Din ve Tanrı kavramlari 3-6 yas cocuklarina nasil anlatilir?

ElfAna soruyor: 10

3-6 yas grubuna din & Tanrı kavramlarını nasıl acikladiginizi /aciklamayi planladiginizi merak ediyorum. 

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


Solmaz

O yaş çocuklarının din & tanrı gibi soyut kavramları tam olarak kavrayabileceğini düşünmüyorum. Sanki ebeveynin görülmeyen, elle tutulamayan bir şeye inancı çocukta çeşitli korkular doğurabilirmiş gibi geldi bana. Hani hayaletleri, canavarları da göremiyoruz ama ya onlar da varsa gibi... Ne dersiniz? 

Ben de merak ettim, bu yaşlarda çocukları olan anneler bu konularda ne yapıyorlar? Çocuklarının sorularına nasıl yanıt veriyorlar? 

Bir uzmanın fikrini almak çok yararlı olabilir.


ilknur

Biz daha buralara gelmedik ama  bu tamamen sizin ve esinizin din ve Allah kavramlarina nasil baktiginiz ve  onem listenizle nerede oldugu ile ilgili diye dusunuyorum. Din bana gore cok anlatilacak bir sey degil, 3-6 yas arasindaki cocugun aile ici ve yakin cevresindeki uygulamalarinda gorecegi bir sey. Allahi sorabilir ama dini sormaz gibi geliyor uzun sure. Cocuklara Allahi dini ya da cinselligi  anlatmak ile ilgili bu konulara ozel yazilmis kitaplar var, gozume carpiyor arada ama hic birini detayli incelemedigim icin isim veremeyecegim. Sadece gordugum ve cok hosuma giden 365 gunde peygamberimizi taniyalim gibi bir kitap vardi. Adi tam boyle olmayabilir. Kisa kisa hikayeler seklindeydi.

Benim cok derin bilgim olmamakla beraber bu konulara biraz ilgiliyim ve biraz caba harciyorum ogrenmek icin. Benim kendi dusuncem; nasil ki cocuk 18ine gelince kendi karar versin okumayi ogrenmek ister mi, matematik bilmek ister mi, hijyen aliskanligi olsun mu  o zaman dusunsun demiyorsam, diyemiyorsam ayni seyi dini bilgilendirme icin de diyemiyorum. Ama alip anlatmaktan ziyade gorduklerinden ogrenecek diye dusunuyorum. Benim kistasim su olacak sevdirmek. Asla zorlamadan, ozendirerek cokca ilimli bir sekilde kendi bilgimi cocuguma aktarmak benim kendime gorev bildigim bir sey.

Tabi yazdigim gibi bu tamamen benim kisisel gorusum, baska sekilde yapan anne-babalara da saygim var. En nihayetinde hepimiz kendimize gore en iyi cocugu yetistirmeye calisiyoruz.


ilknur

Bu arada din ile ilgili yazarken araya cinsellikte yazmisim sonradan farkettim. Aklimdan o da geciyordu cocuklar sorduklarinda anne-babanin hazirlikli olarak acikca yine yasina uygun aciklamasi gereken konulardan biri diye dusundugum icin. Bir tek o olunca orada hafif komik kacmis :)


ElfAna

Benim asil ogrenmek istedigim ise su: Inancli olayim veya olmayayim, bu konu mutlaka konusuluyor. Duyuluyor. Cocuk da duyacak. Nasil ve ne sekilde duydugu ise bence onem kazanacak. Hele bir de ailesiyle paylasmaktan kacinirsa. Acalya, evet Turkiye' de cok sık duyulan kelimeler bunlar. Otobuse binen, cantasini acan vs herhangi birisinden duyabilir. Mesela Dante sana "Ateist ne demek?" "Allah ne demek?"vb sorular sordugunda nasil bir cevap vereceksin? Fusun, yonlendirmeyi aile yapmasa da gecen gun Alpi' yi yemekten once ellerini alninda birlestirmis, yemek duasi yaparken yakaldim ve elimdeki tencereyi dusuruyordum saskinliktan. Caillou' da gormus. 4 yasina 1 ay sonra basacak.. Demek istedigim, eger anlatilmaz ise gordugunu dogru bilip uygulayabiliyorlar. Seaborne, o yas cocuklarina soyut kavramlari aciklamak zor ama aciklanamaz da degil. Ozellikle okula baslayan cocuk icin ogretmen & arkadaslarin ne derecede onem kazandigini; agizlarindan cikacak kelimelerin mumkunu yok dogru olmadigina inandirilmalari pekala guc de olabiliyor. Peyibal, kendi anlayana kadar ki donemde kimlerin elinde olacak o tazecik beyin ebeveynler anlatmazsa? Ilknur, anne/babanin elinde degil ki hersey. Gecenlerde bir tatil brosurunde kilise ve cami resimleri vardi. "Anne, bunlar da ne degisik muzeymis" dedi oglum & ben daha yanitlayamadan arka masadaki teyze atladi" Onlar ..dinine inananlarin gittigi yerler. Biz muslumaniz. Cami resmi var orada bak, sen onu sor!" Haydaaa dini de sordu iste! 

Inancli olalim olmayalim, bu sorulara verilecek yanitlar onem tasiyacak cocuklarda. 


ElfAna

Himmm,

Our Family Tree: An Evolution Story
bircok fikir verdi bana sadece baslik itibariyle. Sagol Acalya.lugesya

Din ve her türlü inanışlar her zaman olduğu gibi kişiye özel konulardır. Biz Allahın varlığına inanan ebeveyinleriz ve kızımıza da bu inanışı vermek istiyoruz. henuz kızımız küçük  ama soru sorduğunda bazı cevapları kendi inanışlarımız paralelliğinde ve mutlaka bir uzmanın yardımı alınarak cevaplayabilmek istiyorum. Şu bir gerçek ki ben ne verirsen vereyim kendi sorgulama yaşı geldiğinde kendi doğrusunu bulacaktır, belki benimki ile aynı belki de değil.


busraa

"Açalya ''allah bazı kişilerin inandığı birşey, bizi allah yarattı diye inanıyorlar. Ben ve baban buna inanmıyoruz" diye açıklarım demiş ya, aslında burada kendisi de bir taraf seçmiş ve çocuğuna da seçtirmiş oluyor.Normal olan da bu tabii ki.Yani kendisinin seçim yapabilceği yaşa kadar beklememiz mümkün değil.
Anne - baba hangi inança/inançsızlığa mensupsa çocuk da ebeveynlerinin yanında  o inancı benimseyecektir.Zaten bizim kesinlikle doğru dediğimiz bir şeye çocuğumuzun yüz çevirmesine pek de gönlümüz razı olmaz.
Allah/tanrı inancına sahip olmayan ailelerin ne yapması gerektiğini hiç düşünmedim bu konuda ama,
Eğer yaratıcıya inanıyorsanız, Allah kahretsin, Allah taş yapar, Allah belanı versin gibi cümleleri hayatımızdan çıkarmalıyız.Allah'tan ziyade peygamberden bahsedilebilir diye düşünüyorum küçük yaşta.Çünkü o daha somut bir kavram, Allah'ı da sorarsa onu da somut kavramlarla anlatmaya çalışmalıyız.Diye düşünüyorum.


Kaymacina

din konusu ne kadar hassas değil mi? Oğlum henüz 2 yaşında böyle bir derdimiz henüz yok ve bizim aile yapılarımız babası ile oldukça farklı...ben dinden uzak bir aileden geliyorum, dedesi ise bir hacı.
İnanıyorum ama hayatımı buna göre planlamıyorum, oğlumunda devamlı surette allah demesinden veya Allah vasıtasıyla korkutulmasından hoşlanmam.
Ben Allah'ın yada ona her ne diyecekseniz insanları sevdiğini ve onların  kötülüğünü hiçbir zaman istemediğini düşünerek büyümesini ve yobaz saçma sapan yönlendirmelerden uzak kalmasını istiyorum.
yani aslında bu din konulara çok kafa yorsun istemiyor, nasıl iyi hissedecekse öyle inansın ve hissetsin.
Ama Açalya'nın dediği gibi TR de insanları kendinizden,ailenizden,hayatınızdan uzak tumanız o kadar zor ki...ufak ufak bizler gibi karışılmasını istemeyenler çoğalıyor da söyle ağız tadı ile çocuk yetiştirmeye çalışıyoruz.
Elfana, soruna gelince bence çok detay vermeden ama genel olarak dünya üzerindeki farklı dinler olduğunundan ve nasıl dua ettiklerinden bahsedebilirsin.Ve eğer sizde yemekte dua etmiyorsanız, Cailoada görmüş olsada bunun sizin evinizde uygulanmadığını açıklayabilirsin diye düşünüyorum. ay çok kişisel bir konu ya bu ne diyeceğimi de şaşırdım hani.ElfAna

Kaymacina, inanislarla ilgili cok guzel bir kitap gordugumu hatirliyorum. Inkilapta miydi acaba?
Cevaplamak için Üye ol