2'li test, sonucu amiyosentez

pegy soruyor: 6

13 haftalık hamileyim 2li test yaptırdım. doktorum ense kalınlığını 3mm ölçtü sonra kan testi sonucuna göre amiyosentez önerdi.bende ölçümün ertesi günü bir profösöre gittim o ise ense kalınlığını 2,20 mm ölçtü onun yaptığı kan sonucuna göre herşey normaldi.Bayram sonrası iki kan testinide ayrı ayrı gösterdim. birbirlerinden haberleri var size kalmış dediler amiyosentez yaptırmak yada yaptırmamak çok kararsızım fakat 9 ayda bu endişeyle yaşıyamam. Amiyosentez yaptıranlar lütfen bana fikir verin. sonuçları ne oldu? Çünkü düşük riski varmış.... cevaplarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


saltinoz76

Amniyosentez benden de istenmişti.Bende senin gibi düşük riski var diye yaptırmamıştım.Doktorum tarama sonucumdaki riski 3 kat diye nitelendirmişti.Çok korktum çok ağladım ama amniyosentezden daha çok korkuyordum.Sonra 4 boyutlu ultrasonda da bebekle ilgili pek çok ipucunun görülebildiğini öğrendim.(özellikle burun kemiği downsendrom açısından çok belirleyiciymiş)Bende onu yaptırmıştım.Tepeden tırnağa bakıldı bebeğime,hatta hiç unutmuyorum doktarum bebek %86 sağlam demişti.Bende kalan %14 lük kısmı kafama takmadan doğumumu beklemeye razı oldum.Allah'a şükür turp gibi doğdu kızım..Karar senin tabiki,ama şunu bilki hep kötüyü düşünürek bebeğine daha çok zarar verirsin.Bence iyi şeyler düşün pozitif olmaya bak..


ekim_

yaptırdım..

doktoruma çok çok güveniyordum ve gerektiği söylendiğinde hiç tedirginlik duymadan yaptırdım..

şüphe varsa mutlaka yapılmalı..


katsa

ikili testim kötü çıktı 2. bebeğim amoyosentez öneriyo doktorum


ZeynepYenice

Benimde 2. Hamileliğimde ikili test sonucunda ve 4lü test sonucunda riskli çıktı amniyosentez yaptırdım. Yaptırırken de doktorun dediği bu ilşlemde düşük riski çok az. Ama karar her zaman anneye bırakılıyor. Dr kontrollerine gittiğim hastanaye gelen dr aynı zamanda bakırköy yenimahalle doğum evinde uzmandı o nedenle amniyosentez işlemini bakırköy yenimahalle doğum evinde ücretsiz yaptırdım. Sonucların cıkması 1 ayı buluyor. Umarım sizde sizin için en doğru kararaı verirsiniz.


domer

Sanırım 21haftalık hamılesınız bu durumda ayrıntılı ultrasona gırebılırsınız. Ve eğer işinin ağehli bırıne gıdersenız cocuğunuzun sağlıklı olup olmadıgını hemen ogrenebılırsınız. Bu ultrason esnasında ense kalınlığı,ıkı göz atası mesafe parmak aralarının açıklığı, vücut uzuvlarının bırbırıne oranı v.s gıbı 10u askın degerlendırme yapılarak cocuğun down sendromu gıbı bı rahatsızlığının olup olmadıgı belli oluyo. Benım 3 lütfu testım rısk grubundaydı ve Dr um özürlü olduğunu sanmıyorm ama kalp böbrek v.s gıbı bı sorunu olabılır deyıp bı uzmana gondermıstı. Yaklaşık 1 saat ultrasonuma bakan Dr akcıgerlerı dışında kı onlar zaten daha sonrakı haftalarda gelısıyo,herseyini tek tek ınceleyıp benı bılgılendırıp ve kesınlıkle sağlıklı bı bebek olduğunu söyleyerek rahatlatmıştı. Hatta kocaman gözelerinin olacağını bıle soylemıstı ve hakkaten ırı gözlü bı cocuk:) demem o kı 5 boyutlu ultrasona gırsenız hemde beklemek zorunda kalmazsınız


ponyy

 

ben 14 haftalık hamileyim. yaşım 37.   bir oğlum var. onda ambiyosentez yaptırmadım. şimdi 2. gebeliğim.  risk yok dedi doktorum ama ben ambiyosentezi kendim istiyorum.  neden riske gireyim ki.

as düşük riski yok denecek kadar az.    yatmana dinlenmene bile gerek yok dedi doktorum.

hiç de çekinmiyorum 16. haftada yaptıracağım. abartılacak bir şey değil bence.

özellikle risk varsa mutlaka yaptırılmalı.  istanbul ankaraya gerek yok bence.  çok uzak izmirde de çok iyi doktorlar var ve daha yakın. 
Cevaplamak için Üye ol