3 aylık bebek kilo

Hilalsena soruyor: 3

Merhaba kızlar. Bugün doktor kontrolümüz vardı. bebeğim bu ay 450 gr almış. Doktor sütünü sağ 100 c den az olmamalı dedi. Gece uyandır 3 saatte bir dedi. kızımın uykun düzeni iyi çok şükür gündüzleri saat bası emiyor. Gece uzun uyuyor. Aklıma takıldı. beni strese soktu açıkçası. sizlerin bu konudaki görüşü ve tecrübeleri benim için önemli.?  

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


missmarttle

kızım 3650 gr doğdu. ilk 15 gün günde 1-2 sefer mama verdim ama sonra tamamen anne sütü ile beslendi. 3 ay 1 haftalıkken 5550 gr, çıkmış şimdi baktım. tam 2 aylık olduğu güne göre 500 gram almış 5 haftada. o zaman için bu doktorunu memnun eden bir kiloydu ki bana olumsuz bir yorum yapmamıştı. açıkçası gece uyuyan çocuğu uyandırmanın dünyanın en saçma şeyi olduğunu düşünüyorum. uykuda salgılanan hormonlar da en az bir ayda aldığı gram kadar önemli ve vazgeçilemez bence. çişli/kakalı bezi fazlaysa, huzurlu bir bebekse, gelişimi için normal aralıkta kabul edilen bir kilodaysa, gün içerisinde güzel emdiğini düşünüyorsanız düzenini bozmayın derim. ama doktorunuz mevcut kilosunu yetersiz bulup gelişimiyle ilgili endişeler dile getirdiyse dediklerimi dikkate almayın lütfen.


Hilalsena

Missmartle canım cevabın ve ilgin için teşekkür ederim uzun uzun yazmışsın. benim bebeğim de 3870 gr doğdu. şu an 6200 gr. doktorun dediği açıkcası bana da saçma geldi. Gece ben uyanıp bakıyorum kızım rahat rahat uyuyor. gündüz huysuzluğu yok maşallah. neden düzenini bozuyum diye düşünmeden edemiyorum. Senin de nerdeyse kilo olarak bebeğin aynıymış. doktordan doktora çok farkediyor. 


ayssegulll

gece uyandırma; bazı doktorlar malesef yanlış şeyler söyleyebiliyor. gece uykusu bir günlük öğün kadar büyümesinde etkin rol oynar.kilosu için gündüz öğünlerine sütün yetip yetmediğine göre mama ekleyebilirsin ya da istemiyorsan sütünü sürekli sağıp iyi beslenip bol su içerek artırabilirsin ama uyku düzenini bozmayın çünkü alışkanlık edinince hep öyle devam eder.3 aylık olmuş bebeğiniz gece beslenmeye ihtiyaç duymaz zaten açsa gece uyumaz.sürekli ağlar demekki doyuyor ve yapısı öyle.rahat etmediyseniz başka iyi bir doktora götürün.Cevaplamak için Üye ol