lavman zararlı mıdır?

sinemyilmazcinar soruyor: 10

merhabalar anneler. 19 aylık oğlum yaklaşık 2 aydır inek sütü nedeniyle kabızlık yaşıyor. bugüne kadar çözüm bulamadık. bugün gittiğimiz farklı bir doktor 10 gün boyunca her sabah lavman yapmamızı önerdi. bunun sakıncalarını olacağını düşünüyorum siz ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ayse_mir

bencede zararlı bilimsel olarak sana neenini anlatamam ama ben olsam yapmazdım hem de hergün demiş doktor bence yapma


ema

İnek sütü içmesi şart mı onu bıraksanız daha iyi olmaz mı ?hem lavman yapmaktan kurtulursun.Bide lavman geçici bir çözüm bence ilerisi için bir yararı yok ki alışkanlık yapma durumu da olabilir tembelleştirebilir iyice... benim fikrim bu 


lopikcim

Benim kızım da uzun zamandır kabız, rutin dr umuz ilaçlara rağmen netice almayınca bir kez lavman yapmamızı tavsiye etti, bir daha yapabileceğimi sanmıyorum..Çok travmatik bir şey, korkudan büyük ihtimalle ama uygulama sırasında kızım nefessiz kalacak kadar çok ağladı..Günlerce de bezini değiştirirken panikledi, her seferinde açıklayarak, bir daha yapmayacağımızı söyleyerek o korkuyu atlattık..:-(((( hatırlamak istemediğim bir tecrübe.Üstelik te lavman o günlük işe yaradı( gerçi siz 10 boyunca yapacakmışsını sonucu farklı olabilir, bilmiyorum) sonrasında  kabızlık sürdü..Biz de bir gastroenteroloğa gittik, ilaçları değiştirdi, şu aralar sorun yok ama ilaçlar bitmek üzere sonrasında ne olacak göreceğiz...


ema

Kolonoskopi biriminde 6 ay kadar çalıştım o büyük insanların lavman sonrası halleri çok kötüydü genede siz bilirsiniz ben çok çok zor durumda kalırsam ağızdan alınan bir ilacı tercih ederdim.Aklıma gelmişken doktorum sinameki otunu kesinlikle içmeyin alışkanlık yapıyor derdi 70 yaşındaki hastalara bile tavsiye etmezdi.


GOGO05

biz çok zorunlu halde yarım yaptık sonra düzene girdi zatenDoRuK_DiLeK

bizde bu dertle çok uğraştık uğraşıyoruz. ama şimdilik lağma ya gerek görmedik. her türlü yolu deneyip en son çare olarak onu düşünün diycem ama zaten siz düşünmüşsünüzdür.
ben yaptıklarımızı size yazayım belki fikir olur;
başlangıçta ise yani zorlanıyor ama yapamıyorsa kayısı suyu deniyoruz içerse tabi, aklına gelecek her yemeğine z.yağı katıyorum. çünkü direk içirmem mümkün değil. kayısı suyu ile kaşık mamada yapabilirsiniz. kivi de kabızlıkta faydası varmış denemenizi tavsiye ederim. kesimlikle poposunu yani makatını yumuşak tutun oraya sürekli krem sürüyordum. kv z.yağına batırılmış gazete kağıdı bile koydu bi faydası olmadı ama umut dedim. gliserin kansuk popodan fitil bunuda deneyebilirsiniz. birde sağlık ocağı şurup gibi bişiy vermişti. annemler götürmüştü. sürekli gittiğimiz dr karşı çıktı gliserin kansuk vereceksiniz onu kullanmıyoruz dedi. ama o çözüm olmasaydı onu kullanacaktım.lağma en son çözüm.


tiara

elbette oğlunuzu muayene eden doktorun saptadığı bulgular çok önemli, neden lavman önerdi bunu bilemiyorum ama lavman geçici bir çözüm bu kesin. bir de oğlunuz 19 aylık, farkındalığı artmış, mecburi durumlarda lavman yapılabilir ama 10 gün boyunca lavman yapmak psikolojik olarak çocuğu zorlayabilir. inek sütünün miktarına sınırlama getirmek daha iyi ve kalıcı bir çözüm gibi gözüküyor bana..belki doktorunuzla bunu konuşabilirsiniz..


barbunya

bence çok fena kesinlikle yapmayın..çok olumsuz etkilenir bu durumdan..beslenme şeklini değiştirmeyi denediniz mi?elma kayısı gibi şeyler yada yemeğine zeytinyağı katmak..veya tam tahıllı kaşık mamaları bunlar bağırsaklarını yumuşatmaya yardımcı olur  diye düşünüyorum.. zaten kesmişsinizdir mutlaka inek sütü vermeyi,,onun yerine formül süt verebilirisniz..sinemyilmazcinar

teşekkürler hepinize. lavman yapmamaya karar verdim en azından şimdilik. kiviyi duymamıştım bir de elma kabız yapar diye biliyorum. inek sütünü kestik 1 aydır aptamile devam ediyoruz fakat pek bişey değişmedi çünkü korku girdi artık devreye :( ben de her şeye zeytinyağı ilave ediyorum, yoğurduna kayısı püresi koyuyorum, makata badem yağı ile karıştırdığım bepanten merhem sürüyorum, ılık suya oturtuyoruz vs. vs. sabah aç karnına ılık su içirmeyi denedik ama tabi içmedi. dün akşam itibariyle de 2,5 ml duphalac şuruba başladık. umarım faydası olur bu ilacın. malum doktor atarax bile verdi ama onu almadım bile. lavman ve atarax ile korkuyu atlatmasını sağlamak istedi sanırım ama lavman başlı başına yeterince korkutucu.


gmzalp

ben yediği yemeklere yulaf eklemenizi  de tavsiye ederim..un haline getirip köftesine(ekmek içi ile karışık),muhallebisine ,kurabiyesine ,kekine vb...2 aydır hergün yulaflı bir ürün yediriyorum ve günde 3 muz bile yese kabız olmuyor..Cevaplamak için Üye ol