yeni doğan bebek ne kadar süre anneyle aynı oda da uyumalı ?

ASeLiN soruyor: 10

Yeni doğan bebek ne kadar süre anneyle aynı oda da uyumalı ? Kaç hafta ya da aydan sonra kendi odasında uyumaya bırakabiliriz?Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kuzum

3 yıl. (Ben öyle yapacağım- 8 aylık kızımla 8 aydır aynı yataktayız)

aşağıda linkteki yazıyı okuyun lütfen

http://sadeceanne.com/2009/11/09/cocugunuz-nerede-uyuyor-gercekten/


kuzum

3 yılın sebebi gerek benim böyle istiyor olmam gerek Sabiha Paktuna Keskin'in de hayatımızın en önemli yılları olan 0-3 yaş arası dönemde anneyle bebeğin koyun koyuna olması gerektiğini, çocuğun şımarmasından korkmanın son derece yersiz olduğunu, çocuğun buna ihtiyacı olduğunu dile getirmesi

ve aşağıdaki linkteki yazıyı da okuyun lütfen.
http://sadeceanne.com/2009/11/19/yine-yeniden-uyku/


Taita

ilk 6 ay mutlaka diyorum. yani kustuğunda dönebilecek aspre olmayabilecek kadar..


nilaylilayla

anne sütü alıp almaması yada  bebeğin güzel uyuyan bir bebek olması,gazlı olup olmaması da  etkili olur bu kararda..bebeğiniz doğduğu zaman ne kadar süre sizinle yatması gerektiğini anlayacak ve ona göre davranacaksınız muhtemelen...lila doğduğu günden beri uyku ve gaz problemi olmayan bir bebekti..yanımızda kendi beşiğinde yattı..ilk ay, 2.5 saate bir uyandırıp meme ve mama veriyordum...daha sonra doktoru uyandırmaya gerek yok, kendısı uyanınca beslersin dediği için hiç uyandırmadım..bizimle beraber yattı ve kalktı,gece hiç uyanmıyor:)
aynı odada kendi yatağında yatması hadi neyse.. fakat aynı yatakta yatmayı doğru bulmuyorum,ezilme tehlikesi de olabilir,alışıp yıllarca sizinle  aynı yatakta yatmak da isteyebilir...ben 1-2 ay sonra geçireceğim odasına...


guliz_mert

Doktorumuz bize Mert emmeye devam ettiği sürece aynı odada olmanız gerekli demişti.. İlk uyanınca anneyi görmesi ve sizin sürekli onu görmeniz için.. ancak mert 7,5 aylıkken işe başlamam nedeniyle odasını ayırdım ben... çünkü eşim benden sonra kalkıyordu ve annemler gelince rahatsız olmasını istemedim iki tarafın da .. Geceleri çok uyanmayan bir çocuktu her zaman..  Bu nedenle rahat alıştık bu döneme... tabiki telsizinizin olması çok önemli .. ben hiç ağlatmadım oğlumu.. ne zaman uyansa direkt yanında aldım soluğu..  kuzum

Şu benim verdiğim linkler noktayı koyuyor bence. Şunu da eklemek isterim, ben annemlerle yatmamışım küçükken. Yani benim şimdi yaptığım gibi sürekli yatma durumu olmamış. Ama ben kazık kadarken bile annemlerle yattığımı bilirim. Yani onlarla yatmaya alışmışım, şımarmışım durumu değil. Bayağı canım isterdi ve yatardım. Hem de ortalarında. Halbuki alıştırmamışlar hiç. Yani! Alışsa ne olur ki? Askerde ya da evliyken anne-baba yatağını mı arar? Sanmıyorum. Ezme konusu başka bir şey tabii. İlk zamanlar korkar insan tabii, aynı odada ayrı yatakta yatar ççoğunluk ama biraz büyüyünce temkinli oluyor insan. Yatağın sınırlarını biliyor ve yataktan düşmüyoruz geceleri. Bunun gibi. Allah korusun, emzirirken de uyuyakalıp kötü şeyler yaşanabiliyor. Annenin uykusu da çok önemli. Çok mu derin uyuyor. Sırf bu konu yüzünden tartışabiliyor kadınlar.  İş sanırım Nurturia'nın şu cümlesine geliyor:
Çocuklarla ilgili soruların genellikle kesin yanıtları yoktur. Çocukların farklı farklı olduğunu ve farklı yetiştirme tarzları bulunduğunu unutmayalım.
Ama yine de kulağınıza kimse duymadan, fısır fısır şunları söylüyorum: En güzeli anneyle bebek yanyana, sıcacık, mis gibi, kokulu kokulu, bir daha gelmeyecek günler adına koyun koyuna.lugesya

28 aydır halen aynı odada uyuyoruz. İçinizden geçen nasılsa öyle yapın en güzeli o sanki ?


burcaksahin

Bebeğiyle aynı yatakta uyuyanlar da, ayrı yatakta uyuyanlar da bebekleri için en iyisini ve en doğrusunu isteyen anneler :) ve kendi hislerine ve bebeğin ihtiyaçlarına göre karar veriyorlar. kuzum'un dediği gibi kesin çerçeveleri yok.
 
Arda 2 ay bizimle aynı odada park yatağında uyudu. Sonra ya park yatakta ya da yatağında uyumaya alıştı. Hala her gece bebek telsizi açık. 

Bana göre Arda'nın kendi odası ve kendi eşyaları varken, o orada olmalıydı. Keza ben de eşimle kendi odamda olmalıydım. O bir birey. Tabiki anne sevkati, sıcaklığına ihtiyac duyan bir birey. Ama ben bu sicaklığı ona gündüz de hissettirebilirim.
Düşünüyorum biraz büyüdükten sonra yani belli bir saatte uyumaya başladığında nolacak? yani ya anne de erken yatacak ya da oda düzeni değiştirilerek, yer yatağına geçilecek ya da yataktan düştümü acaba telaşı sürekli annenin aklını yiyecek.  Yatak odası eşlerin özel anlarını paylaştığı yerdir. Birlikte uyurken cinsel hayat, gece sohbet hayatı gibi özel anlar etkilenmeyecek mi? Belki de birlikte uyumadığımız için bu soruların cevaplarını bilmiyorum.

İstanbulda kalırken bir gece (12 aylıkken) Arda hiiicccc uyumuyordu. ben de yorgunluktan bitiktim. sonunda dayanamayıp yatağa yanımıza aldım. İnanın, muhtemelen alışmadığım içindir, her nefesinde gözlerimi açtım. Her kıpırdanışında üstünü örttüm. Benim her dalışımda acaba yorganım arda'nın üstüne gelirmi diye uyandım. Eşimin her kıpırdanışında yorganın onun tarafını kontrol ettim. Anlayacağınız o gece yatakta yatmaktan yoruldum ve üşüdüm.
 
YAni birlikte yatan annelere saygı duyarım ama ben yapmadım derim.ASeLiN

 cevaplarınız için cok tesekkür ederim.. insallah ilk bebeğimiz olacak, tahmin edersiniz ki heycan,sevinç, neyi nasıl yapmalıyım duyguları karmakarışık.. işlerimiz nedeniyle beş aydır yurtdışındayız. yani eşim,ben bir de kızımız olacak insallah. yanımızda şimdilik bi büyüğümüz ya da tecrübeli kimse yok..

ben de  önceleri çevremden,eş-dosttan gördüğüm ve uygulamak istediğim sanırım 'burcaksahin' le ve de 'henna' ile uyuşuyor. ama bebeğimi elime aldığımda duygularım ve bebeğimin durumu beni neye sürükler bilemiyorum. belli bi zaman sonra ayrı odalarda oldugumuzda içim rahat eder mi? bebeğim mutlu olur mu bu durumdan? yaşadıkça tecrübe edincez sanırım..haklısınız:)

paylaşımlarınız için tekrar cok tesekkür ederim..


asna

bu '3 yil koyun koyuna yatilsin' diyen ekoller tek cocuk yetistirme adina kurulu herhalde :)Cevaplamak için Üye ol