Emzik bıraktırma

karanfilim soruyor: 10

Kızım 19 aylık .Dün babaannesine emziğini götürmeyi unutunca bütün gün emziksiz kalmış .Epeydir bıraktırmak niyetindeydim (büyüdükçe zorlaşacağını düşünüyorum) Akşam da vermeyelim dedik.Gel gör ki uyumak bilmedi gece boyunca en az 10 kere ağlayarak uyanınca dayanamayıp verdik.Uyurken çoğunlukla emzik ağzında uyuyor , çoğu zaman uyanmasının sebebi emziğinin çıkmış olması.Emzik olmayınca gündüz de uyumamış.Acaba bırakmakta acele mi ediyorum.Biraz daha mı zaman versem?Laftan anlayacak hale gelince daha zor mu olur , kolay mı olur çok kararsızım .Tecrübelerinize ihtiyacım var?
Belirtmek istedim uyumadığı yada uykusu gelmediği sürece kandırmak, oyalamak kolay .Sorun uykuda emiyor olması

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


burcaksahin

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/a04d85b1-6887-44f9-a5e0-9f3900a0bb7c/yavru-kuslar-ve-emzik-birakma-hikayemiz-


Oğlumun emzik bırakma hikayesi böyle. Siz de yavaş yavaş işlemeye başlayabilirsiniz yavru kuşları, kedileri :)

Dilerim yardımcı olur.


karanfilim

 Burçakşahin hikayeniz çok güzelmiş.Kolayca sorunsuzca atlatmışsınız tebrik ederim.Ben maaelesef sizin yönteminizi uygulayamam benimki kuştan kediden anlamaz bilinçli değil maalesef


burcaksahin

Zaman tanıyın kızınıza, elbet bir gün bırakacaktır o vakit :)


moms

dogdugundan beri emiyor mu? sadece uyurken mi yoksa gunduz de alıyor mu? acıkcası bence erken ama tabii bu benim gorusum.  benim buyuk bırakmıstı 18 aylıkken ama kardesten gorup yine istedi. 2.5 yasa kadar sure verdim ikisine de ama sadece uyurken emiyorlar.


karanfilim

Doğduğundan beri emiyor .Doğum izninde olduğum dönemde ,uykusu geldiğinde ,huysuzlandığında kurtarıcı olarak başlamıştım.Ancak son zamanlar işten ne zaman dönsem kızımın ağzında hep emzik  görür oldum.Ben evde görmeyeceği,erişemeyeceği yerlere koyarken , babaannesinde emzik hep ortalarda dolanır oldu. O kadar ortalıkta olmasa , bu kadar bağlanır mıydı yoksa bununla ilgisi yok mu bilemedimnilayy

Benim oğlum da doğduğundan beri emiyordu. 18 aylık olduğunda bir cuma akşamı işten dönerken karar verdim emziği bırakmaya.Bir arkadaşım vardı, emziğin emdiği kısmını ortadan ikiye keserek bıraktırmıştı 18 aylıkken. Eve geldim, uyku vakti geldiğinde ortadan ikiye kestiğim emziğini verdim. ağzına aldı, emememdi tabii. Huysuzlandı biraz ve beni diğer emziklerin olduğu yere götürdü. hemen çaktırmadan başka bir emziği kesip , onu da o şekilde verdim. Onu da attı. O gün ve birkaç gün daha emme emme diye ağlayarak uyudu. Hatta eşim versek mi emziği deyip duruyordu ama ben dönmedim ve vermedim. Böylece 3-4 günün sonunda maceramız tamamen bitmiş oldu. Yalnız bu metoddan benim anladığım şey aklı çok ermediği bir zamanda bunu yapmak (ki sizin için tam zamanı). Sonuçta o haliyle bile beni diğer emziklerin yanına götürüp, yenisini istedi. biraz büyük olsa muhtemelen kesik olduğunu da anlardı.Bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi dilerim.


supperious

bizim hikayemizde buna benziyor ; kızım 2 yasını gectikten sonra bırakabildi.Karsı catıya kargalar geldiğinde bebek karga aglıyormus emziği verelim diyordum veriyordu ama gece uykusunda aklına geliyordu yine :) bir gün ucunu kestim sonra karabibere batırdım o salondayken, geldi mutfaga memem dedi gösterdim " annecim böcekler yemişler bak ucunu evi böcek basmasın gel atalım" dedim korktu emziği öyle görünce ..hıhı atalım dedi.. bi iki gün sayıkladı ben de pekiştirmek icin hep aynı seyi anlattım annane ve babanneye de tembihledim sonunda kurtulduk şimdi kendisi anlatıyor memeyi böcekler yedi attık diye :)


karanfilim

Farazaa5858 bahsettiğiniz site ile benim konumun ne alakası var anlamadım?Sorduğum soru sizin sitenizin reklamını yapacağınız yer midir?yuksel_

merhaba, daha evvel ki bir soruya verdiğim cevabı buraya da yapıştırayım..Kolay gelsin :)


Biz de kızımda 2,5 yaşında emziği bıraktırmıştık. Önce 1 hafta 10 gün kadar artık büyüdüğünü, emziği bebeklerin emdiğini sürekli anlatmak suretiyle işledim. Sonra da bir hikaye uydurduk: Gelirken parkta anne kuşla karşılaştığımızı, çok üzgün olduğunu çünkü bebek kuşun emziğini kaybettiğini anlattım...bebek kuş da çok üzgünmüş, çok ağlıyormuş, emziği olmadan uyuyamıyormuş..halbuki sen artık büyüdün, abla/abi oldun acaba emziği bebek kuşa mı versek...hem emzikler bebekler için...1-2 günde bu hikaye devam etti. sonra onun da onayıyla (yeterince dramatik olursanız emziği bebek kuşa veriyorlar evet:)) emziği balkona koyduk, anne kuş gelip alsın diye...Burada kritik nokta şu: yedek emzik çıkmayacak hiçbir yerden...2-3 gece biraz ağlamasını ve zor uyumasını göze alacaksınız. Bu arada da, sen artık abla oldun, büyüdün diye anlatmaya devam edeceksiniz. İnanın düşündüğünüzden çok daha kolaylıkla atlatıyorlar. 1 haftanın sonunda Rüya emzik aldığını bile hatırlamıyordu :) Arkadaşlarından örnekler de işe yarıyor...XXX de artık uyurken hiç emzik almıyormuş biliyor musun, çünkü o da senin gibi abi/abla olmuş vs vs..
Bir uyku arkadaşı da bu arada işe yarayabilir. Çok sevdiği bir pelüş oyuncak gibi birşey...sarılıp uyuyabileceği, güven duygusunu tazeleyebileği birşey yani. Mesela bizim bir penguenimiz var, 3 yıldır onunla uyuyor :)
Kolaylıklar dilerim..


yuksel_

Bir de 19 aylık biraz erken geldi bana. Tabii çocuğunuzu en iyi siz bilirsiniz ama, henüz emme duyusu hala çok kuvvetlidir diye düşünüyorum. belki 2-2,5 daha uygun gibi. hem de anlatılanı anlama kapasiteleri daha çok oluyorCevaplamak için Üye ol