UYKUSUZLUK VE ENERJİNİN BOŞALAMAMASI

Refika soruyor: 5

Merhabalar

 

Oğlum 13 aylık oldu ,her türlü yolu ve buradaki önerileri  denediğim halde maalesef başarı sağlayamadım.Acaba enerjisinin boşalamaması bir etken olabilirmi?çalışıyorum ve evde  kendisini  seven bir bakıcısı var ,tabiiki yaşı her türlü oyun için çok uygun değil    şimdi kış mevsimine de girdik pek dışarı çıkmıyor?evde oyunlardan artık sıkıldığını düşünüyorum yaşı küçük  bir yere götüremiyorum,birde üşütüp hasta olunca kendimi suçlu hissediyorum.Bu konuda bir öneriniz olabilirmi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CokBilmis

Üşütmekle hasta olunmaz. Hastalık sadece mikroplardan kaynaklanır. Üşüyen insan en fazla kas tutulması, kangren vs olur. Bu nedenle öncelikle çocuk hastalandığında suçluluk hissetmeni bırakmanı tavsiye ederim. Zaten çalışan bir anne olarak yeterince suçluluk duygusu duyuyorsundur pekçok şey için. Fazladan bir tane eklemenin anlamı yok :)

Dışarı çıkmaktan başka çare yok. Yorulan ve temiz hava alan bebek uyuyor. Benim kızım geçen kış da (12. ay ve sonrası) bu kış da (24 ay ve sonrası) sabah 3 saat, öğleden sonra da 2 saatini dıaşrıda geçiriyor. Pelte gibi uyuyor, iştahı yerinde ve 2 yaş krizlerine henzü girmedi.

Ben kendim 4 duvar arasında yetişen bir çocuğum. Hala yaşadığım dezavantajları saysam bayağı uzun yazmam gerekir.


lopikcim

evet soğuk algınlığı ya da grip virütiktir ama soğuk da bir etkendir hastalığın başlamasında....


Soğuk algınlığında burun mukozası­na ulaşan virüsler, burada çoğalarak hastalık yapıcı etkilerini gösterir. SOĞUK, örseleyici tozlar, hava kirliliği, alerjik durumlar ve genel bağışıklığın azalması gibi burun mukozasının direncini azaltan koşullar virüslerin burna yerleşmesini kolaylaştırarak soğuk al­gınlığında etkili olur.

 Ama çok rüzgar yoksa ve genel sağlık durumu iyiyse yine de dışarı çıkarılmalı çocuk bence de...


CokBilmis

Eğer soğuk gerçekten de soğuk algınlığına ciddi anlamda zemin hazırlıyor olsaydı Türkiye'nün kuzeyinde kalan bütün ülkelerde insanların hastalıktan kırılması gerekirdi.

Ben 1 sene Rusya'da yaşadım. 9 ay kış orada. Hava ısısı -40 derecelere kadar iniyor. 1 sene içerisinde "Hastayım" diyip elinde mendil ile dolaştığını gördüğüm insan sayısı 2-3 tanedir. Ki orada özellikle çocukları iki elleri kanda bile olsa her gün, ama her gün sokağa çıkartırlar. Mesela bildiğim kadarırla Baltık ülkelerinde de bebeklerin açık havada öğlen uykusu uyumaları da bir gelenekmiş.

Ama ben, bizim kadar sık hastalanan bir millet daha görmedim. Sıcak sıcak diye diye hastalnıyoruz biz gibi geliyor bana.


sedademirez

yok yok soğuğun pek alakası yok bence de..normalde gündüz uykularını kesin sahilde uyuyor benim kızım açık havada(hala)ama eğer hastaysa hem gündüz hem akşamüstü uykusu için çıkarıyorum.çok rahat nefes alıp daha kaliteli uyuyabiliyor böylece.


nihal58

Uyku konusunda mı başarı sağlayamadın? çocuk uyumuyor olarak anladım eğer doğru anladıysam bunun artık karakterle ilgili olduğunu düşünüyorum benimde uykuyu hiççç sevemeyen bir oğlum var ama daha doğduğu günden beri sevmiyor ne yaptıysak da değişmedi bu doğdu 40 gece uyumadı sonrasında da hiçbir zaman uyuması gerektiği kadar uyumadı bende ilk başlarda çok üzülüyordum ama sonradan vazgeçtim üzülmekten ve çocuğun yapısının bu olduğuna karar verdim (babası da uykuyu hiç sevmez ve bebekkende uyumazmış) yani ne yapabiliriz ki zorla uyusunlar diye.

Bu arada ben oğluma 13 ay evde kendim baktım ve hergün (ocak şubatta bile) hava soğukta olsa dışardaydık mutlaka parka gidiyorduk bu da uykusunu çok etkilemiyordu dışarıdayken uyusa bile eve gelince gene uyumuyordu o yüzden artık eminim bunun kişilikle orantılı birşey olduğuna.Cevaplamak için Üye ol