çift isim koymak kullanmak

ezgiceylin soruyor: 6

 kızım doğduğundan beri eşim kendi koyduğu nazlı ismini ben ise ceylin ismini kullanıyorum.eşim ve aileside eşimin kullandığı nazlı ismini kullanıyor....benim ailemse benim kullandığım ceylin ismini kullanıyor

 

bu durum bazen beni tedirgin ediyor acaba kızım bu durumdan olumsuz etkilenir mi diye...

kızım her iki isminede bakıyor tepki veriyor ama daha çok benimle zaman geçirdiği için ceylin ismine çok daha yatkın.yani dışarıda birisi nazlı dediği zaman geç tepki veriyor...

acaba annenin ve babanın farklı hitap etmesinden etkilenir mi?

 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nilinmasali

kızımın iki ismi var ilkini babası koydu,ikincisini ben,benim koyduğum ismi kullanıyoruz,bunu bastan konuşmuştuk,öbür türlüsünün çocuğun üstünde baskı oluşturacagını düşünüyorum,mesela ismini sorduklarında yanında ben varsam benim koyduğumu babası varsa babasının koyduğunu söyleme ihtiyacı duyacak vb şeyler sıkıntı olabilir,dısarıdan ismi soruldugunda iki ismide kullanarak babanında gönlünü alıyoruz :)


MCA

aynı sorun bizdede var malesef ve bu beni çok tedirgin ediyor sizin gibi. yalnız tek fark eşimin ailesi de benim verdiğim ismi kullanıyor :) eşimi ikna edemedim tek isim kullanalım bak adını öğrenemiyor diye. şu an tek isim koymadığıma pişmanım. çocuk bütün gün benimle, benim koyduğum ismi benimser babası da inadından vazgeçer diye umuyorum. sizinkide  öyle olabilir.


peluse

Benim de iki ismim var ve ömür boyu bunun zorlugunu yaşadım hala da yaşıyorum. Benim ilk ismimi ailemde hiç kimse kullamadığı için o ismi kendiminmiş gibi hiç hissetmedim. Okulda ya da resmi yerlerde ilk ismimle çağırıldığımda çoğu zaman bakmadım başkasını çağırıyorlarmış gibi gelirdi hep ve zor olmasa ilk ismimi sildireceğim mahkeme kararıyla o derece sıkıntı veriyor  yani.

Bu yüzden bence ya çocuğa çift isim koymamalı ya da eğer konulmuşsa iki ismine de alıştırılmalı diye düşünüyorum.


Melody

Benim kızımın da iki ismi var. Birini ben digerini esim koyduk. Özellikle okula başladığında zorluk olmasın diye iki ismini beraber kulaniyoruz.


Meowwow

benim iki ismim var oglumun da, hic bir zorluk cekmedim. soylemesi cok kolay isimler degiller. genelde herkes ilk ismimi kullanir. ama okulda ikinci ismimi kullananlar olurdu. iki isimli olmak cocukken de hosuma giderdi acikcasi :) 


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

İki isim eşimin sülalesinde bir gelenek . Bozmamak adına bizde koyduk. Defne Nil ve Zeynep Lal bizimkiler gibi İkinci isimleri daha kısa tutulursa kullanım daha kolay oluyor . ve her ikisinide kullanırsanız sorun olmaz. Ama anne başka baba başka kullanması bana pek mantıklı gelmedi açıkçası ..Cevaplamak için Üye ol