flor takviyesi

ipek soruyor: 7

6. ay kontrolüne gittiğimizde, doktorumuz eğer kullandığımız sudaki flor miktarı 0,3  ppm'in altında ise ilave olarak 3 yaşına kadar 0,25 mg, 3-6 yaş arası 0.50 mg flor vermemiz gerektiğini söyledi.

belli başlı büyük içme suyu firmalarını arayıp sordum fakat hiçbirinin flor konsantrasyonu 0,3 ppm'e yaklaşmıyor bile. mecburen dışardan flor desteği verecekmişiz gibi gözüküyor,eğer floru yeterli içme suyu bulamazsak tabi.

sizin bildiğiniz, flor konsantrasyonu yeterli içme suyu markası varmı? yada flor desteği kullanıyormusunuz..

teşekkürler

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Zelal_

Selamlar İpek,
Biz de flor desteği kullanıyoruz, güneşten yeterince faydalanamadığı dönemlerde D vitamini ile birlikte Flor içeren D-Flor adlı damlayı kullanıyoruz, güneşten yeterince faydalandığı dönemlerde de Zymafluor adlı flor tabletini kullanıyoruz.


ipek

görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

zeropoint, damla kullanmak daha mantıklı aslında nasıl olsa hergün d-vit3 veriyorum. ikisi bir arada çıkar o zaman :)


handepamuk

Bir diş hekimi anne olarak fluor tabletleriyle ilgili son dönem çalışmalar kafamı karıştırdı arkadaşlar ..Paylaşmak istedim..
Biz okuldan mezun olurken(2001)flor çok popülerdi,ilerde çocuğum olunca kesin zymaflour başlarım derdim çok net hatırlıyorum..Tabi o zamandan bu zamana herşey çok değişti,literatürler de öyle..

Bildiğiniz üzere oral yolla alınan flor elementi diş minesinin dirençli olmasını ve çürüklere karşı ileriki yıllarda korunmasını sağlıyor, bu nedenle özellikle Amerika'da yıllardır kullanılıyor..Tabi yan etkilerde yıllar geçtikçe daha netleşiyor..(Ayrıca kızımı götürdüğüm çocuk doktoru da endoktrin üst ihtisası yapmış bir pediatrist ve o da aynı şeyleri söyledi..)

Durum şöyle içme sularındaki flor oranı her zaman tam ayarlanmıyor ne yazık ki,Amerika'da bile böyleyse ,Türkiye'de nasıldır bilemiyorum..Ve verilen extra florla birlikte vücutta kalsifikasyonlar görünüyor..Örnek olarak böbrek taşı,safra kanalı taşları gibi..

Kısacası sistematik(ağız yoluyla alınan )flor yerine artık topikal( yüzeysel)flor öneriliyor..Dişlerin üzerine sürülen cila ya da jel tarzı özel kaşıklarla uygulanan flor preparatları mevcut..Bunları çocuk 2 yaşına gelip tüm süt dişlerini tamamladıktan sonra 6 ayda bir konuya hakim diş hekiminizde ya da uzman bir pedodontiste (çocuk diş hekimi)uygulatabilirsiniz..Hem 6 aylık kontrolü de yapılmış olur çürük açısından..

Bir de çürüğe karşı temel koruma her zaman fırçalamayla olmalı..
Nice zymafuor kullanmış ve ağzı çürük dolu çocuk görmüş biri olarak,son tavsiyem çocuklarınızın dişlerini el kordinasyonları tamamlanana kadar kendiniz fırçalayın..Sonunda alışkanlık olsun diye eline fırça verip kendi fırçalama çabalarını destekleyin...

Uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ama sizlerle de paylaşmak istedim..Sevgiler..


handepamuk

Sevgili Peyibal,

Çiğnetmek dişler üzerinde direnç kazanma açısında daha etkili ,yüzeyden dişler üzerinde kalan bölümü fayda sağlıyor.. İyi diyorum ama yine de tableti yuttuğu için sorun oluyor dediğim gibi..

Bu yazıyı yazdıktan sonra tesadüfen bir pedodontist arkadaşımla görüştük,ona da düşüncesini sordum..Kendisi fakültede çalışıyor..Son dönemlerde zymaflourun önerilmediğini o da doğruladı..Kısacası yeni güncellemelere göre ek flor takviyesinin ağızdan yapılması doğru bulunmuyor..Bilgilerinize..

Bu arada topikal florlama yaşını sormuşsun..Bunun net yaşı ,çocuğa göre değişir..Öncelikle süt dişlerinin tamamlanmış olması gerekir..Ayrıca çocuğun da diş hekimi koltuğunda belli süre (4-5 dakika)oturması ve anlatılanı anlaması gerekir..Genellikle 24-30 ay arasındaki  çocuklarda süt dişleri tamamlanır ve çocuk anlatılanı anlayıp,koltukta bir süre oturabilir ama tabi her çocuk aynı olmadığı için tam yaşı şudur diyemem ...Biz klinikte bu iş için çizgi filmleri kullanıyorduk ,çok işe yarıyordu..Umarım faydalı olabilmişimdir..

Sevgiler


YesilAnne

handepamuk,

kaç zamndır buraya Tenten' i götürdüğümüz, Endokrin uzmanının Zymaflour 'u verdiğimizi öğrendikten sonra, vermememizi önerdiğini yazacaktım. Kendisi de Fakülte hastanesinde görevde.

Bilgilendirmen için çok çok teşekkür ederim.


ipek

sayenizde konuya bakış açım çok değişti ve birazda kafa karıştı açıkcası


Zelal_

Tekrar selamlar,

İpek sorunda sudaki flor değeri 0.3ppm'in altındaysa flor takviyesi gerekli demiş ya doktorunuz, mevzu bahis sıvı su olduğu için sanırım 0.3mg/l olarak düşünebiliriz, evde bulunan 3 farklı markanın suyuna baktım az önce, Rayyan marka olan 0.70 mg/l, Hana marka olan 0.85 mg/l ve Nestle olan 0.90 mg/l olarak vermiş flor değerini, iki ülkede de bulunan pek ortak marka olmadığı için özellikle nestleye de bakmak istedim. Türkiye'de bu değere yaklaşmıyor dediğin için acaba dönüşümde hata mı yaptım diyorum, bir fikri olan var mı? Öte yandan Nestle türkiye'nin sitesine baktım, 0.15mg/l olarak belirtmiş flor değerini, şaşırdım... Neyse... Bir iki sorum olacak, bu konuda fikri olan varsa ve yardımcı olursa memnun oliciiim efenim;

İlk sorum, su ile günlük alınması gereken flor miktarı nedir, yani ne kadar su içilmeli ki, flor ihtiyacını sudan karşılayabilsin...

İkinci sorum, bazı sular ilave florürlenmiş olduğu belirtilmiş mesela nestle, bazısında doğal olarak bulunan miktar, bazısı da bu konuda birşey dememiş sadece flor miktarını yazmış... Bu konuda dikkat etmemiz gereken nedir???Cevaplamak için Üye ol