Çalışmak mı, bebeğe bakmak mı?

Ulku soruyor: 10

Calisan anneler, bebeklerimize ne kadar kendimiz bakmaliyiz, kacinci ayda ise donebiliriz? Anne bakimindan uzak buyuyen bebeklerde sorunlar gorulur mu? Kucuk bebeklerimizden ayri kalmaktan memnun muyuz, bizi huzursuz eden nedenler neler? Bu konudaki anne icguduleri ve bilimsel arastirmalar nelerdir, hissettiklerimizi ve bilgilerimizi paylasalim mi?

Bu soruyu cevapla


150 Cevap


zeynepanne

pamukelma, bence, çocuğun her an yanında olan bir anneden daha çok, mutlu bir anneye ihtiyaçları var.
o yüzden sen nasıl mutluysan öylesi iyidir. ben eksiklik olarak görmüyorum, çalıştığı için mutlu olan bir kadın, bir insan olmak, olabilmek gayet sağlıklı bir davranış diye düşünüyorum.


egem

Ben yasal iznim bittikten sonra 4 ay ücretsiz izin aldım. Oğlum sadece sütü ile besleniyordu ve biz de onu mahrum etmek istemedik. Önümüzdeki ay iznimiz bitiyor, mecburen gündüzleri ayrı kalacağız birtanemle. İznimi 2 ay daha uzatmak ya da kreş dönemine gelene kadar ayrılmayı da seçebilirim ama Ağustos yerine Ekim'de işe dönsem de aynı endişeleri yaşıyor olacağım. İşten ayrılırsam da 3 yıl sonra aynı pozisyon ve şartlarda iş bulacağımın garantisi yok. Yıllarca lise-üniversite-yüksek lisans derken boşuna mı okudum diye hayıflanır insan.
En azından çok şükür ki ilk 6 ay bebeğimi sadece sütümle besleyebildim diye kendimi rahatlatmaya çalışıyorum. Ama içimdn de "ahh keşke gelmese şu Ağustos" diye geçmiyor değil :)
Sevgiler


GulcanDeniz

Egem, benim "Ağustos" geldiğinde, oğlumdan ayrılıp işe dönmek, tam olarak nasıl tanımlarsam yaşadıklarımı karşılar bilemedim ama "her gün içim acıdı" diyeyim.

Bebişi bırakıp işe gitmek sahiden çok zor. Ama şu da var, biraz daha büyüdüğünde de daha kolay olmayacak ayrılmak. Belki de küçükken ayrılmanın kolaylıkları bile vardır...

6 ay sadece anne sütü için şahane bir zaman. Zaten işe dönsen de emzirmeye devam etmeyecek misin?
Evet, içini rahatlatmaya çalışıyorum. Keşke kreş zamanına kadar biz bakabilsek çocuklarımıza ve işe döneceğimiz zaman da Avrupa'daki gibi hiçbir kaybımız olmasa.
Ama bizde kadının her alandaki "görünmeyen emeği" meselesi burada da karşımıza çıkıyor işte. Sanki bu çocukları büyütmek "iş" değil, emek istemiyor. Bu yüzden de "boşa geçmiş" bu zaman, iş yaşamında bir şekilde "cezalandırılması" gerekiyor.


senayc

pamukelma,
yavrular bizimle olmak istiyorlar ama mutsuz ve ona karşı sabırsız bir anne de istemiyordur herhjalde, benim işe ara verip sektöre geri dönme şansım olmaz. Geldi geçti bile günler,neredeyse 3 olacak.
İşi bırakıp geri iş bulamasaydım ben senin yüzünden işim bıraktım psikolojisi beni çok kötü yapardı. Çocukların da haketemedikleri bir hadise ve suçlama bu bence. sizin için saçımı süpürge ettim... ler olmasın hayatımda. Ben de mutlu olayım, o da olsun.
bizim koşullarımız böyle,en iyisini yapmaya çalışıyorum bebeğim için.


ikicocukannesi

yazmaya fırsat bulamıyorum,
cok yogun gunler geciyor burda,
lakin aklım baslıkta,,,

ah pamukelma ahhh.

bir yazsamda hafiflesem.
Ulku

ikicocukannesi, kesinlikle senin yazman gerekiyor.
bekliyordum ne zaman yazacak diye, hatirlatacaktim.
okumak istiyorum.


busraa

ah ah.. planlarıma göre doğumdan sonra haftada iki yarım gün çalışacak ve diğer vakitlerde bebeğimi kendim büyütecekTİM. Hiç hesapta olmayan bu zamanda tamamen farklı bir sektörden iş teklifi aldım.Hamile olmasaydım beni çok heyecanlandıracak olan bu teklif bu sefer beni streslere soktu.Bebeğime bakamayacak olmanın acısını çok derinlerden hissettim..Şu son 4 gündür karar aşamasında ne gelgitler yaşadım.
Ailemin teşvikleri üzerine (bir daha bu fırsatı yakalayamazsın, bebeği beraber büyütürüz vs..) bugün işi kabul ettim.İçim cızzzz ediyor sevinsem mi üzülsem mi???? 


Ulku

aa cok ilginc olmus.. teklif aldigin yer hamile oldugunu biliyor mu? planinda olmadigina gore sen basvurmadin o zaman? nasil geldi teklif?GulcanDeniz

ne güzel iş yeriymiş hakikaten. Genelde işe alırken "negatif ayrımcılık" yapılır, erkek eleman tercih edilir. Kadın çocuk mocuk yapar sonra diye.
Senin hamile olduğunu bilerek işe aldılarsa sevgilerimi yollamak istedim o patrona/insan kaynaklarına/yönetime


busraa

kayınbababamın akrabası olur kendileri, bana teklif getirdiğinde hamile olduğumu bilmiyordu söylediğimde de 'evlenmek, çocuk sahibi olmak doğal şeyler hayırlı olsun, seni fazla yormamak lazım o zaman' diye cevap verdi,sağolsun.Bu gün işe başladım.Ama doğum sonrası beni çok düşündürüyor.Şimdiden o günleri düşünmeyeyim diyorum ama bir yanım hep huzursuz..Cevaplamak için Üye ol