4. ayda bebegin gunluk rutini nasil olmali?

Organik_Anne soruyor: 8

4. ayda bir bebek sabah kacta uyanmali, gunde kac kere hangi araliklarla beslenmeli ve uyumali? Ne zaman hangi oyunlari oynamali? Kendi rutinlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


zeholi

merhabalar bizim rutunimiz şöyle sabah 7:30 gibi kalkar karnını doyurup oynamaya başlarız saat 10 gibi uyur fakat bizim gündüz uykularımız kısa olur genelde gerçi dışarıdadaha uzun uykular uyur havanın güzelliginden olsa gerek,11:00 gibi tekrar karnını doyurur benim süt durumuna göre az ise mama takviyesi ile 13:30 gibi tekrar uyur 14:15 de uyanır tekrar oyun oynarız genelde kitap okuyup müzik dinletirim oyuncakları ve oyun halısındada vakit geçirir.15 gibi tekrar karnını doyururum yarım saat sonrada uykuya yatar bu son gündüz uykusu olur oglum için bundan sonra ne zaman uyanırsa uyansın saat 18:15 kadar oyalarım karnını tekrar doyurup19 gibi banyosunu yaptırıp gece uykusuna hazırlanırız banyo sonra bakım,giyinme birazcıkta oyun 19:45 gibi emerek uykuya dalar,23:30 da mama veriyorum160 cc ve bir daha sabah 4 veya 4:30 gibi uyandırıp emziriyorum.ben marmarisde oturdugum için sıcaklarda başladıgı için artık gece banyosuna gündüzleride ekleyerek saatlari biraz daha kaydırmayı düşünüyorum.ayrıca artık kendi odasında ve karanlıkta yatıyor böylelikle daha rahat uyuyor..


inci_yarenecem

bebekten bebeğe senin alıştırma tarzına göre değişir. benim bebeşim sabah 7,5 da kalkar emzirir yanıma koyarım kendi kendine uyur 11 de kalkar. altını değiştirme, emzirme ilaçları oyun vs. derken 1 saat sonra tekrar yatar, her kalktığından 1 saat sonra tekrar yatar. akşamda 10 diyince yatırırım. hiç şaşmaz saatlerimiz. doğduğundan beri böyle alıştırdım böyle de gider inşallah.


Yenidenanne

Uyanıyor. Emiyor. 1.5 saat uyanık kaldıktan sonra tekrar uyuyor. 3 saatte bir de emmiş oluyordu. Şeklinde idi rutinimiz.
Sabah 45 dakika, öğlen 2 saat, öğlendensonra da 45 dakika uyuyordu. (Genelde)
(Emziriyorum, bu dönemde, sütüm azalmış gibi geliyordu, göğüsleriim dolu dolu olmuyordu. Emerken isteksizdi.)
Sonra Track Hogg un kitabını okudum. 4-6 aylık bebeklerin 2 saatte bir uyumaları ve 4 saatte emmelerini öneriyordu. Ben de rutinini bu hale getirdim. Göğüslerim de süt birikti. Daha istekli emdi. Uyku süreleri de uzadı.
Sabah 2 saat, öğlen 2 saat, akşamüstü 45 dakika uyumaya başladı.


ediluj

her bebğin rutini farklı ama 4. ay rutin oluşturmak,alışkanlıklar için en ideal ay olarak okumuştum bir kitapta,özellikle gece uykunu önemsiyordum,çok geç uyuyordu oğlum bende hergün yarım saat erkene aldım uykusunu,uyumadan önce de bir rutin oluşturdum(gece beslenmesini loş,sessiz bir ortamda yapıyor,müzikli uyku oyuncağını çalıştırıp yatırıyorum yatağına şimdi altı ayını doldurdu hergün aksam 9 gibi uyuyor.Gündüzleri sabah 7-8 gibi uyanır beslenir, sonrasında da 2-3 saate bir besleniyor,günde 2-3 kez gündüz uykusu var 4 aylıkken daha uzun uyuyordu,şimdi oyuncu oldu daha az uyuyor..
oyun her zaman:))uyku saatine yakın onu fiizksel olarak yoracak oyunları oynuyoruz.4 aylıkken yüüzstü başını kaldırma,dönme egzersizlerine başlayabilirsiniz.bu dönemde çıngırak sesleri,gözü ile takip edeceği şeyler önemli(şaşılık gerilesin,göz kasları çalışsın diye)akşamları biz balon oynuyorduk babasıyla ilgisini çekiyor takip ediyordu..www.akillibebek.com adresinde ayına uygun oyunlar yazıyor takip edebilirsin
Birde olmazsa olmaz müzik dinletebilir,söyleyebilirsin..dil gelişimi için tekerlemeler önemli diye belirtmişlerdi tekerleme ezberledim(internet,birde kitap almıştım)onlarıda tekrarlayınca hoşuna gidiyor..
Sağlıcakla buyut bebeğiniOrganik_Anne

Cevap yazan herkese cok tesekkur ederim, ben de artik bu aydan itibaren bir rutin olusturacagim:)


sparklett

boyle duzenli uyuyan bebekleri ve bu bebekleri yetistiren anneleri tebrik ederim :) bizim ufaklik birisi olunca uyuyaz, ses olunca uyumaz, yataginda uyumaz, besiginde uyumaz, evinden disarda uyumaz, arabada uyursa da araba durunca uyanir, ebebk arabasinda hic uyumazzz... ben ne yapacagim bilmiyorum cildirmak uzereyim :(( ama ozur dilerim, bebegimin hakkini yemeyeyim geceleri uyudugu zaman cok sukur 2yada 3 defa uyaniyor, bu da bir nimet degil mi? Tesekkurler Ihsan  bebek :)


sparklett

Sevgili aishwarya,

İnan bende surekli disardayim, 40i cikmadan gezmeye basladik ama banamisin demiyor :( sallanarak uyumak istiyor :( mesela dun aksam misafir vardi, ve bzm ufaklik onlar varken tabiki uyumadi ne yaptiysam :( snra uyku gozunden aktigi icn aglamktan kafayi yedi :(( ve en sonunda saat 00.30da uyudu :(( ve tabi cok uykusu var su an. Hic duzene sokamiyoruz disarda uyumuyo, bnde eve hapsolmamak icn cikiyorum, umursamiyorum ama hala alusamadi iste... Bana fikir verin lutfen, ne yapsam ki?


guven

sparklett bize düşmez tabi ki yorum yapmak ama umursamalısın, bebeğin en önemli zamanları ilk 3 senesi, gece uykusu, ben şahsen bebeğimin rutinini bozmamak için kimseyi umursamıyorum ve evde kızımla vakit geçirmek bana ev hapsi gibi gelmiyor açıkcası


Cevaplamak için Üye ol