2'li test, sonucu amiyosentez

pegy soruyor: 10

13 haftalık hamileyim 2li test yaptırdım. doktorum ense kalınlığını 3mm ölçtü sonra kan testi sonucuna göre amiyosentez önerdi.bende ölçümün ertesi günü bir profösöre gittim o ise ense kalınlığını 2,20 mm ölçtü onun yaptığı kan sonucuna göre herşey normaldi.Bayram sonrası iki kan testinide ayrı ayrı gösterdim. birbirlerinden haberleri var size kalmış dediler amiyosentez yaptırmak yada yaptırmamak çok kararsızım fakat 9 ayda bu endişeyle yaşıyamam. Amiyosentez yaptıranlar lütfen bana fikir verin. sonuçları ne oldu? Çünkü düşük riski varmış.... cevaplarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


16 Cevapfatosd

yaş kaç?ilk çocukmu?3 mm yüksek ama diğeri neden öyle çıktı, ben nişantaşında atıl yüksel beyi öneririm süper bir doktor riskli gebeliklere bakıyor sadece,randevu alabilirsen git derim,ayrıca nereye gidiyorsun hastane neresi?


pegy

31 yaşındayım ve denizlide yaşıyorum.


sevfurkereym

benim geçen mayısta bi arkadaşım doğum yaptı.doktoru onunda amniyosentez yaptırması konusunda baya endişelendirmişti.sonra bi iki dr göründü sorun yok dedi.öle stresli günler geçirdiki anlatamam.yinede içi rahat etmedi yaptırdı.sonucu temizdi.bazı doktorlar bilinçsizmidir nedir.anne adaylarını sorun yokkende üzüyolar.her dr sorun yok desede için rahat etmeyecek.iyi düşün öle test yaptır bi kaç dr daha görün bence


Phaloe

Merhaba.Benim hamilelğimdede 2li test sonucunda sorun çıkmıştı.Ve doktorum 3lü testi önerdi.Onun sonucunda da sorun çıkınca amniyosentez yapılması gerektiğini,bunun kararınıda kendimizin vermesini söyledi.Amniyosentez için memeleketimize gittik.Bana bu işlemin çok zor ve sonrasında ağrılı bir işlem olduğu hatta düşük riskinin olduğu söylenmişti Antalya'da.Konyadaki hocam önce 1 saat benimle konuştu.Ve moral verdi.İşlem hakkında bilgi verdi.Düşük riskinin düşük bir ihtimal olduğundan bahsetti.Kendimi hazır hissettiğimde ise bebeğin olduğu keseden amniyon sıvısı alındı.Sonucunu sabirsızlıkla bekliyorduk eşimle beraber.Ömrümüzden ömür gitti resmen sonuç açıklanana kadar.Labaratuardaki doktor değişiminden dolayı 4 hafta geç aldık sonucu.Çok şükür bebeğimizde bir sorun olmadığını öğrendik.Gerçi olsaydı da ben herşeye hazırdım.Çünkü oğluma sahip olmak için çok zor süreçlerden geçtim.Ki hamile kalmamda mucizeydi ve ne olursa olsun o benim bebeğimdi.Şimdi dünya tatlısı bir oğlum var.Maşallah hiç bir sağlık sorunuda yok.

Size tavsiyem kendinizi hiç yıpratmayın ve korkmayın.Bu testlerin sonuçlarının güvenilirliğide tartışılır.Ki pek çok ülkedede yasalanmış bu testler.İkili testi yapan doktor direk yüzüme senin çocuğun özürlü dedi.3lü testten önce doktorumu değiştirdim bu yüzden.Doktorda önemli hamilelikte.Eminim sizin bebeğinizde sağlıklıdır.Yapılması gerekiyorsa içinizin rahat etmesi adına bu işlemi rahatlıkla yaptırabilirsiniz.pegy

Sevgili Mavilikler cevabın için çok teşekkür ederim.Kendimi daha iyi hissediyorum. Etrafımdaki insanlarla konuşunca çoğunun bebeğine özürlü demişler ve hepside sağlıklı bebekler dünyaya getirmiş. Bende amiyosentez yaptırıcam ve bebeğime çok güveniyorum çünkü o çok güçlü bir oğlan 4 sene sonunda herşeyi denedikten sonra, vazgeçmişken doğal yolla olan bir bebek. desteğin için teşekkürler....


kader_eymen

yaşım 31 di ve 2 li test sonucuna göre amniosentez yaptırmamı önerdiler, 6 ay boyunca düşünerek yaşayacağıma ve hatta yaşayamayacağıma karar vererek yaptırdım ve düşük riski için 3 gün yatak istirahati yaptım (malüm küçük bir iğne deliğide olsa bebeğin kesesinde açılıyor), hiç kalkmadan... sağlıklı bir oğlum var, korkulacak bir durum yok işlem açısından bence...


burcuege

Birkaç hafta önce ben de 2li testimin hemen sonrasında aynı kaygıları yaşamıştım. Neler hissettiğinizi çok iyi anlıyorum.
Amniyosentez hakkında detaylı bilgim yok ama lütfen kendinizi yıpratmayın, ben 3-4 gün beklerken bile ne kadar çok üzüldüm diye söylüyorum.. Sonuçta bunlar tanı değil olasılık testleri. 10000de 1 çıktığında mesela, bilemeyiz ki o 1'in biz olmayacağımızı.
Umarım hiçbir sorun yaşamadan kucağınıza alırsınız bebeğinizi..
İyi akşamlar.Phaloe

Amniyon sıvısı alındıktan sonra bir kaç saat içinde kendini yeniliyor zaten.Ben işlemden sonra hiç yatmadım.Hatta hastanenin 4. katından aşağıya merdivenden yürüyerek indim.Ve 2 saatte arabayla yolculuk yaptım.Kesin sonucu olan testler değil.Olasılık ve ihtimal.Bunu unutmayalım arkadaşlar.

Rica ederim.Rahatlamana çok sevindim canım.Bol bol dua et bebeğinin sağlıklı olması için.Ve sonucuda mutlaka paylaş lütfen.Bende dua ediyorum sizin için.Allaha emanetsiniz.


jildando

Korkulacak bir tarafı yok, düşük riski evet var ama bebeğin sağlıksız olma durumu ile oranlanınca bence daha az bir risk. Ben 3 defa amniyosentez, bir kere de CVS yaptırdım. İlk hamileliğimde ikili test sonucunda risk grubuna girince yaptırmak zorunda kalmıştım, oyle basladi amniyosetezle ilişkim.
 Çok hafif bir acısı var, düşük riski sadece ilk 48 saat. Kıpırdamadan yatmak gibi bir zorunluluk yok, sadece kendine biraz dikkat edeceksin, mumkunse dinlenerek gecireceksin o kadar. İşlem sonrasında da ilk 24 saat iğne yerinde biraz ağrı hissediyorsun sonra o da geçiyor. 2- 3 hafta içerisinde sonuçları alıyorsun.
Bu konuda tecrubeli bir doktorun varsa sorun etmene de gerek yok, için rahat eder.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4

Oğluma isim 6

baderose 4Y
Son: zehrashn,

rEflü ve uyku 4

nevvera 4A
Son: ezgkar,

Canım çok sık antep fıstığı istiyor. 1

salihaanne 13Y
Son: bebisimmm,