Çalışmak mı, bebeğe bakmak mı?

Ulku soruyor: 10

Calisan anneler, bebeklerimize ne kadar kendimiz bakmaliyiz, kacinci ayda ise donebiliriz? Anne bakimindan uzak buyuyen bebeklerde sorunlar gorulur mu? Kucuk bebeklerimizden ayri kalmaktan memnun muyuz, bizi huzursuz eden nedenler neler? Bu konudaki anne icguduleri ve bilimsel arastirmalar nelerdir, hissettiklerimizi ve bilgilerimizi paylasalim mi?

Bu soruyu cevapla


150 Cevap


Yasemina

Damla + 1.000.000.

Ilk kez bu kadar durustlukle bunu itiraf eden birisiyle karsılasıyor ve kendisine tebessum ediyorum buradan. Yıllardır bende mi gariplik var diye dusunmekten fenalık gelmişti. Sucluluk duymadan calısıyorum ben de. Cunku kararım net ve acık, anneyim, isteyerek ve calısıyorum, isteyerek. Budur.


zeynepanne

bu bir tercihtir, herkesin doğrusu kendine doğrudur.
çalışmak veya çalışmamak bir kadını daha iyi bir anne yapmaz. 

çalışmayan BAZI annelerde, ben daha iyi anneyim, evde bebeğimle birlikteyim, bunu yapmayan anne eksiktir, yarımdır, kötüdür,  çocuğu da eksik kalacaktır tarzı haddini bilmez söylemler olduğu müddetçe, ister istemez karşı taraf da anti tezlerle savunmaya geçiyor.

bu konuda tek doğru yoktur arkadaşlar, lütfen birbirimizin tercihlerine saygı duymakla işe başlayalım. yok, kaliteli zaman çalışan annenin kendini kandırması, çalışan annenin çocuğu duygusal açıdan eksik olur gibi iddialı ve karşı tarafı yaralayıcı cümleler kurmamakla işe başlayabiliriz.

ben de çalışan anne çocuğuyum, hiçbir zaman hayatımda sevgi eksikliği hissetmedim. bununla ilgili travmatik bir durum da yaşamadım. ama yaşayanlar varmış, demek ki nedir, herkesin durumu, koşulları, tercihleri farklı olabilir...

şunu da hatırlatmak istiyorum, dünyanın binbir türlü hali var. yakın bir arkadaşımın başına geldi, bebeği için işini bıraktı. tam bu dönemde eşi ile anlaşmazlıklar yaşadı ve boşandı. sonrasında yaşadığı maddi sıkıntıları, sorunları anlatmak istemiyorum. o yüzden iddialı laflar etmeden önce daha geniş düşünmenizi de öneririm.


kuzum

zeynepanne;

 10000TL alsanız işinizi bırakır mıydınız.., bırakacağınız bir kariyeriniz yok gibi söylemleriniz üzerine "alternatif anne" dergisinde yayımlanan, 
ATV ve CİNE5’in tanınmış yüzlerinden Handan Güçyılmaz Günay ile yapılan röportajdan bir bölüm aktarmak istedim:
( http://www.alternatifanne.com/?p=1281 )

Çocuk için bir şeylerden ödün verdiğinizi, bir şeyleri feda ettiğinizi düşündünüz mü?
Feda etmek mi? Ödün vermek mi? Ha ha! Yanlış anlamayın, cevabından çok emin olduğum sorulardan biri de bu.
Hayatınızın değişmesi zaten uzun yıllar uğraşıp da kurduğunuz büyük imparatorluğa veda edince başlıyor. Yani her şey bitiyor.  Tam zıttı bir düzen başlıyor. Normalde bu sonuçtan hüzün duyabilecekken tüm bunların karar noktasının bebek olması sizi mutlu ediyor. Mutlu ve eskiye dair her şeyi umursamadan emin adımlara eve kapanıp onlarla mutlu oluyorsunuz. Çünkü biliyorsunuz ki bu süreçler çok hızlı geçiyor: Çok hızlı büyüyorlar!
Bir de tabii şu reklam var ya: “Kariyer de yaparım, çocuk da”… İşte bu sadece reklamda olur! Bunu yapanlar annelerine ve bakıcılarına çok şey borçlular. Neler kaçırdıklarını hiç öğrenmesinler! Bu bir tercih meselesi.


Yasemina

Handan Güçyılmaz Günay, medya sektorunde tanınmış bir yuzse, zaten cocugunu buyutup 3 yıl sonra ekranlara dondugunde birde prim yapıp "muhtesem" bir donus yapar - anne oldu, formundan da birsey kaybetmedi, ekranların sevilen yuzu vb. kıvamında. Ama bizler gibi topluma mal olmamıs, kendi halinde calısanlar icin 3 yıl sonra aynı ise aynı sartlarda donmek mucize olacaktır. O yuzden, Handan Hanım ve soylemleri biraz istisna geldi bana.

Ama eger ki bu kısı işini gucunu toptan ve geri donmemek uzere bırakmıssa bu cesur bir karardır, bravo diyorum bu durumda. Bkz. Miranda Kerr...


zeynepanne

hala aynı saldırgan tutum sürdüğü için bu konuda artık bir cevap yazmayacağım.
yazdıklarımı bütünüyle değerlendirip anlayabiliyorsanız anlamanızı öneriyorum.zeynepanne

hala aynı saldırgan tutum sürdüğü için bu konuda artık bir cevap yazmayacağım.
yazdıklarımı bütünüyle değerlendirip anlayabiliyorsanız anlamanızı öneriyorum.


ildeniz

henna çok yalnış düşünüyorsun kimse başkası baksın diye doğurmaz :) destek olmaktan söz ediyorum.ailede herkes -bizim için böyle-birbirine destek olur ve hayatı normal akışında sürdürmeye devam eder.ben çalışmak  diyorum.22 sene çalıştı annem yanımda soruyorum.suçluluk duymuş mu.hayır çünkü işten çıkar çıkmaz koşa koşa sana geldim tv izlemek yerine seninle zaman geçirdim yatana kadar.boyamalar yaptık masallar okuduk gülerek işe yollardın beni ziyaretime gelirdin.öte yandan çalışmamın maddi anlamdada ciddi faydaları oldu.senin hayatını kurtardım düzenini kurdum.

bunu 47 yaşındaki komiseremeklisi annem söylüyor.anneler işten gelip kendi dünylarına gömülürse elbette sıkıntı olur ama evde bir birey olduğunu bilmek lazm yemek yapmak temizlik yamakn çocuktan daha önemli değil bence.yani annemin döneminde üniversite mezunu bile yokken doğru dürüst annem bunu başarabilmiş.çağ çok değişti.bizde yapabiliriz.


ildeniz

kadın aldatılıyor dayak yiyor çocuğu var ama boşanamıyor.para yok iş yok sahip çıkan yok napsın bu kadın dengeler her an değişebilir iyi giden bir evlilik bile birgün bitebilir.sonra ne olucak anne çocuğun kaderi.bunları düşünmek lazım.o zaman vicdan azabı çekilmeyecek mi huzurlu ortam cehhenme dönmeyecek mi o zaman çok mu iyi çocuk yetiştirmiş olacağız.bunlar hayal değil yaşayan milyonlarcası var.türkiyede paran yoksa sende sıfırsın ailende.ben bunu bilirim.bu yüzden sosyal güvence için birikim yapmak için çalışmak lazım.çocuğumun cenneti de benim cehennemi de.ben anneyim çünkü.ildeniz

sahram kaliteli zaman çekirmek şudur çocuğu oyncakların içine gömmek yerine ona değer vermek konuşmak ilgilenmek.tv açmamak haps olmamak sana saygı duyuyorum ama bu cümlenin açılımı budur.ya da kaliteli iletişimden kast ettiğim budur.


sedademirez

20 gün önce işe başlayan bir anne olarak söylemeliyim ki;MUTLUYUM:)Kendimi boş yere 3 ay boyunca yıpratmışım ben nasıl işe başlarım,nasıl bebişimi bırakırım diye..resmen kendime geldim yahu..Cevaplamak için Üye ol