Çalışmak mı, bebeğe bakmak mı?

Ulku soruyor: 10

Calisan anneler, bebeklerimize ne kadar kendimiz bakmaliyiz, kacinci ayda ise donebiliriz? Anne bakimindan uzak buyuyen bebeklerde sorunlar gorulur mu? Kucuk bebeklerimizden ayri kalmaktan memnun muyuz, bizi huzursuz eden nedenler neler? Bu konudaki anne icguduleri ve bilimsel arastirmalar nelerdir, hissettiklerimizi ve bilgilerimizi paylasalim mi?

Bu soruyu cevapla


150 Cevap


Ulku

sanirim cogu kisi 0-3 yas arasi annenin bebeginin yaninda olmasindan yana, ama calisan annelerin sorunu su: ara verdiginde tekrar is bulabilmek. belki is garantisi olsa ben cok rahat istifa edebilirdim.


CiciAnne

Ben bebeğimi -bebeklerimi şimdi için de- kendim büyütmeyi tercih ettim. Ama doğrusu bu diye değil. Eğer çalışırsam mutsuz olacaktım onun için. Anne nasıl mutluysa onu tercih edebilmeli fakat ekonomik şartlar bazen zorunlu kılabiliyor, böyle olursa da sanırım anne çalışırken kendini mutlu edebilecek bir şeyler bulabilmeli. Eğer bir evin kadını mutsuzsa o ev mutsuz oluyor zira...


aytude

sanki çok şey kaçırıyorum o büyürken..evet cok şey kacırıyoruz. ileride keşke onunla birlikte evde dursaydım der miyim bilmiyorum...işimi bıraksam, iyi ki evde durmuşum der miyim peki...bu günlerde bu sorular rüyalarıma giriyor. içimde dert.
24 aylık ücretsiz izin konusu yıllaaaaar sonra daha yeni meclise geldi. Benim ülkemin 3 sene ücretsiz izin vermesine bir 20 sene var herhalde.


Damla

Uzun ücretli izinler, hem ülkenin ekonomik seviyesi ile, hem de nüfusu ile ilgili. Yani devletin durumu iyiyse ve nüfusun artmasını da teşvik etmek istiyorsa, çocuklu hayatı kolaylaştırmaya çalışıyor. Benim bildiğim özellikle soğuk İskandinav ülkeleri çocuk yetiştirmek için cennetler, ülkelerden sanırım Norveç'te anne ya da baba kullanabiliyor izni. Kreş için devlet desteği var. Yanılmıyorsam İngiltere'de ücretli izin 6 ay. Ama kreş ödemelerinin bir kısmını devlet karşılıyor. Ayrıca göçmen yoğun bölgelerdeki belediyelerin bir nevi İngilizleştirme programları var, ücretsiz oyun grupları (havuzlara kadar varan), oyuncak kütüphaneleri vs. Avrupa'da durum genel olarak daha iyi. Ancak Amerika'da aslında çalışan anne için hayat hiç de iç açıcı değil. Özellikle özel sektörde anneler çok acı çekiyor. Ücretli izin süresi çok az (1 ay diye biliyorum ama belki sektöre göre değişiyor olabilir), kreşler pahalı ve devlet desteği yok.


ozguranne

Ülkeler arası karşılaştırma için şu bağlantıdaki tabloya bakabilirsiniz.
(ABDde mesela ücretli izin 0 hafta gözüküyor. Ücretsiz 12)

http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

(Bu vesileyle evde 3 çocuk bakmaktan delirmiş, beni bulduğu gibi gençlik günlerini yadeden patron eşi amerikalı anneyi anmak isterim:)

Ben açıkcası annenin çalışmasının iyi olduğunu ama köle gibi çalışmasının insafsızlık olduğunu düşünüyorum.sedavesila

Amerika'da eger normal dogumsa 12 hafta izin var,maasin yuzde 60'si odeniyor.Ancak dogumdan once enaz bir yil calismis,vergi vermisolmak gerekiyor. Babalara da 6 hafta yine yuzde 60 maas ile izin var.Bebek bir yasini doldurmadan kullanmalari gerek.Ister haftadabirgun az calisir,ister ara ara 2 hafta alir,nasil isterse. Bazi buyuk firmalar,aradaki maas farkini veriyor,birkac hafta ekstraizin veriyor ama oylesi az.


ozguranne

sedavesila,

wikipediadaki bilgiye göre bu izin bazı koşullara bağlı diye anladım acaba doğru mu? Şöyle yazmışlar

Must work for a covered employer (all public agencies; private companies with 50 or more employees within 75 miles.) Must have worked for covered employer for at least 12 months prior, and at least 1250 hours in previous 12 months. Other restrictions apply.

Yani her şirket vermek zorunda değil diye anlıyorum ben. Benim çalıştığım şirket 15 kişi filandı mesela. Abdde olsam izin kullanamayacaktım gibi anladım.
Damla

Bu arada 6 hafta her durumda az ama, anne ve babaya eşit verilmesi çok önemli. Hem çocuğun hayatında babanın rolünü arttırabilmek açısından, bu ilk haftalarda baba dahil olamazsa sonradan daha zor oluyor. Hem de iş yerlerinin evli kadınları işe alırken "çocuk düşünüyor musunuz?" sorusunun kadınlara has olmasını azaltır.ozguranne

Damla tamamen katılıyorum. Erkeklere de izin verilebilsin ve erkekler pratikte o izni kullanabilsin...

Bu arada bu wiki sayfasina epey once bakmistim, cok ilgimi cekmisti. Degisik ulkelerdeki uygulamalar, belki merak edenler vardir diye yazdim.

Zamanında şöyle de bir yazı yazmışım:
http://ozguranne.blogspot.com/2009/12/evde-oturan-annenin-nesi-yanls.html

Bu arada işyeri kreşleri aslında gerçekten pratikte işe yarıyor. Kreş açma zorunluluğu denetlense işe yarayabilir. Komşum, işe gidiyor. Öğle tatiliyle süt iznini birleştiriyor ve kreşte çocuğunun yanında 3 saat geçirebiliyor. Zaten çocuk günün büyük bir kısmında uyuyor.


BlogcuAnne

Sedavesila - bu bahsettiğin federal bir uygulama mı? İşverenin keyfine göre diye biliyordum ben ama yanılıyor olabilirim.Cevaplamak için Üye ol