10 yaş

siyahbeyaz soruyor: 4

10 yaşındaki kızımla sorunlarımız var.söz dinlemiyor.dikkatini veremiyor.yaşına göredavranmıyor.4.5 yaşındaki erkek kardeşiyle aynı yaştaymış gibi..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sPetek

Erkekkardeşi gibi davranıyor ise muhtemelen kıskanıyor olabilir :/

Ben bu konuda pek tecrübeli değilim ama onu karşına alıp güzellikle açıklama yapmanı tavsiye ederdim. Onun erkek kardeşinin daha çok küçük olduğunu ve henüz kendi kendine sorumluluk alamadığını ayrıca kendisinin bir abla olduğunu ve onun kardeşine öğretmesi ve destek çıkması hakkında konuşabilirsin.

Bence kardeşine yardımcı olduğunda veya bir abla gibi yaşına göre davrandığında aferin bravo harika ablasın gibi cümleler ile ödüllendirebilirsin. Erkek kardeşine bir şey alındığında ona da ufak birşey alabilirsiniz.

Onu büyüklerin işlerine de dahil edebilirsin. Örnek mutfakta kek yaparken onun size yardımcı olmasına izin verin veya başka bir işle uğraşırken ufak tefek şeyleri sizinle beraber yapmasına izin verin... ne zaman size yardımcı oldu "aferin kızıma" diye övün hatta babasına veya tanıdıklara o sizin yanınızdayken anlatın ve övün.. Bu olay karşısında kendisini daha önemsenmiş hissedebilir...


gul86

daha önceden böyle bir sorunu yokmuydu yeni mi başladı bu davranışları ?


siyahbeyaz

kardeşi dogdugu zamandan beri böyle onunlada fazlasıyla ilgileniyoruz ama yeterli olmuyoruz heralde..


gul86

onu karşına alıp konuşmayı dene daha fazla ilgi istiyor dediğin gibi ama o anlayabilecek yaşta ben oğlum doğmadan kızımı hazırladım onun kendi başına hiçbirşey yapamayacağını herzaman bize muhtaç olduğunu kızımda çok şükür anlayışla karşıladı hiç bir sorun çıkarmıyor.şu anda kızına istediği bir hediye alıp onun sevinmesini sağla onun değerli olduğunu göster bence :)
Cevaplamak için Üye ol