Çıldırmak üzere olduğunu hisseden var mı?

madambutterfly soruyor: 10

Efe son bir haftadır yine yemek yemiyor. Yine diyorum çünkü iştahsızlık atakları yaşayan bir çocuk. Mesela 2 hafta yemek yedirmek mümkün olmuyor, günde en fazla 2 öğün yiyor o da ağlaya ağlaya. Hiç birşey yemeden sadece su içerek 26 saat geçirmişiği var.  En az 1 saat sürüyor yemeklerimiz. Ben zorladıkça o daha da iştahsızlaşıp beni cezalandırıyor sanırım. Bugün artık çıldırarak hem bağırdım hem de eline vurdum. Çok kötü hissediyorum tabiki kendimi. 
Geceleri de en az 4-5 kere uyanıyor, uyanmasına artık alıştık çünkü 15 kere kalktığımı biliyorum. Gece de uyumayınca sinirlerim alt üst olmuş durumda ve bütün dudağım uçuk içinde.
Sinirlerimi harap eden bir konu da efenin ismine tepkisiz olması. Sabiha Paktuna bunu otizm belirtisi olarak izah ediyor ama bizimki ismini biliyor. Efe nerde diyince kendini işaret ediyor. Dönen şeylere de ilgisi çok. Cd ler en sevdiği şeyler mesela. Halıda dönmeyi de çok seviyor ama oyuncaklarla hiç oynamıyor. Yaşıtlarıyla değil ama büyüklerle de iletişim kuruyor.
Amma çok sorunum varmış. Bunlar bi sorunun işareti olabilirmi lütfen yardım edin, sinirlerim bozuldu.  

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


fatma_berra

arkadaşım mrb.iştahsızlık sorunu bu aralar bizdede var benim aklıma da diş olayı geldi acaba azı dilerimi çıkarıyor dedim.bi dönemde isal olmuştu çünki.yemeyince insan vicdan azabı çekiyor resmen.dün ne denediysem çok mızmız bi şekilde yedi.


Yasemina

Biz 6. aydan beri korkunc istahsızız. Bunu bircok forumda yazdım. Su ana dek kendi istegiyle hicbirsey yemedi veya icmedi. Hıcbır yutmayı kendılıgınden yutmadı. Dun cay kasıgı kadar omlet verdım ona bıle ııııhh dedı. Bu hayat boyle gecer kabul ettim ben. Ustelik cok asabı bır ınsanım. Size de kabullenmenızı ve elınızden geldıgınce sakın kalmanızı temennı ederım.

Bu arada adınıza bayıldım, Puccini operası bas karakteri..


ekim_

-Çiğneyebiliyor mu?
-Motor gelişim nasıl? Ne zaman oturdu,emekledi,yürüdü?emeklemesi nasıldı?
-Göz teması nasıl?
-tekrarlayıcı hareketleri var mı?
-Huzursuz bir bebek miydi? ya da aşırı durgun veya donuk??
-Ten teması nasıl?
-Etrafında olup bitenlere ilgisi nasıl?
-En önemlisi taklit yapıyor mu? bay bay, ceee oyunları vs hangi ayda başladı?
-Dil gelişimi nasıl?

Bunlar önemli.. yoksa iştahsızlık,hareketli cisimlere ve hatta ışıklı oyunalra ilgi her çocukta var.uykusuzluk da . fakültede okurken öğrenciler ,öğrendiğimiz her yeni hastalığı kendimize veya yakınlarımıza yakıştırırdık ama detaylar çok önemli.bence her okuduğumuzdan fazla etkilenmeden doğru sonuçlar çıkarmalıyız;ypksa bu şüpheler bizi bitirir..


yaseminun

iatikrarını bozmadan 5 senedir iştahsız(hem iştahsız hem yemek seçici)olan bir kızım var.Şu an 6 yaşında ve daha yeni 18 kilo .Yaklaşık 1 yaşında başladı ve o gün bu gündür hayatımız felç,sinirimden dişimi kırmışlığım vardır ,o derece .Kullanmadığımız vitamin iştah açıcı kalmadı,gerçekten iştahsız çocuğa hepsi faydasız.Şimdi ki aklım olsa taa en başından gerçekten zorlamazdım,öylede yemiyor böylede sonuçta.SİZE EN BÜYÜK TAVSİYEM BU.dÖNEMSEL İŞTAHSIZLIKLARDA DİŞLER EN BÜYÜK ETKENDİR.Sanırım gece rüyalarda bu dönemlerde başlıyordu ,gece uyanmalara her ikisi de sebep olabilr.Diğer endişelerinize gelince 18v aylık çocuğun yapması gereken temel şeyleri yapabiliyorsa sorun yok bence.Birde bir yerde okumuştum özellikle 3 yaşına kadar çocuklar hiç bir zaman kendi haline bırakılmamalı uzun televizyon izlememeli diye
sevgiler


madambutterfly

Azı dişinin biri patladı, diğeri de patlamak üzere, dediğiniz gibi herhalde iştahsızlığı, yani inşallah öyledir. Aslında düşününce sakin olmak gerektiği kesin ama o an nedense bu düşünceyi uygulayamadım. Çocuklarımız sağlıklı olsun da gerisi boş diye düşünmek en iyisi ama yemeyince hasta olacak sanıyorum bu da bana kaynanamın hediyesi bir paranoya.firavun

sevgili madambutterfly,

s.p.'nın 3 yaştan önce kitaplardan uzak tutun,babası beslemesin gibi incileri de mevcut o yüzden 17 aylık çocuğun/bebeğin ismine tepkisiz kalmasına çokta takılmayın bence.
iştahsızlık özellikle diş çıkarma/hastalık dönemlerinde iyice artıyor(aynı bizlerdeki gibi).
fotoğrafında kilosu gayet iyi gibi görünüyor(maaşallah diyeyim:))..boy kilo durumu nasıl?


Taita

ah şu iştahsız çocukların depresyona girmiş anneleri ah....


nisa06

büyük kızım 7 yaşında hala aynı durum.madambutterfly

Sevgili firavun, boyu en son 82 cm di kilosu da sanırım 11.500 olmuştur. O konuda sıkıntı yok ama mama sandalyesinde yemeği görünce eliyle beni itiyor, ayaklarıyla bacağıma vuruyor ve kafa da sürekli sağa sola sallanıyor. Gözünde canlandırabildin mi?
Ahh sahra-m, ben böyle değildim sonradan oldum :)
nisa06 ne diyosunnn o kadar sürmesin lütfeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeennn.
Yaseminun ne güzel bebeğin var maşallah :) dişten olması tek ümidim.
uod çok yardımcı oldun teşekkürler yeniden.
fatmaberra benimki de hafif ishal gibiydi bugün normal yaptı. 
Yaseminaaa benimki de herşeye ııııhh :( 
 


firavun

Sevgili Madambutterfly
Tahmin ettiğim gibi sen de oğluşkosunu ''deli''ler gibi sevenler sınıfındaymışsın,hoşgeldin aramıza:)
Canım senin de çizelgelerden görebileceğin ve dr.unuzdan duyacağın gibi maaşallah gelişimde bir sıkıntı yok yani sana az gelen beslenme onun için yeterli.
Gözümde canlandırabildim mi?Maalesef bir kaç gündür çıplak gözle canlandırabiliyorum,oğlum yemiyor:(Cevaplamak için Üye ol