ateşsiz havale

sevda soruyor: 9

pazar günü 22 aylık kızım ateşsiz durup duruken havale geçirdi. kahvaltıya bir arkadaşıma gitmiştik gayet güzel kahvaltısını yaptı. kahvaltıdan yarım saat kadar sonra kuçağımda oturuken kasılmaya başladığını fark ettim ne oluyor diye yüzüne baktığımda gölerinin kaydığını ve dudağının morardığını fark ettim. hepimiz panik içinde hemen hastanye gittik( ben sakin davranırım bu tür acil durumlarda ama bilgi eksikliği yüzünden sanırım acaip panik oldum ). baygınlık durumu sanırım 2 dk sürdü , sonra bilinci yerine geldi ama uyku halindeydi. hastaneye geldiğimizde diyazem yaptılar ve hemen kan tahlilleri alındı ve temiz çıktı.havalenin tekrarlama riski yüzünde  gece hastanede kontrol altında kaldık. gece bir problem olmadı ertesi gün ayşeyi uyuttular ve tomografi ve egg çekildi. uyuttular dedim ama 15 dk içinde tesir eden ilaç ayşede 4 saat içinde ancak etkisini gösterdi yarım saat uyudu ve tüm işlemler yapıldı. ikisininde sonucu temiz çıktı herhangi bir problem yok. kalp ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı için çocuk kardiologundan randevu aldık ama ayrıca alerji testide yaptırmayı düşünüyorum acaba yediği birşey mi bu duurma yol açtı diye. kahvaltıda bizim yediğimiz kadar sucuk yedi, o böyle bir rahatsızlık vermiş olabilirmi acaba?
çok üzücü bir olaydı bildiğim herşeyi o anda unutmuştum. çocuğun yan çevrilmesi dilinin geriye dönememesi için parmak ile dışarı çıkarılması hiç biirni yapmadım insanın soğukkanlığını koruması her zaman mümkün olmuyormuş. bu tür durumlarda çocuğun bacağına çimdik atarak acı ile nefes alma refleksi tekrar sağlanabiliniyormuş herkezin aklında bulunsun. sizler böyle bir durumla karşılaştınız mı, bana ne önerirsiniz . fikirlerinize ihtiyacım var. 

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


sevda

tahlil sonuçlarımız çıktı ciddi bir B12 eksikliği çıktı. doktoru iğne yazdırdı ve takibini ön gördü. bir ay sonra kontrolü var. bir ay sonra ayrıca mide ve bağırsağı kontrol edilecek. beslenmesi düzgün olan bir çocuk çünkü bağırsağı emilimini iyi yapmıyor olabilirmiş. uzun süreli b12 eksilikliği nörolojik hasarlara yol açıyormuş. konuşmada geçikme yürümede geçikme olabiliyormuş. ayşeciğimin geçirdiği nöbette buna bağlıymış, insanın hiç aklına böyle birşey gelmiyor. B12 kırmızı et ve yumurtada yoğun şekilde varmış. Allah kimseye evlat acısı göstermesin. öpüyorum hepinizi


Ulku

sevda gecmis olsun. iyi ki farkedilmis. goruyor musun havalede de bir hayir varmis demek ki.. ah ya, ben de kirmizi eti cok az yediriyorum :(


EmineKartal

büyük gecmis olsun.
en azindan bir sebebi olmasi iyi aslinda. önleminizi alirsiniz. ona göre yer icirir takviye alirsiniz. böylece iciniz daha rahat olur. ben hastaliklar konusunda hep böyle düsünürüm. sebep belli olmayinca daha zor bence. bu arada demirin bagirsaklardan emilimini artiran bir ilac var Captafer diye. B12 icin bir faydasi var mi bilmiyorum ama belki B12 icin de benzer bir sey vardir. zaten doktorunuz sizi aydinlatir.
Allah çaresiz dert vermesin, tekrar gecmis olsun


ikicocukannesi

cok ilginc!
ben bilmiyordum, rutin kontrolde konusayım dr ile.
tesekkur ederim.sevda

vallahi bizim kız havale geçirmeseydi b12 baktırmak aklıma gelemzdi bile çünkü yemek konusunda zorlamdığımız kendi zevkelri olan ve dengeli beslenen bir çocuk, hayvansal ürünler konusunda da bir problem yaşamayan bir çocuk. ama gel görelim böyle bir problem yaşadık. bence rutin kontrollere alınmalı tam kan tahlili.
ben hepinze tşk ederim desteklerinizden dolayı


kuzununannesi

çok geçmiş olsun sevda hanım..

Allah dermansız dert vermesin..

inşallah bi an evvel kendini toparlar küçük hanım..

size de cok teşekkür etmek lazım..

sayenizde çok önemli bişey öğrenmiş oldum..


babu

merhaba sevda, cok sevindim bir sebep bulunabilmis olmasina. cok cok buyuk bir avantaj bu. hersey kontrolunuzun altinda artik, cabucak kaldirirsiniz sebebi ortadan. rahatlayin siz de. tekrar gecmis olsun.


annevebebis

geçmiş olsun...


sevda

hepinize çok tşklerCevaplamak için Üye ol