İnek sütü allerjisi!

nisabahar soruyor: 8

bebeğim 2 aylık geçmeyen ishal kanlı yeşil kaka ve yüzünde kızarıklıklar sebebiyle allerji tanısı kondu.pregomin as kullanıyoruz 1 hatadır yeşil kaka  dışında diğer belirtiler kayboldu.kilo alımıda düşmüştü.alerji sebebiyle gelişme geriliğide olabiliyomuş mama kullanıp kilo alamayan varmı merak ettim ..allerji ile ilgili tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ayse_deniz

Çok geçmiş olsun, oğlum 3,5 yaşında, çoklu besin alerjimiz var, 3 aylıkken teşhis edildi. Kakanın yeşil rengi bir süre daha devam edecek, mamadan kaynaklanıyor, ancak ek gıdaya başlayınca kaka rengi normale dönmeye başlıyor. Bizde 5 aylıkken mama kullanmaya başladık, nerdeyse 3,5 yaşına kadarda kullandık. Kilo alımı alerjinin şiddetiyle ters orantılı seyrediyor, yani alerjisi çok şiddetliyken kilo alımı da çok düşük oluyor. İlk başlarda oğlumun kilosu %25 percentillerdeyken, şimdi %75 percentile kadar çıktı. Emziriyorsanız, emzirmekten asla vazgeçmeyin. Zaman geçtikçe bu çocuklar için anne sütünün ne kadar kıymetli olduğunu göreceksiniz.


nisabahar

teşekkür ederim..neyazıkki sütüm yok:( sadece mama alıyor.doktorumuz 6. ayda büyük ihtimalle geçer dedi,tecrübeleri o yöndeymiş..sizinki uzun sürmüş anladığım kadarıyla...kilo alımının alerjiyle ters orantı olduğunu bilmiyordum (doktorumuzla henüz ayrıntılı  görüşemedim)ek gıdaya geçtiğinizde zorlandız mı?


ayse_deniz

Alerji doktoruna ya da pediatrik gastroya gidiyormusunuz? 6 ayda geçicegini düşünmek biraz iyimserlik olur, umarım geçer. Biz 7 aylıkken ek gıdaya başladık, ama maalesef benim oğlumun meyvelere bile alerjisi vardı, çok zorlandık.


bellroad

3 aylikken teshis konuldu diyetle emzirdim ve neocate verdim. kilo alami hep az oldu 2870 dogdu 3aylikken 6kiloydu nerdeyse bir yasinda 9kg. yani 9ayda 3kg almis. 7.5aydan sonra diyeti bozdum hala emziriorum belirti yok. yogurty ve peynir verdim tepki vermedi. mama da aptamil 3verdim aninda kaka yesile dondu ve sindirilmeyen parcalar cikti. neocate devam ediyoruz. ama bizde kanki kaka olmamisti meme reddi ve gaz kusma sikayetimiz vardinisabahar

ayşe deniz,doktorumuz allerji uzmanı hande alp kendisi çok iyidir büyük kızımında doktoru ankaradaki herkese öneririm.iyimser düşünmek istiyorum umarım hemen geçer..meyve alerjisi bile olması zor olmuştur şuan geçtimi peki?


nisabahar

bellroad ;geçmiş olsunisimyok

benim oğlumda da var inek sütü alerjisi tek belirti kakasını yeşil yapmasıydı.neocate mama ve anne sütü alıyor.geçen hafta doktora gittik 6 ay demişi bize 9 aya çıkardı inek sütü alerjisinin önemli olduğunu söyledi dikkat etmezseniz astım olabilir dedi.ek gıdaya geçince ne vereceğiz bilmiyorum.bu konuda bilgisi olan var mı?


nisabahar

geçmiş olsun..evet çok zor ama daha kötüsünü düşünüp takamamaya çalışıyorum.diğer kızımda astım zaten dünyanın sonu diğil iyi bir tedaviyle kontrol altına alınabiliyor.doktorunuz  ek gıda olarak ne verebileceğinizi söyler herhalde..biz 15 gün sonra gitcez doktora herşeyi sorcam sizinlede paylaşırım.


Cevaplamak için Üye ol