Babalar çocuklarının bakım ve eğitimini ne kadar üstleniyor?

Alternatif_Anne soruyor: 10

Vereceğiniz cevapları harmanlayarak, Alternatif Anne e-dergisinin temmuz sayısında ANONİM olarak kullanmak istiyoruz.

Çocuğunuzun babası, onun bakımına ne kadar iştirak ediyor?
Bunu ne kadar başarılı ve otonom (kendi başına) biçimde yapabiliyor?

Ve babamız, ortak belirlediğiniz eğitim politikasına ne kadar uyuyor, size ne kadar yardımcı oluyor?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


ikicocukannesi

benim kocam istisna kocalardan sanırım,

veletlerin tum islerini ortaklasa yuruturuz. beraber kakar alırız, benden daha aktiftir cogu konuda. aldıgımız kararları da beraber uygularız.

popis temizligi, banyo, yemek yedirme, kıyafetlerini utuleme, kres cantasını hazırlama, hastalandıklarında bakımları, saclarının toplanması, oyun oynama, kitap okuma, sut ısıtma gibi tum temel ihtiyaclarında cocukları sırasıyla paylasırız.

bir gece abla benim bir gece kardes onun olur. bazı rituellerimiz degismez mesela, abla baba olmadan banyoya girmez, dis fırcalarken babasını ister. kardes beni emerken baba ablayla ilgilenme gorevini ustlenir. gece uyumadan evvel abla benimle kitap okur bu esnada baba kardesi uykuya hazırlar vs. vs. vs...Ulku

ikicocukannesinin aynisindan :)


senayc

gece uyurken içeceği muzlu sütü hazırlamak
ilaç içirirken kollarını tutmak(başka  türlü ilaç içiremiyoruz)


Alternatif_Anne

Ben de yazayım kendi deneyimimi. Babanın bütün iyi niyetine rağmen annesiz olmuyor diye düşünüyorum. Tabii yardımcı bir baba %70 rahatlatıyor anneyi. Eğitim konusuna gelince, anne kadar dikkatli değil baba. Sıkıntıya gelemiyor.


ozguranne

Emzirme dışında her işte ortağız. Eğitim politikasını beraber belirlediğimiz için  uygulamakta sorun yaşamıyoruz. Bırakıp gitmekte sorun yaşamıyorum. 


Ela çok küçükken bir body giydirememe sorunu vardı, anlayamadığımız bir sebepten kafayı geçiremiyordu:) Bir de tırnakları kesme işini ben üstlendim. 

Onun dışında sanırım aynıyız. (Vay kaka temizleyemem, vay kan görünce bayılırım, doğuma giremem tarzı erkekleri garip buluyorum)iptal_uye

ozguranne o garip erkeklerden bir tane bende var :)) henüz bez değiştirmişliğimiz yok, mide çooookkkk hassasmış (sanki bizimki mide değil). ben mamayı hazırlarım, yediririm baba bu arada oyalar onu. anne işleri yaparken baba kızıyla oynar, onu gezdirir. anne banyosunu hazırlarken baba kızı banyoya hazırlar. banyo işlemi ortak yapılır. sonra baba banyoyu toplar, anne kızını giydirir. gece uyanmalarımız sadece emmek için olduğundan babanın gece kalkmasının bir anlamı yoktur.

anlayacağınız işin büyük kısmı annede. ama bu kadarının bile faydası çok...


ozguranne

Eleche, garip buluyorum demeyeyim de anlayamıyorum diyeyim. Şu yüzden anlamıyorum. Hayat denilen şey çok uzun. Bunun kusması var, hastalığı var, bin çeşit hali var. Her zaman mis kokulu olamayız. Güçlü olmak zorundayız. Hayat çıtkırıldım olmayı, midesi hassas olmayı kaldırmıyor diye düşünüyorum. Ama ülkemizde erkekler işin kolayını bulmuş:) Böyle bir moda var, aman kaka temizlemiyim:) Bizden önceki kuşağın çok daha az paylaşım içinde olduğundan hareketler, oğullarımız ve damatlarımız böyle demeyeceklerdir ilerde diye umuyorum.


lugesya

Baba istediğim her şeyi yapmaya çalışır ama altını çiziyorum BEN İSTEDİĞİMDE. Bu güne kadar bu şekilde gelişen tablo;  emmenin bitirilmesi ( 2 yaş )  ve anneye bağımlılığın daha azalacağı zamanda değişecektir diye düşünmekteyim. Banyo, bez değiştirme , yemek yedirme vs gibi temel ihtiyaclarda yardımcı olur  ancak hiç bir zaman anne kadar sorumluluk aldıklarını düşünmüyorum. yani bir yemegi yemiyorsa tamam bu kadar yedi denebilir baba tarafında .. ya da ilac vermek atlanabilir ..ya da sabah erken kalıp kahvaltısını ben hazırlayayım inceliği var olamaz/olamadı henuz..
eğitim konusunda ise ben sorumlugun fazlasını babanın ustlenmesini isteyecegim diye dusunuyorumSeyhan_DefneNil_ZeynepLal

Bizim babamızda evde olduğu saaterde Defne'nin bakımını üsleniyor. Yani hafta içi 8 den sonra :( Alt değiştirme, gece maması yedirme, oynama, banyo yapacaksa yaptırma , çogunlukla uyutma (ayakta sallıyoruz).. Zaman zaman yorgun olduğunda destek vermem gerekebiliyor ama çoğu şeyi tek başına yapabilir.

Eğitim konusunda sorun yaşamıyoruz. Hatta benden daha rahat davrandığı zamanlar olabiliyor.


burcubrsn

vala istemek var bi de elinden gelmesi var:) bizim baba  elinden gelen herseyi yapar..altını rahatlıkla değiştirir, tek basına banyo yaptırıp kremleyip üstünü giydirir vs.. ancak yemek yediremez, gece oğlum uyanınca  onu tekrar uyutamaz, tırnaklrını keserken, kulak temizlerken hep ağlatır (ben ağlatmadan gayet güzel başarıyıorum vala) yapamıya yani beceremiyo..

zaten de oğlum gece uyanınca beni görmek istiyo, göremezse çığlığı basıyo..:)
bi yarım saat oynar sonra seni istiyo der.. yeni alternatifler geliştiremez..yaratıcığını kullanıp yeni oyunlar bulamaz vs..
bana bırak sen tüm gün isin varsa der ancak hiçç içime sinmez bırakamam:)

bi baba anne kadar hassas olamaz bence..lugesya nın dediği gibi yemiyo der bırakır mesela..

her nekadar yrd olmak isteseler de %70 iş  annede bitiyo bence..
bi kere  ilk 1 yıl boyunca hiç uyumamaksızın emzirdiğim geceler babamızla aramızdaki farkı net koyuyo ortaya:)Cevaplamak için Üye ol