Gece uyanıp uyumayan baykuş

senemdnz16 soruyor: 2

Merhabalar,

19 aylık erkek bebeğim var. Uykuya dalarken sorun yok, en başından beri de uyku rutini ile yaklaşık aynı saatlerde uyuttum. Emerek uyuyor. Gece 1 civarında uyanıyor ve yine emiyor. ya o saatten sonra ya da 3 gibi tekrar uyanıyor ve ne yaparsak yapalım en 2- 5 saat arasında uyanık kalıyor. tabii ben istediği her an emzirdim. Yavrum artık emmekten yorgun düşüp kucağımda oturuyordu. ''YÖNTEM ''olarak annelik güdümü kullandım lakin artık tam büyüme hormonunun salınacağı vakitlerde uyanık olması ve uykusu olup yine de uykuya dalamaması beni disiplinli bir yöntem uygulamaya itti. İtti' burada doğru kelime; kendiliğindenci yaklaşımımın dışında ve zor karar verdiğim bir konu çünkü. 10 gündür Tracy hogg, Harvey Carp metodunu ve verdikleri bilgileri kombine edip uyguluyorum. Hiç yalnız bırakmadık ama yanında durup ağlamasına rağmen avutucu sözler söylemeye çalışıp almadığımız 20 dk oldu. Stressten kuzumun kaka yaptığını görünce( ki gece kaka yapmaz) yatır kaldıra devam ettim. 2 saatlik yatır kaldır düştü yarım saate, 40 dk ya ama yine de sadece pışpışlayarak da uyumuyor. Ben yanına kıvrılıyorum öyle uyuyor iki gecedir.
10 gündür gece ilk uyandığında emziriyorum bir kez, sonrasında emzirmiyorum da.
Ferber yöntemini uygulayamam. bu halde bile mideme giren kramplar ve üzüntüden oğlum uyuduktan sonra bir süre uyuyamıyorum.
2 yaşına kadar emzireceğim, biraz daha uzatabilirim bile. Tüm bu doğalcı yaklaşımlarda arz talep meselesi var ama, bir noktadan sonra sevimli fareler alışkanlıkla davranışlarını sürdürüyorlar. Sağlayamadığım doğru uyku alışkanlığı yavrumu neredeyse 1 senedir uykusuz bırakıyor gibi geliyor.
Bütün gece emen bebekten şikayet eden annelere imreniyorum. Saat başı uyanıp emse uyusa, hiç böyle eğitim filan gibi mevzulara elimi sürmem. Denizcim uyanıyor ve uyuyamıyor.
Bizim odamızda hemen yanımda yatağı. Uyku sorunu yüzünden gece emmesi de düzenlenince odasını ayırayım diye düşünüyorum. Aslına bakarsanız ayırmak gerekiyor, gece emzirmemek gerekiyor diyen yazılar ve kişiler çaresizlik hissime çareymiş gibi geliyor...
Kafam oldukça karışık; ne yapmalı ne etmeli ???
Eelbet bir gün uyuyacağız, bu böyle yarııııım kaaalmaayacak.:))))

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Desario

Aynen odamızda park yatakta yatıyor, aynı saatlerde uyanıp en az 2 saat uyumuyor bizim efendi. Bu huyu da yeni çıktı. Gece emziriyordum ama emip doymak yerine uzun uzun meme çiğnemeler başlayınca oynamaktan uykusu açılıyor herhalde dedim, gece emzirmeyi kestim. Susuyordur, uyandırmadan su versem dedim ama aynı saatte yine uyandı. En son dün fark ettiğim, kucağımda şarkı türkü ile biraz mayışınca yatırıp ağlayarak kalkmasına fırsat vermeden ben de yatağa yatıp uyku numarası yapıyorum hemen. Kalkıp bana bakıyor bir iki mızıldıyor, 2-3 dk içinde ümidini kesip kendiliğinden yatıp uyuyor. Dün gece bu iş toplam 30-45 dk kadar sürdü ki kendimi 2 saate hazırlamıştım. İyice uykusu açılmadan kucağa alıp bi deneyin derim, ben de böyle böyle düzelmezse geceleri emzirerek uyutmayı mı bıraksam diyorum. Faydası olur mu bilmem bizimki de 1 haftalık macera gerçi. 


senemdnz16

desario cevabınız için teşekkürler.

Benim minik baykuşum iki gecedir uyandığında biraz vızıklasa da ağlamıyor. Yatağında kalabiliyor. Gözleri kah kapalı kah açık yatağında yuvarlanıyor. En son da dayanamayıp yanına giriyorum, o da biraz bana sarılıp uyuyor. Babası yat deyince söz dinliyor. Bana nazlanmaya başlayınca odada kalıyorum ama babası ilgileniyor. Babayla daha kısa sürede uyuyor.

Şimdilik uyku eğitimi maceramız böyle gidiyor.Cevaplamak için Üye ol