Bebeğim beni emmek istemiyor

zeynep75 soruyor: 10

5.5 AYLIK BEBEĞİM VAR SÜTÜM AZ OLDUĞU İÇİN DOĞDUĞUNDAN BERİ BİBERONLA MAMA VERİYORUM HEMDE EMZİRİYORUM . BİR AYDIR BEBEĞİM BENİ EMMEK İSTEMİYOR. EMZİRMK İÇİN KUCAĞIMA YATIRDIĞIMDA KAFASINI GERİ ÇEVİİRİYOR ÇIĞLIKLA AĞLIYOR ZATEN SÜTÜM AZ İYİCE KESİLDİ BİTMESİN DİYE ELİME SAĞIYORUM ELEKTRİKLİ VE ELLE POMPA ALDIM AMA ONLAR HİÇ SÜTÜMÜ SAĞMIYO Bİ DAMLA BİLE SÜT ÇIKMIYO GECE GÜNDÜZ ELİMLE SÜT SAĞIYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLUN

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozlemkaracan

Biberona daha cok alısık oldugu icin emmek istemeyebilir belki. Sagdıgın sutunu biberonla icmiyormu. Bu arada avent'in manuel sut pompasını tavsiye ederim. Ben onu kullanıyorum ve mukemmmel sagıyor. Ondan once 2 tane pompa aldım hicbir ise yaramadı ama avent cok iyi.


ozlemkaracan

Bir de eger dis cıkartma donemiyse o yuzden de emmek istemeyebilir benim bebegim suan 5 aylık bizde aynı seyi arada yasıyoruz ama ben zorlada olsa emzirmeye calısıyorum istemedigi zamanlarda.insallah emmeyi bırakmaz canım.


nevinc

Mrb benim minik bizdikta ara ara aynisini yapiyo ben böyle durumlarda uyuduğu zaman memeyi veriyorum o zaman aliyo size tavsiyem pes etmeyin sevgiler :)


okurk

Az da olsa sütünüz geliyorsa bencede pes etmeyin.Bu sorunu yaşadığımda az ağlamadım.Bazen yapıyor işte bu bızdıklar böyle üzüyorlar bizi.Mama vermeyin biraz aç bırakıp emzirmeyi tekrar deneyin ara ara bunu uygulayın vazgeçmeyin.İnşallah sizinkide emmeye tekrar dönücektir.


serasezi

O kadar iyi anlıyorum ki sizi... Ben de aynı sıkıntıları yaşadım. 2-3 aylıkken memeyi bırakma aşamasına gelmişti; şimdi 1,5 yaşında ve hala emiyor. Arkadaşlar güzel demişler, pes etmeyin lütfen, çok kararlı olmanız lazım, en ama en önemlisi bu. Benim de çok dertli olduğum bir konu olduğundan uzunca yazmaya çalışacağım; umarım deneyimlerim sizin için de faydalı olur:


Doğduğundan beri sütüm çok azdı; 40 gün direndim ama hiç kilo almayınca ve çocuk neredeyse bir deri bir kemik kalınca mama takviyesine başladık. Mama-meme beraber gitti. Biberona alışmasın diye uzun süre mamayı kaşıkla verdim. Ama büyüdükçe ve mama miktarı arttıkça kaşıkla vermek çok zorlaştı; en düşük akışlı Avent yenidoğan biberonunu denedim. Bir süre biberon-meme beraber gitti. Önce emziriyor ardından biberon veriyordum. Sonra aşama aşama biberon aldığı zamanlar çoğaldı, meme emdiği zamanlar azaldı. Biberonu önce vermeden memeyi hiç almaz oldu. Önce biberonla karnını doyurup sonra memeden 1-2 fırt çekip bırakıyordu. Sonunda da memeyi hiç kabul etmez oldu. 

Kimi bebek biberonu ve memeyi aynı anda alıyor; biberondan emmek memeyi bırakma nedeni olmuyor. Doğduğundan beri hem emzirip hem biberon veren arkadaşlarım var. Ama kimisinde de aynen benim oğlumda olduğu gibi biberon galip geliyor. Bilmiyorum belki süt az olduğundandır. Bari sağıp sütümü biberonla vereyim dedim ama sağınca da hiç gelmiyordu. Abartmıyorum Avent manuel ve elektronik pompa ile 5 ml bile çıkaramıyordum. 

Olabildiğince okuyup araştırmaya çalıştım ve aynı anda şunları yaptım: 

- Sütümü hem sağabilmek hem de artırabilmek için motoru güçlü bir pompa kiraladım. Ameda Lactalin istemiştim ama ellerinde yoktu; Spectra 2 gönderdiler. Hastane tipi bu pompaların motor gücü bizim ev tipi pompalarla kıyaslanamaz. 2 ay bende kaldı. (sonra kiraladığıma pişman oldum, iki ay kiralayacağıma baştan ikinci el bir tane alsaymışım dedim. Neredeyse aynı hesaba geliyor, deneyebilirsiniz.) Gün içinde fırsat buldukça ve geceleri olabildiğince sağdım. Başlarda değil ama zaman ilerledikçe her sağımda 60 ml'ye kadar süt çıkarabildim. Bu sıkıntıyı yaşamayanlara tuhaf gelebilir ama emzirdiğim şu 1,5 yıl boyunca 60 ml benim için zaferdi :)

- Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama memeyi emmek istemeyen bebeklere 3 gün boyunca yalnızca meme sunulunca mutlaka kabul ettiklerini okumuştum. Aynen böyle oldu. Mamayı ve sağdığım sütü kaşıkla verdim ve sürekli meme teklif ettim. Hakikaten 3 gün sürdü memeyi tam anlamıyla alması. İlk gün çok, ikinci gün daha az, üçüncü gün çok az ağladı. 3. günün gecesinde artık meme emiyordu. İşte en zoru bu 3 gündü. Gelen giden "yazık değil mi, ne eziyet ediyorsun çocuğa, versene biberonu" dedi durdu. Anlatamadım kimseye, onun iyiliği için olduğunu. Bu kadar az sütü olan bir anne sürekli sağıp besleyemez ki çocuğu, o süt de kalmaz azalır zamanla. Oğlumun az da olsa anne sütüyle büyüyebilmesi için o 3 gün çok önemliydi. Eğer o zaman pes etseydim 3 ayı bile dolmadan sütten kesilmiş olacaktı.

- Avent yenidoğan biberonu bu sorunu çözene kadar görmemek üzere rafa kaldırdım. Kaşık biberon arayışına girdim. Sıvı mama vermek için uygun tek kaşık biberon Medela'nınki. (Medela Soft Cup Kaşıklı Biberon diye geçiyor). Ondan aldım ve mamaları bu biberonla vermeye başladım. Bu normalde yeni doğanlarda kullanılan bir biberon ama biz 7 ay kullandık. Bu biberonda bebek pek emmiyor, sütü yavaşça ağzına akıtıyorsunuz. Herhalde emme güdüsünü tam tatmin edemediği için biraz kaşık biberonla mama alıp sonra memeye dönüyor, biraz emdikten sonra yine biberona yöneliyordu. Aylarca böyle devam ettik, görenler gülüyordu :) Ama bence kaşık biberon memeye daha fazla bağlanmasını sağladı.  

7 ay dolunca Avent yenidoğan biberonu tekrar çıkardım. Artık memeye iyice alıştığı için mamayı normal biberonla alması sorun yaratmadı. 10 ayı dolana kadar tek delikli yenidoğan başlığını kullandık. 10 aydan sonra 2 deliğe, 13 ayda 3 deliğe geçtik. 

Şimdi ise mamayı bırakalı çok oldu ama memeye devam :) Biberondan emme alternatifini kaldırırsanız eninde sonunda memeyi alacaktır diye düşünüyorum. Yeter ki kararlı ve dirayetli olun. Ama tüm çabalarınıza rağmen yine almazsa daha fazla dert etmeyin, olan sütünüz de gitmesin. Güçlü bir pompayla sağmaya devam edin. 

Umarım her şey yoluna girer...habibe_88

http://www.nurturia.com.tr/questions/c1ec9536-c78a-4f5d-aef7-a15700a7ef5c/1/anne-sutunden-baska-birsey-bilmeyen-bebegim-beni-neden-emmek-istemiyor

inceleyebilirsin zor oldu ama başlarda sonra 2 yaşına kadar emzirdim inşallah allah sana da nasip eder:)


zehraf

Slm , serasezinin bahsettiği 3 günlük emzirme olayını ben yaptım, emzirme Kampı deniyo ismine. Benim yawruşum da 3200 Doğdu 15 günlükken ateşlendi , bezinde kiremit rengi lekeler oldu apar topar gittik hastaneye, 2850 ye düşmüş doktor bu bebeğn Çoktan dogum kilosuna gelmesi gerekiyodu dedi, beslenmemiş susuz kalmış bence hemen mamaya başlayın dedi. Bu arada benim göğüslerime ileri derecede yara olmuştu böyle kanamalı falan felaket bişey. Hem Göğüs kalkanı takıyordum hem de kanayan kısmını Minicik bantlarda kapatmaya çalışıyordum yawrumun Ağzına gitmesin diye, sonra tabi benim minik bu şartlarda ne kadar emebildiyse işte kilo kaybetmiş. :( hasılı biz mamaya başladık mecburen, ama en büyük hatam biberonla vermekmiş bunu bi kaç gün sonra anladım, bizimki iyice emmeyi bıraktı göğsüme yaklaşınca Çığlık çığlığa . Tabi bu mama yedikçe ben hüngür foşurt ağlıyorum banyoda, iyice psk bozuldu yawruma anne sütü veremicem diye, bu arada lansinoh elektrikli pompaya sağıp vermeye başladım ama o emmeyince yine kar etmedi. Sütüm gitgide azaldı , çok ağlıyordum belki onun da etkisi vardı azalmasında. Sütüm artsın diye içmediğim şey kalmadı. Bebek uyuyunca internetten sütümü nasıl arttırırım diye sürekli arast. Yapıyordum. Bi blogda okudum bu emzirme kampını . 3 gün boyunca sadece bebek emziriyorsun tek vazifen bu. 3 günün sonunda hem bebek memeye bağlanıyor hem sütün artıyo. Yapmaya karar verdim ama bizim evde pek mümkün değildi , çünkü mama Yasak bu süreçte. Hele biberon tamamen Kalkıyo.bebek ağlasa da emmek zorunda. Yapmaya başlıyorum ama eşim çocuğun o haline dayanamıyo hemen mama yapıp getiriyordu. Ne kadar söylesem olmuyor dinlemiyor üstüne bu anne sütü meselesini abarttığımı söyleyip kızıyordu çocuğu ac birakıyorsun diye, sonra 2 gün bi gece çocuğu da Alıp bi arkadasa gittim Sağolsun çok destek oldu bana. Ağlasa da memede tuttum iki gün boyunca . Mama da sadece 30 ml (çok aç kalmasın diye) kaşıkla verdik. Tabi bu arada süt yapıcakardan da içtim . Şu şişede milkway lerden. Çok şükür o emzirme Kampı sonunda Rabbimin izniyle tamamen memeye geçtik mucize gibiydi hala inanamıyorum. Çok şükür Rabb'ime . Sakın pes etmeyin . O blogda bi anne emzirme kampını da denemeden kesinlikle mamaya bağlanmamalı diyordu çok HAKLI son çare denemek lazım , yine olmadı nasip demeli . Şimdi yawruşum 5 aylık sadece anne sütüyle dewam ediyoruz ama şu aralar durmak istemiyo göğsümde sorun süt azlığı degil sanki oyun istiyo bi emiyo bi kafasını çeviriyo. Göğsüm için Israr edince baslıyo ağlamaya , diş çıkarması Başlamış olabilir mi bilmiyorum, sürekli Balı akıyo ağzından , elini hep Ağzına götürmek istiyo ne olabilir sizce ;((( napıcgmızı bilmiyoruz


ferayeelgin

Benim kızımda emmeyen bebeklerden.ne 3 günü 1 hafta denedim yinede emziremedim.ama sütüm çok boldu hiç mama vermeden 1,5 yıl sağarak biberonla verdim sütümü.artık hiç içmemeye başlayınca anne sütünü dolapta kalanları yoğurt yapıp yedirdim.benide çok üzdüler başta emzirmezsen sütün kesilir diye ama ben yılmadan 3 saatte bir madela Marka elektrikli pompamla sağdım sütümü.gece bile mutlaka 2 kere sağıyordum.meme başlarım çok büyüktü yavrum istesede doyacak kadar ememiyordu.serendipadasi

Gozlerini kapatip derin uykuya gecmesine firsat vermeden deneyin..derin uykuya gecince almiyorlar cunku..


busss_1

Şu An bende aynı sorunla karşı karşı karşıyayım bebeğim 3 ay bir haftalık ve bir haftadır emmeyi reddediyo kucağıma aldığımda feryat figan aglıyo çok üzülüyorum :(( geceleri uykuda alıyo sadece gündüzde sallayıp uyanırken tam verebilirsem veriyorum veremezsem de sağıp kaşıkla veriyorum sütümde o kadar bol ki bir haftadır ağlamaktan bittik yawrumlaCevaplamak için Üye ol