Göğüs ucu yaraları

usak soruyor: 10

SLM

15 günlük anneyim,hala göğüs ucundaki yaram geçmedi,3 adet krem denedim.iltihaplı ve kanamaya başladı.emzirmekten korkar oldum,sütümde azaldı.bana yardımcı olurmusunuz.teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Elif_Ezel

Aynı sıkıntıyı çok uzun süre çektim bana en iyi hametan pomad geldi ama burda daha farklı yöntemler de var geçmiş olsun güle güle büyütün bebeğinizi


gmzalp

ayve çekirdeklerini keserek yada kırarak 1-2 parmak geçecek kadar  su ile  cezvede haşlayın,kaynadıkça koyulaşacak..reçel gibi kıvamlı olunca kapatın soğutun..soğuk soğuk sürün silmenize gerek yok emzirebilirsiniz...içine isterseniz doğal sızma yağ karıştırın kullanın...


eesrae

ben tam 2,5 ay çektim hiçbir şey fayda etmedi,sonunda cerraha gittim ben de kanamaya başladı sanki göğsümün bir bölümü kopmuş gibiydi,doktor bana novuxol steril pomad diye bir krem verdi 1 haftada toparlandı göğsüm günde 2 kez sürüyorsunuz emzirmeden önce de ılık ve bol suyla iyice yıkıyorsunuz.yine de bir doktora görünün isterseniz ama her şeyi denemiş biri olarak sadece bu kremi öneriyorum


fistikcik

Merhablar,
İlthaplı ise mutlaka bir doktora görünün. Uygun bir antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Göğüslerinizi mutlaka kuru tutun. Göğüs pedi kullanmayın. Her emzirmeden sonra 10-15 dakika göğüslerinizi açık halde bırakın (tabii bunun için bebeğinizle uygun bir ortamda bulunmanız gerekli).

Göğüs ucu yaralarının büyük çoğunluğu bebeğin göğsü yanlış kavramasından kaynaklanır. Bebek sadece göğüs ucunu değil, tüm kahverengi halkayı ağzına almalıdır. Şu adreste doğru ve yanlış kavrama şekillerinin videoları var, bir göz atın isterseniz :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13


neretva

Fıstıkçık'ın dediklerine ek olarak yara olan göğsünüzü sağmanızı öneririm. Sütün birikmemesi ve azalmaması için bu gerekli. Göğüs ucunuz tahriş olmasın diye pompanın huni kısmının içine zeytinyağ sürün her seferinde. Emzirmelerden sonra sütünüzü sürüp göğsünüz açık 15-20 dakika gezin. Kapamanız gerekirse göğüs kalkanlarının delikli, hava alanlarını takın. Sık sık krem sürün. Ilık duş alın ve sabun kullanmayın uçlara. Duştan sonra kağıt havluyla silmeden bastırarak kurulanın. Bebeğinizin göğsü almasında problem var mı diye mutlaka doktorunuzda emzirin, görsün. Bazen göğüs ucu düz olduğunda veya içe dönük olduğunda da yara oluşuyor. Sizdeki sorun buysa zamanla geçecek, bebeğinizin ağzı ve çenesi büyüyecek. Yara sorununu iltihaplı olmasa da 4 ay dönüşümlü çekmiş biri olarak söylüyorum, geçecek, hatırlamayacaksınız bile.ZeynepTT

Ben de yukaridaki tum yontemleri tavsiye ediyorum. Yalniz pompa kullanmak benim yaralarimin daha cok acilmasina sebep olmustu. O yuzden emzirmeyi tercih ettim.

Sutyen ve/veya ped kullanmamanizi da tavsiye ediyorum mutlaka. Yara ne kadar havalanirsa o kadar kolay iyilesiyor.


gesnur

garmastan pomad  günde geçirmişti benim yaralarımı


Damla

İlk çocuğumda yalnızca ilk haftalarda çok hassasiyet olmuştu. Lansinoh krem ve delikli koruyucuların yararını görmüştüm. Geçmişti sonra. İlk haftalarda yaşanan yara dışı hassasiyetin, eğer kavrama sorunu yoksa, hem meme ucunun alışmasının birkaç hafta sürmesinden kaynaklı, hem de bebeğin ağzının minik olması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

İkinci bebeğimde bu kez hiç olmaz gibi bir beklentim vardı ama sağ meme ucumda çok acılı açık bir yara oldu. Göğsüm çabuk şiştiği için tıkanma endişesiyle pompa ile sağarak daha da kötüleştirdim. Hassasiyet geçtikten sonra açık yara hala devam edince endişelenmeye başladım.

Çocuk doktorumuz limon damlatmamı önerdi, çok tereddüt etmekle birlikte, yararını gördüm. Ara sıra makyaj pamuğu ile emzirmeden hemen sonra sürüp, emzirmeden önce duş aldım.

3-5 gün bebeğimi göğüs koruyucu ile emzirdim ( http://www.nurturia.com.tr/nuby-gogus-koruyucusu-seti/p/d/1217) . Sanırım en büyük faydayı bu sağladı. Emzirme sırasındaki acıyı çok rahatlattı. Emzirmediğim zamanlarda da şişlik yokken havalandırmalı koruyuculardan kullanmaya çalıştım. Şişlik varken sürekli meme uçlarını uyardığı için şişliği arttırıyor, pompalama ihtiyacı doğuyor. Alternatif olarak giysilere yapışıp ayrılarak yeniden yara olmaması için jel içermeyen pedlere zeytinyağı damlatarak idare ettim. Sizin durumunuz için süt arttırmak üzere havalandırmalı kapaklar ideal olur diye düşünüyorum.

Duş almayı planladığım zamanlar yine emzirdikten sonra bol miktarda bepanten merhem sürüp, banyoda yıkadım.

Bebeğin sürekli aynı yere bası yapmaması için farklı pozisyonlarda emzirdim, yan uzanarak, bebeği yastık desteği ile başı tam ters yerleşecek şekilde, vs.

Sabun, şampuan kullanılmaması öneriliyor her yerde. Ben de hiç kullanmamıştım oğlumda ve yara olmadan önce. Ancak yara olduktan sonra özellikle tedavi amaçlı bir şeyler sürdükten sonra bebeğimin şampuanından bir damla ile yıkadım.

Eğer kötüleşmemesi için gerekli önlemleri alırsanız bebek büyüdükçe ve hassasiyet geçtikçe iyileşiyor kendiliğinden. Sanırım bebeğim 1 aylık kadarken emzirmek keyifli hale geldi yeniden. Yine de doktorunuza göstermenizi tavsiye ederim. urasbebek

gögüs çatlaklarından bende çok çektim tecrubeyle sabit tek krem öneriyorum deneyin bence lansinoh krem öyle pahalı bişeyde degil benim gögüs uçlarım resmen tiftik tiftik ayrılmıştı ilk sürdüğüm andan itibaren etkisini gördüm gögsünü yıkamak zorundada olmuyorsun bebege bi zararı yok . gögüslerinizi sagın süt düğümlenmesi olabilir yada sütünüz kesilebilir . gögsünüzü islak bırakmayın sütyen kullanırsanızda mutlaka süngersiz ve pamuklu olsun süngerler enfeksiyonu tetikliyormuş dr tavsiyesi umarım en kısa sürede düzelir bebeginizi keyifle emzirebilirsiniz.


seres_esra

bende lansinoh la çözüm buldum bu olaya sürekli sürün her emzirmeden sonra silmenize de gerek yok emzirirken
Cevaplamak için Üye ol