hala yürümedi, ne yapmalı??

Aysegul_ soruyor: 10

Berk 14 ay 1 haftalık. ancak halen yürümüyor. yakın zamanda da niyeti yok gibi. 7 aylıkken sürünmeye başladı, tam 5 ay. biz heralde emeklemeyecek artık, direkt yürüyecek derken 12 aylıkken emeklemeye başladı ancak. 11 aylıktan beri de sıralıyor. tutunarak ayağa kalkabiliyor. 2 elinden tutarsak paytak paytak da olsa adımlarını atıyor. ancak tek elinden tutarsak kesinlikle ayakta durmuyor. imdiye kadar hiç desteksiz ayakta duramadı. playskool ilk arabam almıştım 11 aylıkken, ilk 3 ay yüzüne bile bakmadı. son iki haftadır yeni yeni kullanabiliyor ama genelde tek başına değil de biz arabanın hızını ayarlayarak ittirirsek. klasik yürüteçlerden almamıştık. korkmasına yol açacak bir düşmesi de olmadı henüz. 
biliyorum 18 aylık olana kadar yürümeme normal deniliyor, babası da 15 aylıkken yürümüş. ama benim içim rahat etmiyor. çok üzülüyorum. dr. muayenemiz pazartesi günü, o zaman dr.la da konuşacağım.
süreci hızlandırmak, ona yardımcı olabilmek için yapmam gereken şeyler var mı? nasıl davranmak lazım? ve kafaya takmamayı, üzülmemeyi nasıl başarabilirim?

Bu soruyu cevapla


33 Cevapzehra

Aysegul_, su an 4 yasındaki yegenim ilk adımlarını 15-16 aylıkken attı. O arada 1-2 ay daha 3-4 adım atıp emeklemeye devam etti. Annesi, yani yengem de o aylarında yürümüs. Onlarda o zamanlar epey endiselenmislerdi. Yegenimin yuruteci de vardı üstelik 6 aylıktan beri. Sonra bir yürüdü pir yürüdü :) Su anda herseyi kosarak yapıyor. :)  Belki endiselenmemene yardımcı olur diye yazdım, gercekten de hic üzülme. :)


nihal58

en güzeli hiçbir şey yapmamak olsa da bir annenin içi buna elvermez tahmin ediyorum playskool'un ilk arabam oyuncağını tavsiye ederim ona tutunarak koridorda yürümeye teşvik edebilirsiniz bu arada arkadaşımın oğluda 16 aylık yürüdü eninde sonunda yürüyecek yani merak etmeyin.


ekim_

Doktorunuz herhangi bir olumsuzluk saptamadıysa endişe etmeyin bence ;sadece destekleyin.Çocukların gelişimleri birbirinden çok farklı olabiliyor.
asli_arda

nihal e katılıyorum arda erken yürüdü ama ilk arabamın payı büyük,12 aylık yürüyodu ama önceleri sıralayan korkan ilk arabama tutunup baya adımlar atıp kendine güveni gelmişti

acil tavsye edebilirm 


Duygu_2706

benim ikizlerimde biri 5,5 aylıkken süründü diğeri 8,5 aylıkken sürünmeye başladı ama her ikiside 14 ay ında yürümeye başladılar 2 gün arayla... dert etme diyeceğim ama olmuyor bir anne olarak yinede sağlıklıdır umarım :)


beatrix

Benim kizimda subat dogumlu yurumuyor,emekliyor,ik elinden tutarsak muntazam adim atiyor.. Ayakta desteksiz 30 saniye kadar durabiliyor. Koltuga tutunup kalkiyor koltuga tutunup siraliyor..

Henuz yurumuyor ama :(

Ve tek kelime ble etmiyor.. Anne dede baba mama hic biri.. Buara benzer tek ses cikarsa kabulum.. Tek yapabidigi ayyy demek ve digik gidik digik digik digidik demek. Baska tek bir ses yok. Nereden diline dolandi anlayamadim. O kadar tekerleme sarki soyledim hikaya anlattim sarkilar soyledim buna ragmen sadece GlT GlT gud gud.. Neye yormali.merve_nisa

benim kızım daha yeni yürüdü kendi kendine ve birden sanırım allah ne zman izin veririse ozamna yürüyorlar uğraştım yürümedi bi baktım kendiliğinden yürüo:)


merve_nisa

benim kızım daha yeni yürüdü kendi kendine ve birden sanırım allah ne zman izin veririse ozamna yürüyorlar uğraştım yürümedi bi baktım kendiliğinden yürüo:)Cevaplamak için Üye ol