Vkv koç okulu

nesve soruyor: 4

Merhabalar

2022-23 anaokulu kurasında cocugum koç anaokulunda okumaya hak kazandı.

okulun maddi zorlugu dısında sormak istedigim detaylar var koç okulu velisi var mıdır?

bir diğer seceneğiniz itü geliştirme vakfı okulları.

koç'un yarı fiyatı. aynı oranda ingilizce sosyal beceri ve akademik destek vaadediyor.

koç ile ilgili loadyon problemi en temel sıkıntı,tasınmak gerekecek.

ikincisi işe servisle gidecegimiz için aksam cocuga enerjimiz kalır mı düşündürüyor.

kast sistemi (!) var mıdır? cocuk bu gümüş tepsiyle sunulan hayata kapılıp basarmak motivasyonunu kaybedebilir mi?

zira koç'tan harvarda giren de var ama büyük cogunlugunu burslular sınav temelli (örnek bilfen) okullardan gelen öğrenciler olusturıyor.

tesekkürler

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


missmarttle

merhaba, Koç'tan mezun değilim ya da çocuğum oraya gitmiyor ama çok hırslı gördüm sizi, daha anaokulundan Harvard düşünmek, evi taşımak, maddi manevi zorluklar sırtlanmak biraz büyük gözüktü gözüme. umarım hem çocuğunuz hem de sizin için en hayırlısı olur.


nesve

Merhaba Missmarttle,

hırslı tanımlanamayacak grupta oldugumu düşünüyorum. Konu tamamen çocuk kurada cıktı biz şimdi ne yapacagız? diye arastırırken; okulun neden cazip olabilecegi sorusuna cevap aramaktan kaynaklanıyor. zira o kadar para ödedikten sonra neleri "daha iyi" yapabildiklerini kalem kalem öğrenmek istiyor insan.. ben cocugum  mümkünse okuma-yazma öğrenmesin, zorlanmasın, sosyal olsun, akademik basarı bir gün peşinden gelir görüşünde bir veliyim. Dolayısıyla Bilfen ekolu okullara saygı duymakla beraber tercih edemem. 

Çocuk sosyalleşirken aynı zamanda birçok özel kolejde olduğu gibi 'salıp', hayatın kendisine gümüş tepside sunulmaya devam edileceği yanılgısıyla basarma motivasyonunu kaybetmesin istiyorum. kendine ve cevresine zarar vermeyecek seviyede hırsı olsun; okul da bunu beslesin istiyorum.


uzun uzun anlatmaya calıstım size..

bu platforma yeni üye oldum,  benzer sıkıntıları çekmiş insanlardan destek aramak istedim.

benim yazdıgım cümleden bir noktayı cımbızlayıp, yargılayarak hiç tanımadığınız 'ben' üzerinden kendinizi tatmin edebilmişsinizdir umarım.


Sevgiler..


ayb

merhaba, ben Koç Lisesi mezunuyum, ama 11 yaşımda girmiştim, o yüzden tam olarak istediğiniz detayları, o yaş grubu için veremem. Ama evet, oldukça varlıklı insanlarla okudum, bu benim için çok büyük sorun olmadı ama daha küçük olsaydım nasıl olurdu bilmiyorum. Yine tabii ben 20 sene önce mezun oldum. Günümüz şartlarında okulun ortamını bilemiyorum.

Benim 3.5 yaşındaki ikizlerim İTÜGVO-Sedat Üründül Anaokulu'na gidiyorlar. Biz oldukça memnunuz, okul çok organize, çocukların gelişimini de kendi açımızdan yeterli ve iyi buluyoruz. Bu konuda daha detay isterseniz yazabilirsiniz.


nesve

Merhaba ayb,

Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Aslında öncesi çocucgun maddi kavramları çok da analiz edemeyeceği bir dönem.

dolayısıyla 11 yaş ve sonrası yeterli olabilir benim için :) bu tarz ekol okullar yönetim olarak da maddiyat temelli yaklaşımı reddediyor bildigim kadarıyla. hem burslu öğrenci hem de maddi dyurumu iyi ailelerin cocuklarını heterojen bir biçimde harmanlıyor. Bu yüzden siz de arkadaslarınızın varlıklarını konusmamış, yarışmamıssınızdır muhtemelen.

siz bir sınavla gectiniz değil mi? sınavla gelen cocuk o mücadele bilincinde oluyordur. anaokulundan koç ekosistemine dahil oldugunda sıfır kaygılı olması muhtemel midir? yakın cevrenizde anaokulu itibariyle gelen arkadaslarınıza bunu gözlemlemiş miydiniz hatırladıgınız kadarıyla?

İTÜ Maslak konusunda ise size katılıyorum, itü mezunu oldugumuzdan okulun fiziki koşullarını da biliyoruz. biz anadolu yakasında oturduumuzdan beylerbeyi kampüsü düşünmüştük. 

itü ile alakalı ingilizce yeterli midir; koç ile kıyaslamak doğru mudur bunu sorabilirim.

ilkokulda bahce alanının yetersiz oldugunu görmüştüm beylerbeyinde. Anaokulu için ise muhtesem bir tasarım yapılmış. 

çok tesekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol