Hala 2 saatlik düzen normal mi?

pelinau soruyor: 4

Merhaba arkadaşlar.

6 yaşında bir oğlum olmasına rağmen kızımda da ilk gibi acemilik yaşıyorum :)

Kızım tam 3,5 aylık ve herşeyi iki saat düzenine göre kurulu. 
2 saat uyuyor. 2 saat uyanık. 2 saatte bir emiyor. Günde iki kaka ve dört kadar çişli bezi var. Tabii böyle yazınca sanki rahatmışım gibi görünmesin, tüm saatler çapraşık.Yani uyku ortasında bez değiştiriyoruz ya da emziriyorum. 

Ayına göre sık emzirdiğimi düşünüyorum. Bir de göğüslerim eskisi kadar şiş değil. Hatta fos geliyor elime. Sanki dolmuyor.Ancak emme başladıktan sonra bir dalga halinde geliyor, diğer göğsüm 1 tatlı kaşığı kadar akıyor. 

Ve toplam emme süresi 5 dakikayı geçmiyor. Üstelik emme esnasında sağa sola dikkati dağılıyor, bırakıyor memeyi. Artık alyansıma, omzumdaki çıngırağa baktırarak emdiriyorum.

İlk üç ay birer kilo aldı. 


Sizce emme-uyku düzenimiz normal mi? Benzer şeyler yaşayan arkadaşlar var mı? Sanki sütüm azmış da sık sık emerek doymaya çalışıyor. Ne dersiniz?

Tüm gece uyumaları, 3-4 saatte bir emzirmeleri okuyunca ister istemez düşünüyorum, kafamı kurcalıyor. Lütfen cevap yazın :(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


neretva

Emerken dikkatinin dağılmasının nedeni artık 4. ayda olması ve çevreye ilgisinin artması. Memede 5 dakika etrafa bakamıyor ya, derdi o. Oğlum da öyleydi. 1 aya kadar düzelir. Bu arada loş yerlerde, sessiz ortamlarda emzirmeye çalışın veya ayakta gezinin. Kilo alımı normal, kesinlikle sütte problem yok bence. Diğer göğsünüzden süt gelmesi de normal.

4 saatlik düzendesiniz anladığım kadarıyla. Yani 7de uyanıyorsa, 9da tekrar uyuyor, 11de uyanıyor, en başa dönüyorsunuz. Son derece normal. Daha düzenli olmasını isterseniz uyku-yemek-alt değiştirme-oyun-uyku şeklinde bir düzen uygulamaya çalışabilirsiniz. Tabii ki şaştığı olur ama alışırsa zamanla kakaları bile düzene giriyor.


pelinau

neretva cevap için teşekkürler.


çokbilmis, 3400 gr ve zamanında doğddu. 4. ay bitiminde (iki hafta sonra) 4 saatte bir nasıl emzireceğim, bilemiyorum. çünkü aç olduğu belli ağlayan çocuğu nasıl bekletebilirim ki?

tracyhoggun kitabını aldım, okudum. üç saatte bir emer yazıyor ama arada kaldım işte of :(


mert_mert

canım kitaba filan bakma iç sezini dinle.benim oğlumda 2 2.5 saatte acıkırdı.az az emerdi zaten 3 ay emdi toplasan.sonrasında herşey kendiliğinden düzelir bence saate takılma.her çoçuk bir olamaz.


mona_roza

asla saate bakmadım o ne zamn isterse emzirdim emmek istemesi her zaman açlık değil çünkü anneye sıcaklığa da ihtiyacı var. hala da yemek saatinin hemen öncesi değilse öyleyizdirCevaplamak için Üye ol