8 aylık yemek ve emme düzeni

Sanemm soruyor: 2

Merhabalar, 8 aylık bebeğim için öncelik anne sütü ağırlıklı beslenmesine özen görtermeye çalışıyorum. Doğduğundan beri açlığa tahammülü geniş, çok iştahlı olmayan fakat kilo grafiği normal seyrinde ilerleyen bebeğim var.

Sorun şu ki ek gıdayla birlikte daha az emer oldu. Ek gıdanın bir öğününü keserek denedim sonuç yine ağzında geveleyip emmedi. Günlük listemiz ise şöyle ;

1. öğün; Sabaha karşı gayet iştahlı ve bolca alınan anne sütü

2. öğün ; 9 gibi 3 dakika verimli, 5 dakika çeşitli gayretlerimle verimsiz alınan anne sütü

3. öğün ; 10.30 gibi bir yumurta sarısı, orta bir dilim haşlanmış patates, 1-2 tuzu alınmış yeşil zeytin, 1 çorba kaşığı tam buğday ekmeği (küçük lokmalar halinde, bulamaç şeklinde değil), diğer bir gün sabah kahvaltımız bir kase yoğurt ve 2 çorba kaşığı tam buğday ekmeği, diğer bir gün bir adet muz şeklinde.

4. öğün ; Öğle uykusundan sonra yine 3 dakika verimli gerisi oyalanma şeklinde anne sütü.

5. öğün ; Bir kase gayet besleyici yemek. Örn; bir ceviz büyüklüğü kıyma, bir çorba kaşığı bulgur, prinç ya da yulaf, buharda bir avuç çeşitli sebze,.... vb.....

6. öğün ; Aslında yok desem yeridir 2 dakika anne sütü, o da zorlayarak ve uyku. 06.30 uyku..... ve günlük öğün bitti...

Belirteyim ; Bu ayda kısa ama kuvetli emer yorumu bize uygun değil, zira oldukça nazenin ve yavaş emer, çekiş gücü oldukça zayıftır. Yemek yemesinde ise sıkıntı yok, bir kaseyi rahatça yer, bir kaseden fazla da yemez, kendi doyma düzenini kendisi belirler.
Sizce verdiklerim mi fazla (aç olarak denedim yine aynı miktarda emdi ama), yada bu dönem böylemidir, geçici bir süreç mi?

Bu dönemi yaşayan veya bu dönemi geçirmiş anneler sizin günlük öğün sayınız ve miktarınız bu aylarda ne kadardı?
Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ladyofwords

benim bebeğim 8 ay 8 günlük.anne sütü& ek gıda şeklinde besleniyor. günde 3 öğün ek gıda alır.(daha önceleri sadece 2 öğün ek gıda alıyordu.zamanla 3 öğün yer hale geldi.) ben geceleri ortalama 3  kere emziririm. gündüzde bazen 2, bazen 3 kez emer.
sabah akşam geceleri sık emdiği için 10:30 gibi kahvaltı yapar.13:30-14.00 gibide çorbasını içer. ben 16:00 gibi emzirim.akşam 19:30 gibide akşam öğünü(yoğurt, bazen çorba&yoğurt vs.)yer.ne kadar yiyeceğine hep o karar verir.
siz aç  ya da tok aynı miktarı emdiğinden bahsetmişsiniz.anladığım kadarıyla sütünüzü sağarak vermiyorsunuz.emzirirken ne kadar emdiğini nasıl anlıyorsunuz? kastettiğiniz aynı sürede emmek ise, bazen daha az,bazen daha uzun sürede aynı miktarda sütü çekmiş olabilir.(sonuçta bu aylarda bebeklerin ilgisi emerken başka unsurlara kayabilmekte.dolayısıyla emerek geçirdiği süreyle, ne kadar cc emdiğini anlayamayız.)


Likya_Cagin

merhaba...benım 8 aylık oğlum var, emmek istemiyor 1 haftadır....iştahı iyi mama yedirebiliyorum kilosu da iyi. ama acaba emmeyi kesmekmi istiyorCevaplamak için Üye ol