Çocuk düşünürken ilaç kullanma zorunluluğu

YBeril soruyor: 9

Nasıl bir başlık açsam kendimi net ifade etsem dedim.

Arkadaşlar biz ikinci çocuğu düşünüyoruz bunun için korunmayı bıraktık şimdi de mevsimsel allerjik rinit ve faranjit başlangıcı için dr ilaç verdi.
Kbb dr. sordum allerji ilaçlarını kullanma yada çocuk olayını ertele dedi. Gittim kadın doğum uz. sordum bir şey olmaz dedi. Hamile olsan bile kullanabilirsin dedi. antibiyotik, ağrı kesici ve grip ilacına başladım, allerji ilaçlarını akşam başlayacağım ve bir ay aralıksız kullanacağım.. Kararsız kaldım acaba bir şey olur mu? Hoş daha ne olup ne olmadığı bile belli değil, adet günüme daha 15 gün var. Yani 15 gündür korunmuyoruz.

İş bu soru, kendimi tatmin etme amaçlı olarak dosttane fikirlerini sunacak nurticilerden destek alma amaçlıdır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Hamster

Bence tedavini tamamladıktan sonra niyetlen çocuk için.Belki bir şey olmaz ama tedbirli olmakta fayda var.Sonuçta çok uzun bir süre değil bir iki ay daha beklenebilir bence.Hakkınızda hayırlısı olsun.


ipekkgulnur

Tabiki hic ilac kullanmamak en iyisi ama bir sıkıntı varsa ilaci kullanmamak daha büyük sorun yaratabilir. Kadin dogumcu problem yok diyosa icwrdim ben. Hamileligimin ilk zamanlari idrar yolu enf icin ilac kullanmistim. Kadin dogumcu vermisti. Zaten ilk uc ay bebegi etkilemiyomus diye bir soylemde var. Allah gonlunuze göre versin inşallah.


YBeril

Benim bildiğimde ilk üç ay bir şey olmadığı ama riske girmekte istemedim. İlaçlar bitene kadar olmazsa ertelenebilir tabi ki, ama ya şu an varsa diye kafam karışık bende hiç hamile kalmamış gibi heyecanlandım birden ya bebek varsa ilaç içemem gibisinden :)


cerenkrm

ben sizin yerinizde olsam, tedavi bittikten sonra çocuk düşünürdüm. Bişey olursa size de yazık doğacak olana da. riske atmamakta fayda var diye düşünüyorum.fleez

bazı antibiyotik ve ağrı kesici hamileyken ve emzirirken kullanılabiliyor ancak grip ilaçları öyle değil, antibiyotik kullanmak zorunda kaldığımda doktorumdan öğrendiğim şeydir bu, bana çok garip gelmişti ama ilaç içlerini okuduğumda doktor ne kadar haklıymış demiştim, ancak sizin durumunuzda tedvi bittikten sonra hamile kalmak çok daha mantıklı riske ne gerek var diye düşünürdüm ben 


reyyans

öncelikle geçmiş olsun.ben de her sene yaşarım bu alerjik rinit olayını ama benim kbb doktorum kesinlikle ilaç vermedi.(geçen sene hamileliğim süresince de oldu).verdiği tek şey çocuklar için olan burun spreyi idi.arkadaşlara da katılıyorum.ya çocuk olayını erteleyin ya da ilaçları.hakkınızda hayırlısı olsun...

 


mutluannelif

Nasıl bir şey olmaz ki ? Hamileyken boğaz pastili bile kullanmadım. Bir yakınımız çocuğunu 5 aylıkken aldırmak zorunda kaldı, hamileyken (farkında değilmiş) ilaç kullanmış bir ihtimal ondan olabilir diye düşündü öyle olmasa bile insan düşünmeden edemiyor işte.

2 hafta önce boğaz ağrısı sebebiyle doktora gittim. Kültür aldı. Laranjit ve faranjit var dedi. Antibiyotik yazıcam ve cortizon iğnesi olucaksınız dedi ! İkisini de istemedim. Öksürük dışında kalmadı bir şeyim şimdi. Kendim araştırdım laranjit ve faranjitte antibiyotik kullanılmazmış zaten ? Ve kültür sonucu da beta negatif çıktı, ne diyeyim başka ?

Ya da tedaviniz devam etsin, çocuk işini erteleyin biraz, sağlığınız daha önemli.YBeril

Kızlar psikolojik mi bilmiyorum kendimi iyi hissetmiyorum, yoksa hamilemiyim hemen belli oluyor muydu ya :))) İlaç kullanımını da bıraktım zaten 15 günlük süreçte döllenme olmuşmudur olmamışmıdır bilemediğimden risk almak istemedim hoş dr bişey olmaz dedi ama kızımda çok dikkat ettmiştim her ayrıntıya, bunda da riske giremem adetime en erken 10-12 gün var. adet olursam faranjit değilde allerji ilaçlarına tekrar başlayarak korunmayıda garantileyeyim diyorum. aksi halde zaten hamile isem bundan sonra gereğine bakarım.


bbade

Iki hamilelegimide 3 haftaliklarken ogrendim :)

Bende de alerji var ve omur boyu ilac kullanmak zorundayim. Ancak ben dayanabildigim noktaya kadar dayanip cok darda kalmadikca ilacimi kullanmadim.

Dr bana "unutma! Hicbir ilac masum degildir" demisti.


Cevaplamak için Üye ol