Gelişim geriliği

misgibii soruyor: 7

Herkese merhaba 16 ayını doldurmuş bir kız bebeğim var. Bazı hareketleri beni çok endişelendiriyor. Sadece 1 kelime söylüyor, genellikle oyuncakları işlevsiz oynuyor. Ya ağzına sokuyor yada atıyor. Göz teması güzel. Hiç bir şeyi işaret parmağı ile göstermiyor. Işığa bakıp babıldama sesleri çıkartıyor. Motor becerileri güzel. Sürekli her şeyi ağlayarak yaptırmak istiyor. Kızım ile ilgili değil ama düşünmekten yoruldum 😔

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


boncugummm

16 aylık bi çocuk için yazdıklarınız çok anormal gelmedi bana, benim oğlumunda herşeyi geriden geldi diğer çocuklara göre emeklemesi yürümesi konuşması ama şimdi maşallah zehir gibi bi çocuk isterseniz biraz daha gözlemleyin yada içiniz rahat etmiyorsa çocuk gelişim uzmanına bi gidin..


misgibii

Çocuk nörolojisi, çocuk psikiyatri, özel eğitim merkeZi hepsine gittim ama hepsi farklı şeyler söylediler. Çok küçük olduğu için malesef tanı koymuyorlar 😔


burcaksahin

Çok küçük olduğu için maalesef tanı koyamıyorlar demişsiniz. Farkında mısınız, illa tanı konmasını bir şey olmasını bekliyor gibisiniz?

Bence atın kafanızdan bu düşünceleri, anın ve bu ayların tadını çıkarmaya bakın. Çocugunuz bir daha 16 aylık olmayacak ;)


misgibii

Tanı koymuyorlar ama bir şeyi yokta demiyorlar malesef. Evet tamda söylediğiniz gibi 16 ayı bir daha geri gelmeyecek öğrenmeye en açık olduğu dönemde öğrenmeyi reddiyor. İlk çocuğum olduğu için bazen ne yapacağımı şaşırıyorum.

Acaba tüm çocuklar zaman zaman böyle dönemlerden geçiyorlar mı diye tecrübeli annelerden yorum istiyorum. 


misgibii

Sorum güncel.


misgibii

Sorum güncel


mavinot

ben kızımın gelişimi için bu linkten çok faydalanmıştım.

http://demiryaparel.blogspot.com.tr/search/label/Ayl%C4%B1k%20Kontrollerin 

oyuncaklarla o aylarda pek oynamayabilir. dil gelişimi için, bol bol konuşun, nesnelerin, kişilerin, olayların isimlerini heyecanlı tonlar kullanarak söyleyin, jestler, mimikler, dokunuşlar kullanarak konuşun. yine de gelişimi ile ilgili şüpheleriniz varsa çocuk gelişimcisine gidebilirsiniz. hem içiniz rahatlar, hem tavsiye alırsınız.

aklıma gelenler bunlar sevgilerCevaplamak için Üye ol