Dogumdan Kalma Bacak Agrısı ve Varis

Yasemina soruyor: 2

Merhaba herkese,

Dogumdan sonra sol bacagımın üst kısmında varis baslangıcı veya damarların belirginleşmesi denilen bir görünüm ortaya cıktı. Basta onemsemedim ama damarlarda hem hafif bir kabarma oldu hem de renk degişimi. fenası, kızı kucagımda tasımaktan, sonrasında da yemek yedirirken ayakta haftasonları gunde yaklasık 3 saat civarı ayakta saklabanlık yapmaktan sol dizime bir agrı girdi, yer yer dizlik kullanıyorum ama ilerliyor, yani dizden yukarıyı da vurdugu oluyor, aşağıyı da. Calıstıgım icin surekli bandajla yasamam mumkun degil. Varis konusunda da endiselenmeli miyim, etek/mayo giymemi herhalde 1,2 yıla kadar engelleyecek gibi duruyor. Bir damar cerrahına mi gorunsem yoksa tavsiye edebileceginiz bir varis kremi vb varsa onunla mı baslasam?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Sedaus

Selam, aynı problem bende 2. doumdan sonra oldu.
Ben bir damar cerrahına gittim yeditepede.
Sebebi 2 dogum arasının kısa olmasıymıs. Ne yazık ki önlem olarak daha da ilerlememesi için bir yöntem olmadıgını söyledi. Ancak cok rahatsız ederse bunları lazerle yok ettiklerini de ekledi.
Lazeri sigortalar karsılamıyormus. :( Lazerle temizledikten sonra tekrar oluşmaması da garanti değil ne yazık ki.
Dogum kontrol hapının varislerin artmasına katkıda bulunduklarını da soyledi.
Ben de agrı olmadıgı için bir süre beklemeye karar verdim. Belki bir süre sonra vücut ve damarlar kendini toparlar diye umuyorum.
Denenmiş ve fayda sağlamıs yöntemler varsa ben de ögrenmeyi cok isterim...


Sceylan

Hamile kalmadan önce belirginleşmeye başlayan damarlarım için endişelenip Acıbadem Bakırköy Hast.Kardiovasküler Cerrahi Dr.Yasemin Hanıma gitmiştim.Hamilelik döneminde kilo alımından dolayı daha da ilerleyebileceğini ve daha sonrasında rahatsız edebileceğini öğrendim. Skleroterapi adı verilen bir ilaç tedavsi uygulandı..Damar içine ilaç enjekte edilerek problemli damarlar yok ediliyor. Tedavinin sıkıntı verici tarafı  her ilaç uygulamasından sonra 1 hafta elastik bandajlarla bacağın sarılı olması ve varis çorabı giyiyor olmak.Benim yaklaşık 1,5 ayımı almıştı ve kış dönemiydi bu yüzden çorap olayı çok rahatsız etmemişti.Cevaplamak için Üye ol