şu adreste mevcut :

http://www.e-sumeras.com/Medela-Ek-Beslenme-Sistemi-Supplemental-Nursing-System,PR-35.html

Süt arttırıcı ürünlerin ancak sınırlı bir etkisi vardır. Bir sürü şey içerek ya da yiyerek kendinizi boş yere yormayın. Humana Still Tea'nin faydası vardır, deneyebilirsiniz. Ama en önemlisi 2,5 saatte bir sağmak ve emzirmektir.


baranbaran

sevgili fıstıkcık;

inan benimle ilgilenmen derdime ortak olman gücüme güç katmaya başladı.şu ek beslenme sisteminide temin edeyim.ya bide bana adres gönderiyosunuz sizlere nasıl teşekkür etsem nasıl davransam bılemedım yüzünüz hep gülsün hemi


baranbaran

slm gene ben

tiroid hormonuma dogumdan önce ve doğumdan sonra bakılmıştı sorun çıkmadı benim kız kardeşimde bu sorun olduğundan ihmal etmıyorum en son doğumdan 15 gün sonra baktırmıştım ama bu hafta ilk fırsatta tekrardan baktıracam

    doğumum ve sonrası benim için son derece sitresliydi cevremde amelyat olmayan hastalanmayan kimse kalmadı.bunların başındada annemle kız kardeşim geliyodu eminimki bunlarında etkisi oldu.

   ben sezeryanla doğum yaptım ve inanın hiç ama hiç yatmadım tabı hastanede kaldığım iki günü saymazsam.hastaneden çıkıpta doğumun 5 günü ağrıları başlayıp git gide ağrıların şiddetinden iki büklüm olmuş biri daha yoktur herhalde ve biliyormusunuz sezeryanla doğum yapmama rağmen sütüm hemen geldi yani o ilk sütü bebegime verdim ben artık buna bile şükrediyorum.

   dediğiniz gibi bir yerlerde birşeyleri yalnış yaptım ama ne olduğunu bilmiyorum.doğumda hastanede iki gün kaldım bu süreç içerisinde emzirme kursu aldım diyebilirim demekki hala birşeyleri yalnış yapmışımki dediğiniz gibi yalnış emzirmeden göysüm yara olmuş oysa bende bebeğimin salgısından sonra göyüs uçlarımın kuruduğundan olduğunu düşünüyordum


baranbaran

bu arada biberonu kestim kızım karığı kabul etmedı midesi bulandı bende damla ile damlattım ama inanın sabahtan beri veriyorum yorgunluktan ölüyorum galiba insan yalnız olunca savaşması da zorlaşıyo bana dua edin olurmu rabbim bana isyansız sabır dayanacak güç versinfistikcik

Baranbaran, kaşığı reddetmesi için bebeğiniz henüz çok küçük. Acaba ağzı için çok büyük bir kaşık mıydı ? Ya da ağzının içine fazla mı girdi kaşık, bu yüzden mi midesi bulandı ?
Kenarları keskin olmayan, çelik bir çay kaşığıyla deneyin. Yine olmazsa elbette zorlamayın. Bir iki gün sonra tekrar denersiniz.
İyi bir sağma makinesi temin edebildiniz mi ?
Tüm olumlu düşüncelerimiz sizinle birlikte, en kısa zamanda keyifli bir emzirme sürecini yaşayabilmeniz dileğiyle.


baranbaran

  syn fıstıkcık ;

benim kızım bıraz cinss:) inan herşeyin farkında.kaşık gayet küçük küt ve çay kaşığı idi ve inan ağzınada sokmadım.

neyse şü merdala nın ek beslenme ünitesini ve pompayıda bügün temin ettim hatta ek beslenme ünitesini denedim bile imkan olsaydıda kızım yüzünü görseydiniz :)ama işe yarıyo benim için önemli olanda o sizlere nasıl teşekkür etsem bilemiyorum birazdanda pobaya başlıycam hadi bakalım allah yardımcım olsun ;)tuaf bir mutluluk kapladı içimi olacak bu iş.

  fıstıkcık allah razı olsun sende yüzüm gülüyo biliyomusun ve artık bunca cabadan sonrada olmazsa inanki içim rahat denemediğim şey kalmadı böylelikle

 

herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle

gelişmelerden sizleri haberdar ederim


Cevaplamak için Üye ol