Yoğurt

Mira_nur soruyor: 10

merhaba benim kızım 8 bucuk aylık normal ev yapımı yogurt yemiyor. kayınvalidem hergün büyümix yediriyor 2 kutu. sakıncalımıdır sizce ?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


berlindenbirseda

2 kutu büyümix=80 gram
80 gram büyümixte Sütas'in web sayfasindaki verilere göre 11,8 gram karbonhidrat var ki bunun ezici cogunlugu bildigimiz seker (seker, misir nisastasi ve üzüm suyu konsantresi), bu da yaklasik 2,5-3 küp sekere (1 tanesi 4 gram) karsilik geliyor.

Ben sahsen 8,5 aylik bebege günde 2,5-3 küp seker vermezdim. Sakincali demiyorum, ama gereksiz bence sirf yogurt yesin diye o kadar seker vermek. Süt iciyor (emiyor ya da formül mama aliyorsa), peynir de yiyorsa, yogurt da yemeyiversin, elbet alisir.

Pekmez ya da recelle tatlandirmak da düsünülebilir ama onlarin da en az %60'i seker. 1 yemek kasigi pekmezde (yaklasik 20 gram), en az 12 gram seker var mesela.


Mira_nur

emmiyor ama devam sütü verıyorum onuda fazla almıyor. teşekkür ederim cevabınız için.


sinemmom

bence kv niz büyümix verdiğinden yoğurt yemiyor.. 8 aylık bebeği alıştırmak zor değil bence..


m_eymen

berlindenbirseda ya aynen katılıyorum. Meyveli yoğurt yiyorsa evde yapmayı denediniz mi? Benim bebeğim de çok severek yemiyor gibi. Dün cici bebe koydum içine. Güzelce yedi. Bisküviyi yavaş yavaş azaltarak yoğurtu artırırım zamanla. 


Mira_nur

ben çalıştığım için yanında değilim o sebeple gündüzleri büyümix vermeye devam ediyor.maviboncukk

Buyu ixin tadi a alistiysa ev yogurdu u yemez zaten. Cocuklariniza ne kadar islenmis, komplike gida verirseniz, dogal , basit gidalari o kadar reddederler..


maviboncukk

8 aylik bebegin hazir gida almasi dogru degil, annesi sizsiniz. Sizin yonlendirmeniz daha dogru olur.


berlindenbirseda

Bence babaannesi ne de güzel yiyor diye seviniyordur, tatli tabii hangi bebek yemez, kadincagizin cocuk büyüttügü yillarda kim biliyordu sekerin olasi zararlarini... Aranizdaki iliskiye bagli olarak durumu aciklayip yedirmemesini rica edin bence.denizanasi88

Meyve püresi yaparak tatlandırabilirsiniz.

Muz veya elma olabilir.


sefemu

büyümix boş paketlerini atmasın babaanne içine meyveli yoğurt yapıp koyun :) arkadaşımın bebeği bayılmıştı "yeni" büyümixine:)Cevaplamak için Üye ol