Aşamalı olarak sütten kesme..

bh1986 soruyor: 6

Kızım 2 yaş olunca sutten kesmeyi planlıyorum fakat şimdiden kademeli olarak başladım..2-3 saat arayla emziriyorum..emme sıklığını azaltarak 3 ay içinde en son geceyi bıraktırmak ssuretiyle emmeye son verelim istiyorum..sorum şu ..kademeli bıraktırmayı başaranların tecrubesini öğrenebilir miyim? Memeden kesme surecinde yatmadan önce sut içirmeye ne zaman ve nasıl alıştırdını

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


eseyna

Ben once gece emmesini 8. Ayda biraktirdim oda geceleri kesintisiz uyudu bende. Gündüz de her uykudan uyandiginda emzirdim onun dışında kesinlikle emzirmedim ki oğlumda emmek istemedi zaten. Sabah uyandığında ve ogleden sonra uyandığında.. bu durum da yaklaşık 1 yaş civariydi. 17 aylikken tamamen bıraktık.


Sanemm

Çok özel değilse sütten kesme nedeninizi öğrenebilir miyiz ?

Eğer bir sağlık problemi yoksa keşke kesmeseniz. Emin olun o hazır olduğunda siz isteseniz de emmeyecektir. Sizinle kurduğu bu maddi ve manevi bağı kendi hazır olduğunda bırakması, psikolojik olarak da evladınıza büyük katkı sağlayacaktır.


green82

Bence de aşamalı kesmek en iyisi. Zaten düzenli emiyorsa kolay olacak. Gün içinde her şey için canı sıkıldıkça, morali bozuldukça meme isteyen bir çocukta belki daha zordur birden kesmeye gidiliyor sanırım.


Biz de en son geceyi bıraktık.  Gündüz bıraktıktan sonra süt de azalıyor zaten daha kolay oluyor. Akşam yemeğinde güzelce karnını doyurup, sütünü kısa süre sonra veriyordum. Teklif etmeme ve dikkatini dağıtma şeklinde. Yani azaltmaya başlayınca kendiliğinden bırakma gibi bir sürece girildi. Bırakıyoruz, bitiriyoruz tarzı konuşmalar yapmadım. Nasıl yaşı geldi yavaş yavaş ek besinlere geçtik, öyle yavaş yavaş bıraktık. Ne ben üzüldüm ne o.


Son olarak da her şey zamanında güzel diyorum, herkesin gönlünce olsun.bellroad

ben asamalı kestim. 20. ayında gece beslenmesini kestim,gece her uyandıgında "gece meme yok gunduz olunca" dedim, geceleri 3-4 kez uyanırdı uyanmaları bayagı azaldı. ben calıstıgım icin eve gelince, 2 saat sonra, uykudan once ve sabah kalkınca 4 kez emer, haftasonu 5 kez olurdu. önce eve gelince ogununu kestim, hemen oyuna basladım veya parka cıkardım. 1 hafta eve geldiğim haricinde digerlerini verdim. sonra sabah ogununu kestim, bazen evden erken cıktım bazen babası ilgilendi. sonra aksam ogununu derken hepsi 1 hafta 10 gun icinde istemez oldu, sadece uykudan önceki kaldı. onda da surekli bigun memeler gidecek, gelmeyecek, sen bardaktan iceceksin vs demeye basladım ve bardaktan sut vermeye basladım, ama hala biberon istiordu ben de zorlamadım biberonla verdim. biberonla sutu icer biraz meme emer o sırada ben 10a kadar sayarım 10 oldu mu hadi bırakalım uyuyalım derim, ben abi oldum der uyurdu. 1 ay kdr sadece uykudan önce 10 saniye kadar emzirdim. sonra 3 gun ayrı kaldık is icin, giderken memeler gidecek orda kalacak vs demistim, donunce 1 kez emzirdim sonra uyku oncesi istedi vermedim 1-2 dakıka agladı, uyudu. aksam uykusunda yine istedi yok gittiler dedim tamam dedi uyudu bir daha da hic istemedik, 1-2 kez memeler gitti dedi. ama bir daha lafını bile etmedi. cok kolay oldu ama 2 ay surdu tam bitirmesi.


bh1986

Çok teşekkürler arkadaşlar..tecrubeleriniz aydınlatıcı oldu benim için.sanemm ben aksne ne kadar emzirebilirsem kar diye duşunenlerdenim.benim niyetim şu an kesmek değil zaten 3-4 ay surebilecek bi sureçten bahsediyorum..aşamalı kesmek hem benim hem de kızım için en iyisi olacak..


mustafamami

ben de aşamalı kestim. emerek uyumaya alışmıştı. gece uyumadan öncekini kesmeyi denedim çok ağlayınca vazgeçtim. 

- önce gece kalktığı zamankileri kestim. ağladı tabii ama babası gitti, bir süre sonra alıştı. 
- kreşe gidiyordu, o sebeple zaten 1 yaşından itibaren hafta içi gündüz memeleri kesilmişti. kreşte bir hafta kadar öğlen uykusuna yatmakta zorlanmıştı ama sonra alıştı. 
- kreş çıkışı arabada emziriyordum tehlikeli olduğunu bile bile :(. ikinci olarak onu kestim. onda da araba koltuğunu değiştirmiştik yenisi gelince 2-3 günü içinde alıştı. 
- en son sabah uyandığındaki emmesi kalmıştı. artık odasından kalkıp yanıma gelip azcık emiyordu. sonra iyice azaldı zaten süt. bu arada yeniden hamile kaldığımı öğrendim, bir süre sonra artık tadı mı değişti ne olduysa kendisi bıraktı... 
bellroad'un da yazdığı gibi konuşmak da çok işe yarıyor. bizde "daha dün annemizin" melodisinde "artık abi oldum ben" şarkısı vardı :))  Cevaplamak için Üye ol