hala yürümedi, ne yapmalı??

Aysegul_ soruyor: 10

Berk 14 ay 1 haftalık. ancak halen yürümüyor. yakın zamanda da niyeti yok gibi. 7 aylıkken sürünmeye başladı, tam 5 ay. biz heralde emeklemeyecek artık, direkt yürüyecek derken 12 aylıkken emeklemeye başladı ancak. 11 aylıktan beri de sıralıyor. tutunarak ayağa kalkabiliyor. 2 elinden tutarsak paytak paytak da olsa adımlarını atıyor. ancak tek elinden tutarsak kesinlikle ayakta durmuyor. imdiye kadar hiç desteksiz ayakta duramadı. playskool ilk arabam almıştım 11 aylıkken, ilk 3 ay yüzüne bile bakmadı. son iki haftadır yeni yeni kullanabiliyor ama genelde tek başına değil de biz arabanın hızını ayarlayarak ittirirsek. klasik yürüteçlerden almamıştık. korkmasına yol açacak bir düşmesi de olmadı henüz. 
biliyorum 18 aylık olana kadar yürümeme normal deniliyor, babası da 15 aylıkken yürümüş. ama benim içim rahat etmiyor. çok üzülüyorum. dr. muayenemiz pazartesi günü, o zaman dr.la da konuşacağım.
süreci hızlandırmak, ona yardımcı olabilmek için yapmam gereken şeyler var mı? nasıl davranmak lazım? ve kafaya takmamayı, üzülmemeyi nasıl başarabilirim?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


CERENKZY

Aslında her çocuğun gelişimi farklıdır. Oğlum 1. yaş gününde yürümeye başladı emeklemeden.Doktorumuz normal olduğunu 18 aya kadar yürüyebileceğini söyledi.Şu anda 14 aylık ve son bir haftadır eliyle istediklerini gösteriyor. Yere atıp gitti diyor.İstediği bişeyi vey diyo ve meme veya yemek istediği zaman mama diyor. Eğer doktorunuz normal dediyse endişelenmenize gerek yok.
Hatta oyun grubuna katıldığımızdan beri gelişimi daha hızlandı.


imgeiremselin

büyük kızım 12 aylık olduğunda bırakın yürümeyi emeklemiyordu bile, tutunup kalkmıyordu vs. sadece oturuyordu. Çocuk dr.umuza bu normal olamaz bir sorun mu var diyordum hayır zamanı gelince yürüyecek diyordu(dr.umuzda istanbulda iyi hastanelerden birinde idi). Sonra ben taktım ya çok methedilen bir dr.a daha gideyim dedim, Dr. amca sağolsun!!! kızım daha soyunmadan oturduğu yerden baktı bizi dinledikten sonra raşitizm dedi :S Böyle ciddi bir raşitizm'i benim dr.um doğumdan bri nasıl farketmemiş olabilirdi. Sonrasında çevreden herkesinde yok yok normal değil bu çocuk demeleriyle, 14 aylık olana kadar ortopedi dr.u dahil 4 dr.a daha götürdüm .Çocuk konusunda uzman bir prof.a da gittik en son herkes yok bir sorun heleki raşitm tahlil sonucu belli olur ama tahlili gerektirecek bir durum bile yok dediler. Çok araştırdım o dönemde sağlıklı bir çocuk 18 aya kdar hatta 2 yaşa kadar bile erteleyebilir yürümeyi. Sonuç benim çabalarımla 16 ay civarı koltukta tutunup sıralıyordu(ama hala emekleme, tutunup kalkma yok). Keşke kızım yürüse emeklese bütün evi karıştırsa diyordum :) Sonuç 17.5 aylık emekleyip(koca kızın emeklemeside komik oluyor :) ) 18 aylık yürümeye başladı. Şu an 5 yaşında ve yaşıtlarından hiçbir farkı yok.


imgeiremselin

Sonuç olarak dr. takibindeyseler takmamak lazım. Ha nasıl takmayalım diyecekseniz o zor tabi, sağolsun çevredekiler hemen bu çocukta gelişim geriliği var diye yapıştırıyorlar. Zaman geçiyor onlar büyüyorlar o güzel günleride bizim tasalarımızla anlayamadan gelip geçiyor.


nurcanafis

en zoruda beklemek olsa gerek ...
imge peki diğer gelişimleri zamanında mı oldu konuşma ne bilim benim şu yukarıda kızım yapmıyor dediğim şeyler onları vaktinde mi yaptı kızınız ...
inşallah bizde birgün bunları konuşmuyor oluruz ...


jildando

o kadar takmayın kafanıza, heleki doktorunuz bir sorun yok diyorsa.
Benim kızım 13 aylıkken yurumeye başlamıştı, oğlum ise 11 aylıkken
Kızım 9 aylıkken, emeklemeden once konuşmaya başlamıştı, 15 aylıkken eşimle oturup liste yaptık, tam 101 kelime soyluyordu. Oğlum şu an 15 aylık 3-5 kelime anca soyluyor.
Sonuç olarak ben aynı anneyim, benden başka bakanda yok, kızımla hep konuşmaya çalışırdım ama bazen  kendi kendime konuşmaktan fenalık gelirdi, oğlumda ise onunde surekli bıcır bıcır konuşan bir abla var zaten ama genede tık yok:)
Benim gozlemimde ikisinde su oldu.
Kızımın konuşmaya ve anlamaya ilgisi daha fazla idi, oturup oynamayı daha cok severdi, dikkatini daha uzun sure toplayabilirdi.
Oğlum ise zıpır biraz, kurulmuş oyuncak gibi daha yere değmeden ayakları adım atmaya başlıyor ve surekli yurume halinde. Butun gun evi arşınlıyor, koltuklara çıkıp iniyor, 5-6 yaşlarına geldiğinde ağaç tepesinden indiremeyeceğiz gibi:) Mizacıda farklı, sürekli sırıtma halinde. Sordugum her seye kıkırdayarak cevap veriyor.
Kızıma kitap okurken buyuk bir ciddiyetle dinlerdi, o ifade oğlumda hiç yok. Kitap okurken tek derdi sayfaları çevirmek, kitabı yere atıp gene sırıtarak gitti demek.
Evde iki tane olunca cocukların nasıl farklı geliştiği, karakter ozelliklerinin daha bebekken ortaya çıkışı daha net gorunuyor:)
Çevre yorumlara gelince , nedense herkes ozellikle kucuk cocuklarıda yoksa başkalarının çocukları için gelişim uzmanı kesiliverir,kendi yaptıklarınıda hayatta gormezler. Hiç takılmayın soylenenlere. Anne sizsiniz, kontrol eden bir doktor var uzmanda o.selencem

Hduran, kesinlikle katiliyorum, her cocuk farkli. Mesela oglum 2 parmakla tutmaya yeni basladi, 3 ay gecikmeli. Cunku bir seyi 2 parmak tutmak icin oturup denemek gerek ama o oturmaz ki. Surekli hareket eden cocuk olunca bu aşama gecikti. Ayrica kilo ve boy da etken, ebeveyn gecmisi de :)


Aysegul_

arkadaşlar çok teşekkür ederim cevaplar için. şu sıralar playskool arabasını kendi başına sürebiliyor artık. sadece bir yere çarptığı zaman dönemiyor kalıyor orda :) onun dışında bir kaç gündür 3 4 sn de olsa desteksiz durabildiğini gördük, her zaman değil ama. yürümeye adım adım yaklaşıyoruz sanırım. ben 1 ay diyorum :)
kollarının altından kumaş geçirerek yürütmeyi sık sık yapmaya başladım. onunda faydası çok oldu galiba.
tekrar teşekkürler herkese. yürüdüğümüz zaman buraya da yazıcam :)


avdem1

Benim ikizlerim su an 16 ayliklar.Oglum 12 aylikken yürümeye basladi,ama kizim hala yürümüyor.Dizlerini kirip dizleri üzerinde yürüyor,bütün pantolonlarin dizleri yirtilmis durumda.Bizde bu yüzden doktora  gittik.18 aya kadar yürümemeleri normalmis.Ama biz su an Fizik tedaviye gidiyoruz haftada bir defa ve bende evde 2 defa bana gösterilen hareketleri kizima uyguluyorum.........
seyneb

benim kızım 11 aylık oldu tutunarak yürüyor ama elinden tutunca yürümeyi reddediyor.kalça çıkığı kontrolünü yaptırmıstım içim rahat.babası da bende 9 aylıkken yürümüşüz..kızım çok temkinli.başlarda yürüsün istiyordum ama bi kalksın daha oturmayacak..anneler böylesi daha rahat.bırakın geç yürüsünler:)


ELIFYAMAN

benim kızlarım 14 aylık ama daha yürümüyor.dün 3-4 adım attılar dünyalar benim oldu herşeyin bir zamanı var galiba.birz sabretmek lazımCevaplamak için Üye ol