Babalar çocuklarının bakım ve eğitimini ne kadar üstleniyor?

Alternatif_Anne soruyor: 10

Vereceğiniz cevapları harmanlayarak, Alternatif Anne e-dergisinin temmuz sayısında ANONİM olarak kullanmak istiyoruz.

Çocuğunuzun babası, onun bakımına ne kadar iştirak ediyor?
Bunu ne kadar başarılı ve otonom (kendi başına) biçimde yapabiliyor?

Ve babamız, ortak belirlediğiniz eğitim politikasına ne kadar uyuyor, size ne kadar yardımcı oluyor?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


iptal_uye


tabi ki babalar anneler kadar ince düşünemez ve davranamaz ama yabilecekleri yapmak istedikleriyle doğru orantılı :))

dara gelemiyo bizim baba ;) sanırım bir çoğu da böyle...


senayc

çok büyük kısmı sıkıntıya gelemiyor,ben de buna deli oluyorum. Sorsan  onlardan çok kimse sevmiyordur bu bebeği. Eee güzel,seviyorsunuz da sevgi de emek ister dimi ama?kuru kuru ben de deyim seviyorum,ölüyorum diye. cık cık.
bam telim.


ozguranne

Ben babaların her işi yapabileceklerini ama özellikle oyun işinde iyi olduklarını düşünüyorum. Sorumluluk alabilirler de fırsat vermiyoruz gibi. İş başa düştüğünde aslında görüyoruz ki cinsiyet kaynaklı emzirme gibi konular haricinde çok iyiler. İçlerinden gelen bir sevgileri var ve sandıklarından daha az nazeninler. 


Biraz da sorumluluğu bırakma, fırsat yaratma ve yapıyla da ilgili. Bizde yemezse yemiyor demek ki diyen benimdir genelde. O benden daha çok dener. 

Umarım  zoru görünce kaçmayan, güçlü ve duyarlı erkek çocukları çoğalır.Ulku

ah burcucum, ikinci bebek gelince, goreceksin nasilll elinden gelecek :) mumkun degil iki cocukla tek basina bas etmen. hele ki ikinci biraz buyusun, ikisi ayni anda yemek yemek isteyip ayni anda uyumak isteyecek falan filan.


ozguranne

pamukelma'nın dediğinde doğruluk payı var sanırsam. Mesela benim babam bende fazla iş yapmamış ama kardeşim olunca ciddi ciddi dalmış işlere mecburen...lugesya

evet 2 çocuk olunca iş değişecektir muhtemelen ve özguranneye de katılıyorum özellikle sorumlulukları bırakma/bırakamama durumları konusunda. Benim içim rahat etmediği için bırakamıyordum bugune kadar ...ama denemelere başlamam lazım yoksa nurturia anneleri ile kaçamak buluşma bile yapamayacagım :)))


burcubrsn

aslında babası da istiyo oğlu ona daha düskün olsun, bazen beni kıskanıyo:)  2 yaşına kadar sana müddet veriyorum hele de ikinci gelince efe bana düsecek vs diyo ama lafta iste simdi hamileyim diye yrd etmeye çalışıyo ama problem oğlumun bana çok düskün olması..dibimden ayrılmıyo tüm gün, babası da oğluyla yalnızca oynamak sarılıp öpmek vs istiyo...ona göre bazı işleri yalnızca anneler yapar:(

ikinci gelince insallah değişir durum, şimdiden bisi söleyemiyorum..yaşayıp görcem..
bi de baba eve nöbetlerden çok geç geldiği yada gelemediği zamanlar için düsünüyorum kara kara simdiden:(  Allah yardımcım olsun ;)


EmineKartal

Bizde durum ne tam olarak özgüranne'lerinki gibi her şeyin paylaşılması şeklinde, ne de tipik Türk ailesi (yani anne %100 her şeyi yapar) modunda. Beyza'nın babası alt değiştirmekten oldum olası hoşlanmaz, ama hiç yapmaz diyemem, gerektiğinde veya ben belirttiğimde istemese de (ama kesinlikle söylenmeden) yapar. Yemek konusunda zaten kızım oldukça kendi yiyor durumda; ama gerektiğinde babası da benim kadar hatta benden de fazla yedirmeye gayret eder. Mesela bu aralar azılar Beyza'yı zorladığı için yemek yerken oldukça nazlı ve çoğu zaman bizim yedirmemizi tercih ediyor ve benden değil de babasının elinden yemek istiyor. oh ne ala deyip yemeğimi yiyorum afiyetle. Zaten yemediği zaman da ben takmam, yemiyorsa yemiyordur başka çare buluruz derim hep. Yemek yemedi mi, pilav yer veya tavuk veya yoğurt, sofrada hiçbir şey mi yemedi, yemekten kalktıktan 15-20 dakika sonra yarım muz veririm, olmadı mı zaten uyumadan önce emziriyorum derim vb. Giydirme konusunda da babamız gerçekten başarısız, ama yapabildiğini yapar, mesela dışarı çıkarken şapka-manto-ayakkabı. Banyoyu da zaten birlikte yaparız, banyodan sonra ben Beyza'yı giydiririm, o ortalığı toplar.
Genel duruma bakacak olursak, ben ev işi veya yemek hazırlamakla ilgileniyorsam ve Beyza benim yanımda herhangi bir şeyle oyalanamıyorsa, babayla oyun oynarlar. Bazen 5 dakika benim yanıma yollar, havası değişir Beyza'nın sonra başka oyuna başlarlar baba-kız.
Bunun dışında da ben durumu açıklayıp ".... yapar mısın" dediğimde, kızıyla ilgilenir yani. Ama tabii 2. çocukla tüm dengelerin değişeceğinin o da farkında ve olayı ne kadar geciktirirsek Beyza'nın sorumlulluğunu daha geç üstüne alacağının bilincinde. Şu an 2.yi geciktirmek için uğraş veriyor:)esraozlemSağlık sebepleriyle emziremediğim için kızımızın doğduğu andan itibaren beslenme dahil tüm ihtiyaçlarını ve bakımını birlikte karşıladık, karşılamaya da devam ediyoruz. Bizim için anahtar kelime yardımcı olmak değil, paylaşmak.

Beslenme (bebekken mama, sonrasında özel yemek hazırlama, yedirme, şimdiyse sofrada Ada'yı kendi kendine yerken takip etme, gerekirse yedirme, yemek düzenini belirleme, süt ısıtma, meyve hazırlama), temizlik/bakım (banyo, kaka/çiş/kulak temizliği, saç tarama, giydirme, tırnak kesme, vs.), sağlık (hastayken ilaçlarını takip etme, ateşini ölçme, hasta bakımı), uyutma, oyun oynama, kitap okuma, birlikte alışverişe çıkma, parka gitme, arabada tek başlarına yolculuk etme (kısa mesafe) ve bunun gibi aklıma gelmeyen bir sürü detayı kendi başına yapabiliyor.

Açıkcası Ada'dan önce de hayatımınızı paylaşma konusunda farklısını yaşamadığımız için ben bugüne kadar "acaba yapabilir mi" diye sorgulamadım. Yapabileceğini ikimiz de biliyorduk.

Zihinsel/sosyal/duygusal/motor gelişim için eğitim politikamızı uygulamada ise her ikimiz de aynı düşünceleri savunduğumuz ve birlikte belirlediğimiz için herhangi bir sıkıntıya gelememe durumu olmuyor. Ritüellerimiz, düzenimiz, kurallarımız konusunda anlaşmazlık yaşamıyoruz.


EmineKartal

Eğitim konusunu atlamışım: Bu konuda benim sözüm geçiyor, henüz baba bu konuya hiç eğilmedi. Ama düşüncelerimi belirtip onun da onayını aldıktan sonra uygulamaya koyuyoruz. Çoğunluklada fikir ayrılığına düşmüyoruz.
esraözlem dedikten sonra fark ettim; evet "paylaşmak" güzel; ama çocuktan önce de hataınız paylaşmak üzerineyse doğal, çoucktan önce de evi çekip çeviren kadınsa, çocukla ilgilenmek, erkekler için yeni bir "iş" olmuş oluyor. Yani aslında mesela çocuklu hayattan önce başlıyor.Cevaplamak için Üye ol