Bebegim emmek ıstemıyor

asyammmmmm soruyor: 6

5 aylık bebegım var dogdugundan berı asla emmek ıstemedı zorla 5 ay emzırdım ayakta kucagımda almadı hıc devam ettrımeyı cok ısıtorum ama 2 gundur artık hıç emmıyo ve sutum gıtmek uzere cok uzgunum basına boyle bısey gelen varmı yada cözumu varmı ne yapmam gerekıyor bılmıyorum artık 


Bu soruyu cevapla


6 Cevap


m_eymen

Tabiki benim geldi. Kaç kere doktora gittim. İdrar tahlili verdik birşey çıkmadı çok şükür. Doktor bebekler bu dönemde yapabiliyor emzirmeye devam dedi. Sütün de azalır gibi olur ama sonra tekrar eskiye döner. Benim de aynısı oluyor arada. Anne sütü haricinde aldığı birşey var mı? Emmedi diye mama falan vermeyin bence. Ben hiç vermedim paşa paşa emmek zorunda yani):


kucukadam

Bende çok zor emzirirdim. Uyku arası. . Ayakta.. hatta tv ye bakarken :(

Emmeyen bebeği ve zorlugunu iyi biliyorum. Bir forumda okumuştum " pes etmedim sürekli uğraştım ve 10 aylıkken meme bağımlısı oldu " diyordu. Bnm de aynı şekilde oldu şimdi 16 aylık emmeyi çok seviyor. Size tavsiyem:

1- Neden emmedigini bulmaya çalışın. Parfüm hatta şampuan kokusu yada yediğiniz birsey.. belki bulabilirsiniz.

2- sağın sütünü azalmasın. Hemde biraz kaşık veya siringa ile vermeyi denersiniz.

3- emzirirken tutma şeklini biraz değiştirin.

4 - en son olarak biberon u deneyin. . Biberon alınması çok da kötü olmaz hatta ek gıda sürecinde avantaj olabilir. .

Lütfen pes etmeyin. . Umarım bol bol emer.


gulnurdefne

burnu tikali olabilir mı


kayrannesi

benimki de 2 aylık doğduğu gün dahil emmedi. Dr mama verme emsin dedi ilk gün kan şekeri düştü açlıktan mamaya başladık. sonraki günler emsin diye mama vermedik geçmiş olan sarılığı tekrar başladı. Şimdi sadece biberonla anne sütü alıyor. memeye nasıl alıştıracam ben bu çocuğu =(


jise

Kızımda yaşadığım emzirme sorunlarının başını memeyi kabul etmemesi geliyordu. 1 öğünde olsa mama veriyorduk ve bu beni rahatsız ediyordu.

*Mamayı asla biberondan vermedim, meme kabul etmediğinde de sütümü sağdım ama biberonla vermedim. Çay kaşığı ile içirdim.
*Göğüs ucu silikonlarından aldım ve o şekilde emmeye alıştırdım. İlk 10 dk uçla, gerisini ucu çıkararak devam ettim.
*Bir ayın sonunda mama öğününü tamamen kestim. Emmese de sadece meme verdim. Bir süre sonra (silikon sayesinde göğüs ucu da çıkmış olduğundan) direnci kırıldı ve emmeye başladı. Bir ay boyunca her hafta sağlık ocağına tartıma götürdüm, yeterli beslendiğinden emin oldum.
*Sonuncu ve en önemlisi "şuan köyde yaşıyor olabilirdik, şuan Somali'de yaşıyor olabilirdik. Benim emzirmekten ve seninde emmekten başka hiç bir şansın olmayabilirdi" mottosunu benimsedim.
Azalan sütüm arttı, İklim emmeye iyiyden iyiye alıştı.


3 ayımız bitip 4.aya girdiğimizde yeniden emme sorunları yaşamaya başladık. Aynı şekilde hiç pes etmedim, alternatif sunmadım, bebeğin bir miktar kilo kaybetmesini, sütümün azalmasını umursamadım. 3 ayın sonunda aslında gerçekten dünyaya gelmiş olduğunu anlayan, etrafını incelemeye çalışan bebeğin merakını tatmin etmesini bekledim. 15-20 günün sonunda beslenme saatleri zul olmaktan çıkmaya başladı, normal rutinimize döndük yavaş yavaş. Sütüm arz-talep sonucu yeniden arttı.

Sütünüze güvenin, bebeğinize güvenin.
Emzirme sorunlarım esnasında Nurturiadaki arkadaşlarımın desteğini de asla göz ardı edemem. İyi varlardı..


melisu

Bende de benzer sorun var.Ilk aylar sarilik olacak korkusuyla mamaya ve biberona alisti.baktim sut gidecek pompa kiraladim artti.artinca uyku arasi vermeye calistim kilo alimi azalmasina ve cok aglamalarina ragmen sonra dayanamadim tekrar mama ve sut sagmalar artti.bilemiyorum en azindan pompa sayesinde sut giriyor bunyeye diyorum.emzirmeyi tam anlamiyla beceremedigimi de farkettim.ama hala bir umit.arada gogsum sisti bi bolgesi küstü (zaten kistik bir göğsüm varmis). Bir daha sisince bu sefer deneyimli oldugumdan iyice ugrastim şişligi indirmek icin...bir ara süt bakterisi olmustu..acaba geç mi 4.ayda huy degistirdi hic hatta geceleri bile almamaya basladiCevaplamak için Üye ol