gene yoğurt gene yoğurt...

gesnur soruyor: 10

bir saattir yoğutla ilgili soruları okuytorum tam aradığım cevaba ulaşamadım:)

evde yoğurdumu sütçüden aldığım yoğurtla kendim mayalarım hep, hazır yoğurt çok nadir alırız eve.

ama iş bebişe vermeye gelince senelerdiry oğurt mayalayan ben değilmişim ya da annem beni mayaladığı yoğurttan büyütmemiş sanki gibi afalladım:)

bebişe hangi sütten yoğurt mayalayayım, ve maya olarak ne kullanayım?

inek sütü 1 yaştan önce zararlı diyorlar, keçi sütünün tadı bi acayip, yer mi acep?

kendi yoğurdumdan mı maya yapayım yoksa babymixten mi maya alayım?

ya da içinde faydalı enzimler var denen babymixi mi vereyim direkt nasıl yapalım?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


gecce

ben hep açık sütle yaptım yoğurdunu babymixten daha yararlı olduğunu düşünüyorum

 


yagmur16

Biz doktorumuzun tavsiyesiyle eczaneden maflor prebiyotik diye bir toz aldık. Bir litre sütü mayalıyoruz içine bir pkt. tozdan doküyoruz. Piyasada prebiyotik diye satılan yogurtlardan daha güzeli olacak dedi. Ve bu yogurttan mayalamaya devam ediyoruz.( tozu bıraktık, prebiyotikler artık mayadan geçecekmiş.)  Devamlı aldığımız sütçüden alıyorum sütü de, uzun ömürlü değil yani... Gerçi benim oğlum için farketmiyor, yoğurdu hiç sevmedi. Pürelerin içine katınca da anlıyor, direkt ağzını ekşitip, bi silkeleniyor.


yagmur16

konu dışı olacak biraz ama, o kadar çok yorum yapılıyor ki...Uzmanların çoğu farklı görüşlerde.Bunu yiyin, şunu yemeyin vs.. Kime inanacağımızı şaşırdık. Hamileyken kutu süt içiyordum,sonra biri çıktı açık süt dedi; açık almaya başladım, sonra açık sütte antibiyotik dediler... offf :(


pkaracasu

Bu inek sütü verilmez konusuna gelince, dr.umuza da sormuştum, yoğurtta kullanabileceğimizi söylediydi, mayalanınca zararlı olmuyormuş, direkt verilmemeli demişti...


fistikcik

Diğer annelerin de belirttiği gibi süt bşka, yoğurt başka. İnek sütünü doğrudan vermeniz uygun olmayabilir ama yoğurt haline gelince yapısı değişir. İnek sütünden yoğurt yapabilirsiniz yani, içiniz rahat olsun.
Eğer bildiğiniz ve güvenilir bulduğunuz açık süt satan bir yer varsa oıradan alın. Yoksa günlük pastörize sütle yapın yoğurdunuzu. Mayasını probiyotik yoğurtla yapanlar var, ama herhangi bir yoğurtla da yapabilirsiniz.Elvira

Ben de yoğurdunu hep kendi mayalayan, doğal beslenmeye özen gösteren biri olarak ilk kızımda bu konu üzerindeki çelişkilerden etkilenip bir süre, o uzayan saçma sapan yoğurdumsu şeyden kızıma yedirmiştim. Neyse ki kafamda meseleyi çabuk netleştirdim ve o çok değerli besine dönüş yaptım.

 Güçlü endüstrilerin ve onların akıl almaz ikna çabalarının yapay bir gıda olan mamayı, yapısı tümüyle değiştirilmiş sütü aklamaları çok normal. Ortada çok ciddi bir menfaat var çünkü.

Öyle bir beyin yıkama var ki, yoğurt denen o harika şifalı şey, mama denen tozdan mayalanır hale gelindi. Zamanında aynı konuda çok düşünmüş taşınmış biri olarak, sindirimi sütten çok daha kolay olan bu fermente ürünü en klasik hali ile bebeğine yedirmenizi, onu mahrum etmemenizi tavsiye ederim. Benim görüşüme göre, açık aldığımız sütte sorun olabilecek şeyleri bile yoğurdun oluşum şekli absorbe ediyor. O nedenle günlük süt ürünü ihtiyacını anne sütü ile birlikte yoğurt ağırlıklı ayarladım ben, süt olarak tüketmeleri yerine. Sütün kaynamayla kaybettiklerini yoğurtlaşırken yeniden kazanması sebebiyle.

Dev endüstrilerin sözcüsü olmuş bilim insanlarını değil, onların karşısında duran bağımsız beyinleri dikkate alıyorum ben. Ve hepsinin açıklamaları bu yönde. Şu anda çocuklarıma en az kuşku ile yedirdiğim şey kendi yaptığım yoğurt, kaymak.
İkinci kızıma 5. aydan itibaren açıksüt (güğüm sütü)ile , bulamadığımda da günlük sütle mayalanmış yoğurt verdim.
   
Eminim okumuşsunuzdur ama, tarandığında bilgi olarak kalması için paylaşıyorum:

 http://www.beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1808:kutu&catid=42:suet&Itemid=401   

http://fikirsahibidamaklar.blogspot.com/2010/10/sut-tuketicisinin-bilgisine.html


ozlemada7

Her zaman yaptiginiz gibi yapip yedirin bence,bu kadar cok irdelemeyin derim ben,eskiden de acik sutten yaparmis ninelerimiz


gesnur

aslında evet ben nasıl büyüdüm ki şimdi bu kadar fıtı fıtı herşeyi araştırıyorum, haklısınız. açık süt bulabilirsem onu vericem bulamazsam da sek-sütaş günlük sütle mayalayacağım, sevgiler teşekkürlermehtaperkan

Kızıma yeni yoğurt vermeye başlayacağım, uzun zamandır bende bunu araştırıyordum ve Sütaş ya da sek in günlük sütü ile mayalamaya karar verdim yoğurdumu. İlk olrak prebiyotik yoğurt kullandım ve devamında kendi yoğurdumu maya olarak kullanıyorum.


gesnur

aynen ben de sizin gibi yapacağım mehtap hanım


Cevaplamak için Üye ol