Emziren anne, memeyi sağmalı mı???

nephy21 soruyor: 10

bebeğim 2 haftalık
olana kadar memeyi tutmadı, gögüs uclarım cökük.
ben de bu sürede hep sağarak verdim, sütüm de gayet boldu.
şimdi 3-4 gündür emiyor, memeyi tam boşaltamıyor. ama ben sağmıyorum artık,
çünkü emmek istediginde gögsüm boş olursa aç kalır diye korkuyorum.

sizce ne yapmalıyım, sağmaya devam mı edeyim?sağmazsam süt azalır mı?sağmam gerekliyse ne sıklıkta veya ne zaman sağmalıyım?
 lütfen yardım edin çok teşekkür ederim şimdiden.

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


praticus

tek göğsünü emiyorsa diğerinide sen sağarsın ikinci emmek istemesine iki göğsündede süt birikir.Yada emdiği göğsünü boşaltamıyorsa bebiş emdikten sonra sen kalanını sağarsın böylece tekrar acıkırsa ki çok çabuk acıkırlar diğer göğsünü verirsin.Ben ikinci alternatifle emzirmiştim bi süre.Okuduğum bi yazıya göre meme arz talebe göre süt üretirmiş.kalanını sağmalısın ki daha çok süt üretsin


kedidirkedi

Ben sütü bol bir anneydim. Bebeğim emdikten sonra hiç sağmadım. Sadece iki kez çok dolmuştu, onun için sağdım. Bebek emiyorsa,doyuyorsa tekrar pompalamaya gerek yok bence.

Bu arada benim bebeğim tek meme emerdi genelde ama ben diğerini hiç sağmazdım. 2 saat sonra da öbürünü verirdim. Bir sorunum olmadı.


ema

Benimde sütüm çoktu maşallah:))Bebek emdikten sonra halen sert kalıyordu bende sağıp boşaltıyordum 2 saat sonra tekrar eski dolgun halini alıyordu çünkü meme uçlarım yara olunca makine çok acıtıyordu elimle boşaltıyordum o zaman.Geceleri birini emerken uyuya kalıyordu diğerini muhakkak boşaltıyordum yoksa uyuyamıyordum acısından.

Bence rahatsız oluyorsan sütten kesinlikle sağ.Ben eğer boşaltmazsam süt sızması oluyordum.
Sertlik gidene kadar sağmanda fayda var diyorum benim fikrim bu.kolay gelsin.


SelmaOnurEmre

Benim de sütüm boldu. Ben sağıp buzluğa attım. Katı gıdaya geçtiğimde kahvaltısını onlarla hazırladım. 1 yaşına kadarda o şekilde yaptı kahvaltısını.


revve

Benim sütümde oldukça fazlaydı ve kızım 2 yaşa kadar emdi hiç sağmadım..2 şer saat arayla dönüşümlü olarak tek meme emerdi...Bu arada benim kızımda ilk 10 gün memeyi tutmadı sonradan aldı.Sütümde bırak azalmayı artış oldu:) 
Yani doğumdan sonra ilk 10 gün sağdım 2 yıl boyunca sağmadım hiç bir sorunla karşılaşmadım...
Söyle ki, eğer ilaç kullanıcaksanız hastalık vb gibi bir durum olur diye düşünüryosanız sağıp buzlukta saklayabilirsiniz onun harici gerek yok derimYenidenanne

Merhaba, sağlıkla büyüsün bebeğiniz.

2 haftalık, daha pek ufak. Birkaç hafta sonra emmede gerçek gücüne erişir ve göğüslerinizi boşaltmaya başlar. Bu dönemde, bebeğinizi emzirin, daha sonra sağarak göğüslerinizi boşatın, derim. Sağdığınız sütü bir kaşıkla alıyorsa bebeğize verebilirsiniz. Almıyorsa buzlukta saklayabilirsiniz.

Kolay gelsin.


Zumrut_Mert

kedidirkedi sütüm bol demişsin böyle sözler duyunca kendime ve bebeme üzülyorum benim sütüm cok ama cok az ne tavsiye edersin sütü bol olan anne olarak


seryel

govher sütünün bol olması için helva ve kaymak yemeni tavsiye ederimZumrut_Mert

seryel helva demişsin hangi helva olabilir


seryel

tahin helvaCevaplamak için Üye ol