Zor Bebek ve Baby TV

selencem soruyor: 10

Oglum ilk baştan beri zor bebeklerden (high need baby) oldu. Ilk 3 ay  
sadece agladi, onu oyalamak, onunla oynamak hep yorucu oldu. Ilk  
gunden beri hep istedigi oldu cunku kendini kasti, ogurene kadar  
agladi, tepindi. Sakinlesmesi ise saatler surdugu icin biz hep onu  
anlamaya ve ihtiyaclarini sevgiyle yerine getirmeye calistik. Ben  
cocuk buyutmede ekollere, yontemlere inanmiyorum. Her cocuk ozeldir ve  
ona gore davranilmalidir. Artik 1 yasinda ve hayatimiz cok da zor  
degil. Yurumek ve arabalar onu mutlu ediyor. Yeme konusunda orta  
karar, gelisimi normal. Tum bunlardan sonra gelelim konumuza: baby tv!  
Biz 9 ay hic tv acmadik, 3 aydir ara ara izletiyoruz. Cok guzel tepki  
veriyor, guluyor, ayni oyunlari yapiyor, dans ediyor. Sadece 1-2  
haftadir surekli acmak istiyor, acinca biraz izliyor, sonra  
oyuncaklarina donuyor. Arada kalkip diger odalara gidip orada oynuyor.  
Yani gunluk hayat devam ediyor. Tek ki tv kapanmasin. Hatta  
yemeklerini de tv karsisinda istiyor. Simdi herkes bana yapma, acma  
diyecek. Ama bu o kadar kolay degil. Biz onu aglatarak buyutmek  
istemiyoruz. Zaten acmazsak deliriyor, ofkeleniyor!
Ablam ben olsam 24 saat ağlatırdım ama eğitirdim diyor.
Etrafimda buyukler biz tv karsisinda buyuttuk, yedirdik sizler iyi durumdasiniz diyor.  
Mesela 21 yasindaki saglikli beslenme meraklisi, unlversite ogrencisi  
kuzenim tv ile buyudu ve yedi. Ama gene de icim elvermiyor butun gun  
tv acmaya, oyuncaklarina yonelsin, kitap baksin istiyorum. Ustelik  
yeni jenerasyonda ise tv tam bir dusman, seytanin ta kendisi. Bu işin  
ortasi yok mu? Sorum budur. Hiç açma ya da aç gitsin disinda bir  
cevap ariyorum :)

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


nilaylilayla

bizde de gündüz tv komple kapalı,akşam babası izlerken salona götürmüyorum,bu aralar baby tv'yi ,çok delirince ,yani artık hiçbirşekilde oyalayamıyorsak açıyoruz,pek seviyor eğleniyor,hatta transa geçiyor:(...15 dk sonra alıp dikkatini başka yöne çekiyoruz,unutup gidiyor..

bazen de görüntüyü kapatıp,sadece şarkıları dinlesin diye sesi açık bırakıyoruz,diğer odadan duyunca gülmeye,sallanmaya başlıyor:)

bizimkide ,yemek yerken tam tersi, baby tv açıkken yemiyor,ağzını kilitleyip tv'ye kilitleniyor..sessiz ortam olmalı..

bir fikir olarak,diğer sevdiği şeylerle oyalayıp,çok sıkışınca tv'yi açarak ve süreyi git gide kısaltarak,ilgisini azaltmaya  çalışmak bir yol olabilir..


selencem

henna biz de bunu deniyoruz ama maalesef zor bebeklerin dikkatini dağıtmak oldukça zor. bu arada belirtmemişim. ben çalışıyorum. baba evde çalışıyor ve türk babası klasiği olarak oğlunun ağlamasına dayanamıyor ve açıyor tv.yi. zaten herşey böyle başladı, Yani ben bu işe el atacaksam hayatımda çok kavgalı ve zor bir süreç başlayacak.


Yenidenanne

1 yaşında bile olsa kuralı biliyorlar. Bir saat aralığı belirleyin, örneğin, yemekten sonra yarım saat gibi. Hergün bu saatlerde izlemesine izin verin. O unutsa bile senin tv saatin geldi deyip izlemesini sağlayın. Kendisi istediğinde açmanız için ısrarcı olacaktır, ama siz de  "hayır" ınızın sesinizle, davranışınızla arkasında olmalısınız. Annelik böyle durumlarda gerçekten yıpratıcı olabiliyor.


lopikcim

biz de maalesef çok zorda kaldığımızda açıyoruz babytv yi, ama programlara biz de katılıyoruz, karakterlein yaptıklarını tekrar ediyoruz, sürekli konuşuyoruz, gülüyoruz , beraber hokypoky dansı yapıyoruz vs( hiç açmasak daha mutlu olacağım ama maalesef olmuyor-biz beceremedik)..kapatmamız gerektiğinde de umutun annesinin dediği gibi sevdiği programın bitmesini bekleyip babytv uyudu deyip kapatıyoruz..bir süre bakakalıyor, sonra oyuncaklarına dalıyor..çok mızmızlanmıyor


selencem

Keşke bu dediklerinizi yapmamış olsaydım. Ama biz bunları zaten yapıyoruz. Daha doğrusu yapmaya çalışıyoruz ama deliriyor. Kendini kasarak tepiniyor, ağlıyor. Ağlamasına izin mi vermeliyim, saatlerce... Boğazı tahriş olana dek, canını yakana dek?nilaylilayla

Hayır tabiki,fayda zarar analizi yap ve hangisi daha zararlı karar verip ona göre davran derim..zaten huylarının ve alışkanlıklarının dönemsel olduğunu düşünüyorum..kısa bi süre sonra tv sevmez olacak ve kendisi izlemek istemeyecek belkide..çatlayarak ağlamasındansa izlesin,en azından çok sevdiklerini..


ozgeozc

aklıma şöyle bir şey geldi: acaba kumanda ile oynamayı seviyor mu? kumandanın tv'yi açtığını veya kapadığını biliyor mu? öyle ise tv'yi kumandadan açmak ve kapatmak oyunu ile tv'yi kapatmanın da oyun olabilecegini ogrenip bundan keyif alabilir mi? sonra dikkati kumandaya kaysa ve kumanda ile oynasa mesela , tv'nin sürekli açık olup olmadığı ile ilgilenmeyebilir mi ki?

sadece öneri benimki, bizdeki durum şu: tv gündüz hep kapalı oluyor, akşam sekizden sonra açıyoruz ve bizim izlediğimiz programlar açık oluyor. reklam dışında tv ile ilgilenmiyor. akşam yemek yerken zorlanmamız durumunda klip seyrediyoruz birlikte. bilgisayarımız tv'ye bağlı. görüntüyü tv'ye aktarıyoruz. örneğin 'who let the dogs out' ve de 'begging' bu aralar favorisi. bunları seyrederken yemeğini bitirdikten sonra kumandadaki onun da bildiği tuş ile kapatıyoruz. daha sonra açılmasını isterse etrafta kumandayı arıyor, bulamayınca mızlanıyor ama eliyle 'yok' işareti yapıp başka şeylerle ilgilenmeye devam ediyor.


toscana

merhaba,

bende tv konusunda çok hassas davranmak isterdim fakat bu çok kolay değil.bizde maalesef  tv tüm gün açık.oğlum tv'ye bakmıyor bile.ilgilendiğin şey sadece oynamak ve onunla beraber olmam.bence çok katı kurallar olmamalı.sonra birden televizyonu görünce daha bağımlı halede gelebilir.selencem

umutun annesi, sonsuza kadar sürüyor maalesef, bakıcı en rahat dikkatini dağıtan, en az onunlayken açtırıyor neyse ki :) kendine zarar verene dek devam ediyor çıldırması :/ ozgeozc, kesinlikle deneyeceğim. belki işe yarar. hatta kumandalı radyo alabilirim belki :)) çok teşekkürler.


karadut

Baby Tv. ve türevleri yayında olmasa ne yapardınız onu düşünün... Ama artık televizyonla tanışmış, bağımlılığını azaltarak yok etmekten yana bir fikir geldi aklıma mesela , NBA Tv gibi sürekli benzer hareketlerin ses ve ışıkların olduğu bir kanal açsanız ilgisi ve tutkusu dağılılırmı acaba..?Cevaplamak için Üye ol