hala yürümedi, ne yapmalı??

Aysegul_ soruyor: 3

Berk 14 ay 1 haftalık. ancak halen yürümüyor. yakın zamanda da niyeti yok gibi. 7 aylıkken sürünmeye başladı, tam 5 ay. biz heralde emeklemeyecek artık, direkt yürüyecek derken 12 aylıkken emeklemeye başladı ancak. 11 aylıktan beri de sıralıyor. tutunarak ayağa kalkabiliyor. 2 elinden tutarsak paytak paytak da olsa adımlarını atıyor. ancak tek elinden tutarsak kesinlikle ayakta durmuyor. imdiye kadar hiç desteksiz ayakta duramadı. playskool ilk arabam almıştım 11 aylıkken, ilk 3 ay yüzüne bile bakmadı. son iki haftadır yeni yeni kullanabiliyor ama genelde tek başına değil de biz arabanın hızını ayarlayarak ittirirsek. klasik yürüteçlerden almamıştık. korkmasına yol açacak bir düşmesi de olmadı henüz. 
biliyorum 18 aylık olana kadar yürümeme normal deniliyor, babası da 15 aylıkken yürümüş. ama benim içim rahat etmiyor. çok üzülüyorum. dr. muayenemiz pazartesi günü, o zaman dr.la da konuşacağım.
süreci hızlandırmak, ona yardımcı olabilmek için yapmam gereken şeyler var mı? nasıl davranmak lazım? ve kafaya takmamayı, üzülmemeyi nasıl başarabilirim?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


Aysegul_

tekrar merhaba, benim bu soruyu sormamdan tam 1 ay sonra yani anneler gününde oğlum yürüdü :) ve bana en güzel anneler günü hediyesini verdi :)
bu soruya daha sonra bakacaklar için :
tek elle yürütmenin, kollarının altından kumaş geçirerek yürütmenin ve playskoolun çok faydası olduğunu düşünüyorum. bir de tabii ki bizim oğlan için zamanı yeni gelmiş demekki. 12 aylıkken henüz ayaklarının üstüne tam basmayı bile bilmiyordu mesela, yürütüyorduk ama ayaklar yamuk yumuktu. o zaman demiştik eşimle bu gidişle 3 aya anca yürür diye. hakikaten de öyle oldu :)
bir de farkettik ki ben olunca asla yürümek istemiyor hemen oturup kucağa gelmek istiyordu. 10 günlüğüne kv ve görümcem gelmişti. onlar sürekli çalıştırdılar. bizim tembel oğlanın biraz sıkıya gelmesi gerekiyormuş demek ki:) bunun dışında o dönemde bizde kalan 2.5 yaşındaki misafirimizin de katkısı olduğunu düşünüyorum yürümesinde :) örnek alması bakımından.
henüz yürümeyen tüm bebişlerin bir an önce ayaklanması dileğiyle :)


ELIFYAMAN

benim kızlarımda artık yürüyo hatta koşuyo tam üzülürken birden başladılar ama tabi bu dha zormuş yetişemiyorum artık


erintra

Canım hiç merak etma benim kızım 18 aylıkken yürüdü gayet normal.Şimdi koşturuyor.Bende takmıştım çok gereksizmiş




Cevaplamak için Üye ol