Bebeğim geceleri uzun uyuyor

kyhanbilge soruyor: 7

Selam arkadaşlar benim 22 günlük bebeğim geceleri deliksiz 5-6 saat uyumaya başladı, karnı acıkmıştır diye arada kaldırıp emzirmeye çalışıyorum ama kesinlikle ağzını açmıyor ve uykudan uyandırdığım için huzursuz oluyor, sizce uyusun mu yoksa zorla emzirmeye mi çalışayım.

Birde ben sütüm artsın diye gün içerisinde bi dolu çay içiyorum ve bu çayların çoğunun içinde anason var anason bildiğ,m kadarıyla uyku yapıyor günde 5-6 bardak çay fazla mı ? acaba

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Bona

5-6 bardak çay çok fazla , neden o kadar çok içiyorsunuz ki?
süt yapan en güzel ve en doğal içecek su'dur.. 1-2 bardak çay için , 5-6 bardak su için :)
şu anda doktorlar ne diyor bilemiyorum ama ben doğum yaptığımda 3 saatten uzun uyutmayın, mutlaka emzirin derlerdi..uyku saati konusunu doktorunuza bir danışın dilerseniz..ama bu kadar çok çay içmeyin her ne kadar bitkisel de olsa herşeyin fazlası zarar..


esilammm

canım ben ilk ay aklımı kaçıracaktım bu uyku yüzünden.doktorlar en fazla üç saat uyut dediler sonra emzir.nerdee?altını açardım uyansın da emzireyim diye yok,benim kuzu uyansa bile emmezdi.bazı geceler 5-6 saat uyurdu..kesin kilo almadı diye gittim 1 kilo 140 gr almmış.sarılık olur dediler allahıma çok şükür hiç öyle sorun yaşamadım.ilk 5 gün tehlikeli...sen yine de elinden geleni yap ama benim gibi çok takma


chroma

Kıymetini bilin bu günlerin, siz de bol bol uyuyun :) Bizim kız da öyleydi, büyüdükçe bozuldu gece uykusu.
Ben uyurken hiç uyandırmazdım. Ne emzirmek için ne de altını değiştirmek için bozmadım uykusunu, kaka bile yapsa açmadım altını. Sadece 2-3 saate bir gidip nefes alışına felan bakardım. O kadar güzel ve huzurlu gözükürdü ki, kıyamazdım uyandırmaya. Doktorlar uyandırın dedi ama ben bebeğimin içgüdülerine güvendim. Acıkırsa uyanır zaten diye düşündüm.


Bona

kaka yaptığında bile açmadınız mı??


chroma

Hayır açmadım :) Uyanınca hemen temizleyip yıkadım popişi. Bazen taşma oluyordu, o zaman da komple üstünü değiştirip yıkıyordum Simay'ı. Zaten 3 aylıktan sonra uyurken kaka yapmayı bıraktı.


burcaksahin

Kyhanbilge,daha önceki sorularda yazdıklarımı tekrarlıyorum. ;)

İlk 3 ay bebeği istediği an emzirmek veya beslemektir "bana göre" doğru olan.

Bu istediği an 30 dk veya 2 saat ara ile olabilir. Ama bu araların 3 - 3,5 saati aşmamasına dikkat ederdim.

Arda sanırım 2,5 aylıktı. Bir gece ikimizde uyumuşuz ve uyandığımda 7 saattir emişmemiştik. Hemen panikleyip uyandırmıştım. 3. ay kontrolümüzde dr'a sordum.
"Eger gelişimi ve sağlığı yolundaysa 2. aydan sonra geceleri 1 öğün atlayabilir, uyandırmayın." demişti. Yani en fazla 3 saatte bir besleniyorsa 1 öğün atlama 6 - 7 saat araya denk geliyor.

Doktorunuza da danışın derim.

Uyandırın dediğim için bana kızacak anneler vardır belki ama bebeğiniz daha çok minnak, sonra güzel güzel uyur inşallah.

chroma,

gerçekten çok şaşırdım ve iki kere okudum. Kızınız sabaha kadar poposunda kaka ile rahatsız olmuyor muydu peki??

Şaşırdım fakat bilirim ki "Annelerin doğruları sorgulanmaz".


chroma

Burcaksahin, kakadan dolayı hiç rahatsızmış gibi gözükmüyordu :) İlk aylar premium care kullanmıştım, belki onun bir etkisidir, bilemiyorum.
Ayrıca, Simay'ın uykuya dalması biraz zor oluyordu, herhangi bir nedenden dolayı uykusu bölününce de (ani bir ses veya uykuda konan bir öpücük vs gibi) çok ağlıyordu. Biraz da o yüzden bilinçli olarak hiç bölmedim uykusunu.Cevaplamak için Üye ol