Uyku düzeninde bozulma

dennis soruyor: 2

Merhaba, kızım 7,5 aylık; 2. ayından beri akşam 18.30-19.00 civarı kendi kendine uyur, gece uykusunda iki kez mama veririm, sabah 8 civarı uyanırdı. Bir hafta önce ilk dişini çıkardı, haftasonuna kadar düzeninde hiç bir değişiklik olmadı; haftasonu uzun bir aradan sonra ilk kez dışarı çıktık ve eve geç döndük. uyumak için daima evdeki ortamına benzer bir ortam arayan kızım o gün akşam dokuza kadar uyuyamadı. Ertesi günkü gündüz uykularında ise aradaki farkı telafi etti. Ben ertesi gün hergünkü düzeninde uyumasını beklerken o günde uyuduktan kısa bir süre sonra uyandı, yatakta kendi kendine dönüp sesler çıkardı. Biz de biraz oynayıp yorulsun diye kaldırdık, biraz oyaladık ve geri yatırdık. Bu bir kaç kez tekrarlandı (ağlamıyor ama, kendi kendine mırıldanma gibi ama zaman zaman şiddeti artan sesler çıkarıyordu) derken saat dokuzu bulduk yine. ertesi gün ben iki günlüğüne şehir dışına çıktığımda bakıcımız ve eşim yine aynı durumu yaşamışlar; bu defa da beni aradığını düşündük. ben geldiğim akşam yine aynı şey, ve en son dün akşam annemlerin de gelmesinin etkisiyle mi bilmiyorum, saat 10'u geçiyordu uyuduğunda. Bu arada, daha önce uyku saati bir saat bile kaysa ertesi sabah geç uyanarak bunu telafi eden kızım, bu hafta normal saatinde uyanmaya devam ediyor.
Çok uzattım, kusura bakmayın: Sorum şu ki, kızımın eski düzenini sağlamak için nasıl davranmalıyım? Tamam, 18.30'da uyumasın artık, büyüyor ve uyku saatlerini azaltması normal ama böyle birden bire 22.00'ye kayması da çok doğru gelmiyor; ayrıca akşam uykuları yerine gündüz uykularını (toplam 4 saat civarı) azaltmak daha iyi sanki? belli bir saatte yatırınca yatakta kıvranmak yerine uyusun istiyorum, çünkü gerçekten uykusu gelmiş oluyor, gözleri küçücük oluyor, kaşıyor gözlerini falan. Dişten mi acaba diyorum ama herhangi bir ateş veya huzursuzluk belirtisi yok, sadece oynamak istiyor sanki. Bir de ben, yatırdıktan sonra yataktan alıp oynama taraftarı değilim, uyanık kalacaksa da yatakta kalsın, ben yanında olayım diye düşünüyorum; o saatten sonra yatak saati olduğunu öğrensin diyorum; çok mu erken bunları öğrenmesi için? Ya da yatağı uyku yeri değil de oyun yeri sanır mı bu davranışım nedeniyle? Ne yapayım, alıp oynatıp canı isteyince mi yatırayım, belli bir saatte yatırayım ister uyusun ister uyumasın mı?
Teşekkürler ilginiz için ve herkese iyi yıllar :)

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Caglam

Dennis; Ben kesinlikle -rahatına çok düşkün, bebeği için keyfini bozmak istemeyen, bu nedenle bebeğini kendine uydurmaya çalışan biri- demek istemedim, bu sonuca nasıl vardın onu da anlamış değilim doğrusu...Sadece akşam 18.30-19.00 kadar erken saatte uyuyabilen huzurlu bir bebeğin (yukarıda da yazdım bu sözleri) uyku saatinin iki saat kaymış olmasının, abartılacak bir sorun olmadığını, bi anlamda daha rahat olabileceğini söylemeye çalıştım.Kırılmana üzüldüm gerçekten...


boraunal

Bebeğin uyku düzeni bozulduğunda onunla tekrar aynı frekansa gelmeniz gerekiyor. Yani belki varlığınızı hissettirmeniz belki de uyku düzenini sağlayacak uyku destek ürünleri (uyku arkadaşı, vb) edinmeniz yararlı olabilir. Genelde bebekler uyurken bir alışkanlık ediniyorlar: Yastığa yüzünü yaslama, kulak ile oynama vb. böyle bir alışkanlığı değişmişse bu da uyku sorununa neden olabiliyor. Konu ile ilgili aşağıdaki gibi örnek bir durum ile ilgili bir çözüm önerisi var. İşinize yarayabilri belki.Kolay gelsin :)
Cevaplamak için Üye ol