Kreş mi, evde televizyon mu?

alpine soruyor: 10

Merhaba,
Oğlum tam 2,5 yaşında. Ben çalışıyorum, babannesi bakıyor. Sağolsun yedirir, içirir, temizler... Gözüm arkada değil. Tek sorunumuz televizyon... Başka türlü oyalayamıyor bebeğimi. Televizyon bütün gün açık. Uyku dışında kapanmıyor. İzlemese bile sesi oluyor, ama genelde de izliyor. Artık Keloğlan, Pepee gibi tekrar çizgi filmlerdeki diyalogları bile ezberlemiş. Tekrarlayıp duruyor kendi kendine. Çok üzülüyorum.

Babanneyle konuşmak çare değil, değişmiyor. Çabalasa bile yine aynı yere dönüyor. Zaten fazlasını da isteyemem ondan. Bu kadar bakabiliyor...

Bu durumda kreş düşünmeli miyim? Erken mi? Tuvalet alışkanlığı gündüzleri oturdu sayılır ama kendisi yemek yiyemez, yemek seçer. Kendi kendine uyuyamaz. Paylaşımcı değil pek. Bunlar engel mi kreşe?

Kreşe başlasa bile benim refakat etme durumum olmayacak. Yeni bir işe başlıyorum ve izin almam imkansız.
Kafam çok karışık ve çok üzgünüm. Yorumlarınızın beni aydınlatmasını umuyorum.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


CokBilmis

"Bu durumda kreş düşünmeli miyim? Erken mi? Tuvalet alışkanlığı gündüzleri oturdu sayılır ama kendisi yemek yiyemez, yemek seçer. Kendi kendine uyuyamaz. Paylaşımcı değil pek. Bunlar engel mi kreşe?"

Bilakis, kreş tüm bu sorunları düzeltecektir.

Yalnız gezdiğim kreşlerde gördüğüm kadarıyla söyleyeyim: Artık kreşlerde de düzenli olarak çizgi film seyrettiriyorlar. Bu TV'den kaçış yok sanırım. Ama en azından daha az seyreder, tüm gün açık olmaz hiç değilse.

Eğer siz refakat edemeyecekseniz yarım gün başlatsanız. Sabak 9-13.00 arası yuvaya gider. Sonra da babaanne ile devam eder. Bakarsınız kendisi talep eder tüm gün gitmeyi zaman geçtikçe?


alpine

cokbilmis, teşekkürler :)
Ben de yarım gün diye düşünüyorum aslında başlangıçta. İlk birkaç hafta babanne ya da anneannesi refakat edebilir. Bir mucize olur da çok yolunda giderse tam günü düşünebiliriz ama ben pek umutlu değilim alışması konusunda :)
Yakınlarda birkaç yer araştırdım bugün. Cumartesi günü gidip görüşmeyi, biraz da oğlumun tepkisini görmeyi düşünüyorum.
Televizyonun kısıtlanması bile önemli benim için. Zira evde oyalamak için odasına gitmeyi teklif ettiğimde, 'Televizyon açık kalsın' diyerek kalkıyor koltuktan.
Tam zamanlı çalışanların çocukları malesef kendi istedikleri gibi yetişemiyor. Bu konu içimde yaradır...


CokBilmis

Çocuklar televizyona çok kolay alışıyorlar ama inanın sandığınızdan daha kolay televizyon alışkanlığından vazgeçirmek.

Hatta "Babaanne evdeyken televizyon açık ama anne evdeyken kapalı" kuralını bile çok rahat öğretebilirsiniz. İlk başta direnir, ağlar. Ağlamasına katlanabilirseniz 3. günün sonunda sizin yanınızda asla TV açılmasını talep etmeyecektir.

"Ben TV açmasını bilmiyorum" diyebilirsiniz. Ya da sigortadan elektiriği kesip "Aaa, elektirikler gitmiş" diyebilirsiniz.

EN azından akşamları ve haftasonları izlememiş olur.

Ayrıca yuvadan yana umutsuz olmayın. Yaşıtları ile oynamanın keyfine varınca, babaannesindense öğretmenini tercih edebilir. 1-2 hafta elbette kısa bir süre ama 1-2 ay sonra kendisi teklif edebilir, arkadaşları ile öğlen uykusuna yatmak istediğini söylebilir mesela.


nnunnis

Benim oğlum da işe geri döndüğümde aynı yaşlarda ve muhtemelen oğlunuzla aynı konumda olacak tv. vb. durumlarda .Benim de düşüncem önce yarım gün,sonra alışınca tam gün kreşe göndermek babaanne çok iyi bakıyor demişsiniz ama sadece bakıyorlar eğitim,terbiye,paylaşım,oyun oynatma bunlar hep eksik kalıyor çevremden de gördüğüm kadarıyla.Bence yavaş yavaş başlatın kreşe bir süre sonra zaten kendisi sıkılacak evde oyun oynamak için arkadaşa ihtiyaç duyacak.


alpine

Cokbilmis,
Eve geldiğimizde sürekli elektrikler kesiliyor, kumanda kayboluyor, anne televizyon açmayı bilmiyor falan filan :) Evde ben daha iyi kandırabiliyorum. Tüm zamanımı ona veriyorum çünkü. Ama babanneden bu fedakarlığı isteyemem tabi.

Nnunnis,
Çocuk bakmak - Çocuk yetiştirmek apayrı konular senin dediğin gibi. Başta da söylediğim gibi, babanne çok iyi bakıyor. Bakıcı denemelerimiz de oldu, ben biraz daha söz geçirebileyim, istediğim gibi olsun diye düşündüm. Ama en kötü aile yakını, en iyi bakıcıdan iyi bakıyor kesinlikle. Çalışmayı seçince buna da razı olmak zorunda kalıyorum işte. Sen şanslısın ki uzun süre izin alabilmişsin. Ben 3 ay 1 haftalık bebeğimi bırakıp işe döndüm.opposition

bizimkiler yerım gün gidiyorlar, temmuzdan beri kreş tatil ve ben bile oyalayamıyorum ki kv niz yapabilsin. Çok üzgünüm ama tv ile oyalaıyorlar ancak, biraz küvette su oynamaca, biraz oyun hamuru, resim vs, bahçeli ve havuzlu bir ev olmadıkça oyalanmıyor işte :( sıcaklarda parka da gidemiyoruz :( Eylül ün gelmesini dört gözle bekliyorum ben de çalışmadığım halde. Bence de kreş kesinlikle daha iyi.


alpine

Dilhan,
Bir de sizinkiler ikiz, daha da zor ikisiyle başetmek evde.
Ben de evde olunca balkonda parmak boya, biraz kovalarda suyla oynama, legolar, arabalara garaj... gibi oyunlarımız var. Küçük bir bahçemiz de var ancak dediğiniz gibi hava o kadar sıcak ki, dışarı çıkmak imkansız.
Kreşe alışma süreçleri nasıl oldu sizde? Ne kadar sürdü? Sabah gidip, öğlen yemekten önce mi dönüyorlar? Pozitif yönlerini tahmin ediyorum ancak negatifleri de var mı diye merak ediyorum :)
Çok soru sordum ama yaklaşık aynı aydalar benim oğlumla.
Teşekkürler şimdiden:)


efme

tartışmasız acil kreş diyorum benydmm

MY JOY ACADEMY Ferahevler Mah. Adnan Kahveci cad.No 39/A Sariyer. 0212 262 25 16 - 0530 612 96 24
tam gün, yarım gün ve günlük üyelikleri mevcuttur. Ayrıca doğumgünleri ve özel gün partilri kutlanır, haftasonlarıda açık.


smurfette

bakici+babaanne olsa oyalama isini bakici yapsa donusumlu olmaz mi? kres icin tereddutlu oldugunuzu gordugumden soyledim yoksa kres bu durumda guzel bir secenek olur..Cevaplamak için Üye ol